Niçin Kitap, Niçin Roman?

“Biri bitmeden öbürüne başlıyorsun! Niçin roman yazmaya bu kadar odaklandın? Direkt yazsan, anlatsan, hatta video çekip konuşsan!” diye soran tüm dostlar için…

İşte niçin kitap, niçin roman?

 1. Çünkü roman yazmayı seviyorum dostlar. Bir kemancıya niçin keman çalıyorsun diye sorulmaz. Onun dili kemanıdır.
 2. Dayatmak değil yaşatmak istiyorum.
 3. İnsanları küçümsemek değil onlara ayna tutmak istiyorum.
 4. Yaptığım işin bir değeri olsun ve bugün olmasa bile yarın için kalıcı olsun istiyorum.
 5. Sosyal medya batağında ünlü olmaya çalışan yeni yetme birisi gibi görünmek istemiyorum. Siyaseten taraf gibi algılanmak veya din anlatan yeni nesil bir ruhban gibi görünmek de istemiyorum. Bu açıdan istediğim sadece ufkumu hak edenlerin ufkuyla paylaşmak. Bunun benim için en iyi yolu da kitap yazmak.
 6. Düşüncelerimi bir roman yoluyla ifade etmek iddialarımı hayatın içinden alıp müspet biçimde perçinlememe ve kalıcı hale getirmeme yarıyor.
 7. Yazmaya yeteneğim ve düşünsel donanımım olduğunu, en azından bu hevesimi geliştirebildiğimi düşünüyorum. Buna odaklanmam gerektiğini hissediyorum. Yeri geldiğinde her sahada düşüncemi ifade edebilir ve söz söylemeye devam edebilirim ama yeteneğimin daha az olduğu kategorik işleri o konularda benden daha yetenekli ve daha donanımlı olan insanlara bırakmalıyım. Kitap yazmaya yeteneği olmayan veya yazmaktan edebi tat almayanlar da “ben de bir kitap yazayım” hevesinden vazgeçip bu işi yazabilenlere bırakmalı ve boş kalabalık etmemeliler. Herkes keman çalmaya kalkınca ortaya rahatsız edici bir gürültü çıkıyor. O durumda artık kimse keman dinlemek de istemiyor.
 8. Daha önce çok konuştum ve fikirlerimi yazdım da. Arada bir blogda yazmaya devam da edeceğim. Ama tecrübeme binaen söylüyorum: Konuştuğumda veya sosyal mecralarda yazdığımda herkesin ne söylediğimi anlama yetisine sahip olmadığını açık ve net gördüm. İnsanların çoğunun derdi zaten ne söylendiğini anlamak değil. Çoğu insan kitap da okumuyor ama… Benim işim çoğunlukla değil zaten. Hem okumayı hak eden gerçek kitle kitaplarımı okusun hem de anlamak isteyenler anlasın istiyorum artık.
 9. Duygusalım ve sanatçı ruhluyum. Ne kadar başarabilirim bilmiyorum ama motivasyonum olduğu sürece kalıcı edebiyat aleminin kapısını zorlayabildiğim kadar zorlamak istiyorum.
 10. Amaçlarım arasında para kazanmak yok mu? Hiçbir gerçek sanatçı ya da edebiyatçı para kazanmak için eser üretmez. Para kazanmak için gerçek bir eser verilemez de. Piyasada böyle hedefi olanlar yok mu? Var tabi. Gırla hem de. Bense samimiyetle söylüyorum ki paradan daha değerli şeyler peşindeyim. Gerçek bir edebiyatçı olmaya çalışıyorum. Yazmak bana bir kazanç getirsin diye değil zaten yazmayı sevdiğim için yazıyorum. Yine de söyleyeyim. Şu ana kadar kitaptan adı edilecek bir gelir kazanmadım. Kazandığımı da fazlasıyla yine kitaba harcadım. Yazdığım için ileride para kazanacak olursam “yok ben istemem” deyip çöpe de atacak değilim. Ayrıca elime geçeni nasıl kullanacağım da kimseyi ilgilendirmemeli diye düşünüyorum. Ben kimseye verdiği eser için ne kazandığını sormuyorum, bilmek de istemiyorum. Ama toplumun sırtından haksız kazançlar elde edenlere saydırmasını da bilirim.
 11. Hikayelerimi ve kurguda yarattığım karakterleri başka insanların ağzından işitmek müthiş mutluluk verici. Bir bestecinin şarkısını insanların mutlulukla söylediğini düşünün. İnanın paha biçilmez bir şey bu.
 12. Hangi konuda olursa olsun her şeyi bilemem ama öğrenebilirim. Yazmak en az okumak kadar beni geliştiriyor. Yaşım kaça gelirse gelsin daha fazla araştırmak ve öğrenmek için bana motivasyon sağlıyor.
 13. Son olarak… Kimine çok saçma gelebilir ama hayat çizgime geri dönüp baktığımda Allah’ın bile benden bunu istediğini düşünüyorum. Buna inanıyorum. Aslında sadece bu bile olsa, kitap yazma cüretime en etkin neden olarak bana yetiyor.

Sevenlere sevgiyle ve herkese selam ile…


14 yorum

Arzucan · 25 Aralık 2019 04:24 tarihinde

Emeğinize yüreğinize sağlık…

  Kalemzáde · 31 Aralık 2019 03:43 tarihinde

  Çok teşekkürler. Sizin de kardeşim. #Arzucan

tiktikuno · 25 Aralık 2019 07:50 tarihinde

Ne için Kalemzade’yi izliyorum / okuyorum?

Çünkü aklı başında güzel yazılara, gönül telimi hoş bir şekilde titreten görüşlere, düşünce sınırlarımı esneten fikirlere, açık ve net anlatımlara ihtiyacım var ve bu özellikleri de sevgili Kalemzade’de buldum.

Dayatmacı değil açıklayıcı, zorlayıcı değil ikna edici, kalıplaşmış değil rengarenk anlatım diliyle kağıda dökülen bu yeni dostumun yazılarını izlemekten keyif alıyorum, bir sonraki yazısını, kitabını hevesle bekliyorum.

Teşekkür ederim.

  halil erden ayaz · 27 Aralık 2019 11:28 tarihinde

  Gönlümüzdekilere tercüman olmuşsunuz.Aynı düşünceleri paylaşıyorum.
  Kalemzade’ ye emekleri için teşekkür ederken, yararlı üreticiliğinin devamı için Allah’ tan yardımcı olmasını diliyorum.

  Kalemzáde · 31 Aralık 2019 03:44 tarihinde

  İyi ki varsınız. Teşekkürler Halil.

  Kalemzáde · 31 Aralık 2019 03:45 tarihinde

  İyi ki varsınız. Rica ederim dostum. #titktikuno

Süleyman Gönültaş · 25 Aralık 2019 16:20 tarihinde

Ama kitap yazma konusunda doyuma ulaşınca ve de camiada kalıcılık seviyesine ulaşınca, mutlaka bildiklerinizi direk söyleme ya da yazma yoluna gitmelisiniz, diye düşünüyorum. Zira ulaştığınız farkındalığa ulaşanlar çok az ve de insanların bilgilerinizi bilme hakkı var.

Adil ÇAKIR · 26 Aralık 2019 11:54 tarihinde

Rabbim yolacikligi/ aydınlığı versin Kur’an’ın aydinligindan ayırmasın selamlar.

  Kalemzáde · 31 Aralık 2019 03:47 tarihinde

  Hepimizin inşallah güzel kardeşim. #AdilÇAKIR

İsmail Özdemir · 27 Aralık 2019 01:32 tarihinde

Sevgili dostum,
Yazman gerekeni, gereken şekilde bence de yazıyorsun. Emeğine, kalemine, gönlüne sağlık… Rabbimiz ilmini arttırsın ve çalışmalarını kat kat bereketli kılsın…

  Kalemzáde · 31 Aralık 2019 03:48 tarihinde

  Eyvallah dostum. Hepimizin inşallah. #İsmailÖzdemir

Özkan · 29 Aralık 2019 22:14 tarihinde

Merhabalar,

Yazılarınızdan, romanlarınızdan yıllardır faydalanıyorum, ellerinize kaleminize sağlık, Allah razı olsun, Allah zihin açıklığı versin. Siz yazın biz de okuyalım.

Sağlıcakla.

  Kalemzáde · 31 Aralık 2019 03:49 tarihinde

  Teşekkürler Özkan. Onur duydum.

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: