2020’nin İlk Yazısı

2000’den önce doğanlar için… Para ve iyilik!

2000 yılında doğanlar bile 20 yaşını geçti ve senden daha çok ümit taşıyorlar geleceğe. Ya 2000’den önce doğan 90’lılar 80’liler 70’liler 60’lılar 50’liler ve kalanlardan… İçlerinde “Ay yarıldı” denince hala ayın parmakla ikiye yarıldığını zanneden sen(ler) var ya! Hah! Sana diyorum! Zamanın geçtiğini ve ayın sen doğduğundan beri kaç defa dolunaydan hilale geçtiğini umursamıyorsun bile. Ölümün yaklaşıyor. Henüz ne toplum için ne çevren için ne de kendin için iyi ve faydalı bir şey yapmış mısın sorgulamıyor, uyumaya devam ediyorsun. Ve sen hala iyi şeylerin parayla yapılacağını zannediyorsun.
 
Bir gün çok paran olacak ve hayal ettiğin şeyleri yapacaksın ya! Düşün! Ya o para sana hiç gelmeyecekse! Ya o para sana hiç de lazım değilse! Uyan! Ay defalarca yarıldı, vakit yaklaşıyor ve fırsatların tükenmek üzere. Parayı bekleme, gelse de faydası olmayacak aynı böyle kalırsan.
 
Tutkulu içi boş inançlarını at çöpe. Uyarılara kulak kabart. Anlamadan bilmeden yalanlama. Sabitlediğin fikirlerin senin mi yoksa kimden nasıl gelmiş de beynine yerleştirilmiş dön bir karıştır hayat sayfalarını. Gerçek neymiş bir kerecik merak et, bir kerecik anlamaya çalış. Şak diye kabul etme her verilen gazı. Gerçeğe ne kadar uygun bir düşün.
 
Zararlı olma, faydalı ol. Uyan artık! Ömrün bitiyor. Ne yapmalıyım diye bana sorma. Kendinden başla… Göreceksin topluma en çok faydayı kendini düzeltmekle sağlayacaksın. Paradan gayrisine küçük iş deme. Para o kadar lazım olsaydı, gökten yağardı. Ya da sen bilirsin, parayı bekle! Ölümünden önce gelirse bugüne kadar parayla yapmış olanlar kadar sen de iyi işler yaparsın belki!
 
Hayırlı 2020’li yıllar…

1 yorum

Selim Çalışkan · 6 Ocak 2020 21:30 tarihinde

Şu “tutkulu içi boş inançların” bir listesini yapsak ya. Adı “inanç” konmadı diye insanların inanç olduğunu fark etmedikleri o kadar çok inanç var ki. Ateistlerin bile yüzlerce, binlerce inançları var ama inanca sahip olmadıklarını öne sürüyorlar. Bana çok aptalca geliyor bu davranış ve bir son bulmalı. İstisnasız herkesin inançlara sahip olduğunu göstermek için adı inanç konmayan inançların bir listesini yapalım. Ben bir ucundan başladım. İlginizi çekiyorsa…

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: