Din İstismarı, Tarikatlar ve Diyanet İşleri… Ekim Sayımızda

Ufukların İzdüşümü ve Temiz Kültür

Din İstismarı, Tarikatlar ve Diyanet İşleri… Ekim Sayımızda

Yeniden merhaba,

Yazı geride bırakırken biraz da endişeyle sonbaharı karşılıyoruz. Pandemi sebebiyle iç huzuruyla yazın tadını çıkaramadık. Kışa hazırlanırken gerek artan vakalar gerek politikacılar ve gerekse hakim medya bizi korkutmaya devam ediyor. İster istemez boş veremiyoruz tedbirleri. Ama aklımızda soru işaretleri oluşmuyor da değil. Bu konuda yazarımız Mahmut Demirkan bu ay meseleye çok farklı baktığı bir makalesini bizimle paylaştı. Güçlü bir bağışıklık kazanmak için önerilerini sıralarken hem kırk günde bitkisel beslenme sürecini anlattı hem de otoritenin maske konusundaki görüşlerine de katılmadığından bahsetti. İlginç ve gerçekten kayda değer bir çalışma. Sayfalarımız arasında sizi bekliyor.

Kapak konumuza gelince; bir tarikatta geçtiğimiz günlerde meydana gelen çocuğa cinsel taciz olayına atfen bu ay beş yazarımız ki buna ben de dahilim; bu konu çerçevesinde kendi açılarından farklı noktalara değindiler. Bu kapsamda Ümit Demiryürek, kendi kitabından “Allah versin” isimli bir bölümü paylaşırken maddi ihtiyaçlar hisseden bir kadının dini bir platformdaki arayışını işledi. Konu her ne kadar taciz olmasa da dini ortamların bir kısmında nasıl bir psikolojik atmosferle karşılaşılabileceğini göz önüne seren bir yazı. Okumadan geçmeyin.

Neval Sultan taciz olayının akabinde akla gelen bir soruyu kendisine soran okuruna verdiği cevabı paylaştı bizimle: Tecavüz suçu Kur’an’da niye geçmiyor? Bu soru çerçevesinde güncel konuya da kendi açısından dokunaklı bir biçimde değindi. Psikoloji yazarımız Niyazi Tokem çocuklarda cinsel istismardan korunmak için nasıl tavır belirlememiz gerektiğini anlattı. Hukuk felsefesi yazarımız Olgun Kemal Aksoy aynı konu çerçevesinde gündeme düşen Diyanet meselesine eğildi ve Osmanlı’dan bugüne Diyanet İşleri’ni anlattı. Oldukça bilgilendirici bir çalışma. Ben de bu çerçevede yeni bir yazı dizisine başlamayı uygun gördüm. Çünkü bu konuda söyleyeceğim çok şey var. İlk bölümümün adı: Allah’a ihanet eden dini yapılanmalar ve Diyanet’in işleri. Tarikatların yanında Diyanet’i biraz sert eleştirmiş olabilirim. Elbette özgürce ama hukuki çerçevede.

Bu sayıda Mustafa Atay harika Kaçkar gezisini bizimle paylaşmış. Ali Çulha ve Mustafa Efe Ateş çok güzel bilimsel ve felsefi konulara değinmişler. Emeklerine sağlık. Yeni yazarımız İlayda Molla (ki beklentimizin çok üstünde) güzel yazılar paylaşıyor, mutlaka okuyun. Ve tabi buraya sığdıramadığım diğer yazarlarımızı da. Bu ay dergi öyle dolu ki mutad birçok bölümü ertelemek durumunda kaldık. Ama olsun, böyle daha güzel.

Bu arada dergiyi son yayına hazırlama sürecinde Azerbaycan’da patlak veren savaş ortamı oluştu. Bu kapsamda Azeri kardeşlerimize yukarıdaki kısa mesajı da gönderelim istedik.

Saygılarımla…. Kalemzáde | Cengiz Yardım

Dergiyi aşağıdaki linklerden tercih ettiğiniz kalitede ve biçimde indirebilirsiniz.

Selamlarımızla…

İZDÜŞÜMÜ 7.SAYI EKİM 2020 İNDİRME LİNKLERİ

E-DERGİ: YÜKSEK KALİTE PDF 111 MB
E-DERGİ: STANDART PDF 48 MB

 

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: