Ressam Evren Gül

Değerli dostum Ressam Evren Gül’ü atölye olarak da kullandığı evinde ziyaret ettik. Onunla tanışıklığım onun 2000’li yılların başında vatani görevini yapan bir asker olması ve benim de onun bölük komutanı olmama dayanıyor. Geçen onca zaman hayat bize iki ayrı sanata gönül vermemiz ve daha önemlisi iki dost olmamız yönünde yol verdi.

Evren’in birçok eserini gördüğümde gündeme dair sorunlardan en masum aşklara, bireyin aydınlık hevesinden Musa’nın aydınlığına karşı çıkan veya onunla yürümeye cesaret edemeyen Mısırlılara kadar birçok konuyu farkındalıkla işleyen çalışmalarına hayranlıkla tanık oldum. Artık ne o ne de ben bir askeriz. İkimiz de aydınlık için ışık yakmaya dair bir şeyler yapmaya çabalıyoruz. Gerek gönülden bir kalemle cümleler kurarak ve gerekse tutkuyla ele alınan bir fırçanın darbeleriyle ve duygularımız eşliğinde.

Evren’in “Pesa” isimli son eserini henüz herhangi bir galeride veya sergide görünmeden taptaze ve ıslak haliyle bizimle paylaştığı için kendimi ayrıcalıklı hissettim. Resmin derinliğindeki hikâyeyi bize anlatırken Elena Ledda’nın Pesa isimli dokunaklı şarkısı fonda çalıyordu. Belki de ilk defa bir resme bakarken onu yapanın zihninde bu kadar farkındalıkla geziyor ve sanatın ne olması gerektiğini anlayabiliyor hissettim. Gerek üzerinde dokuduğu Kafka el yazıları ve gerekse resmettiği karakterin bakışlarına işlediği saf sevgi bir romanla yazıya dökülemeyecek kadar kelimelerin ötesinde ve dopdoluydu.

Böyle güzel gönüllü, bilge ve yetenekli sanatçıların toplum içinde kayıp yok olmasına müsaade etmeyen bir gelecek hevesine sahip olmalıyız. En iyi sanatçılar bizden de çıkıyor. Lütfen aptalca gerekçelerle ve cehalete prim veren anlayışlara yüz vererek gerçek sanatçıları kendi ellerimizle yok edip ayaklarımız altında ezmeyelim. Ticari kaygılarla üretilmiş gelip geçici tüketim malzemelerini sanattan ayırt edelim. Gerçek sanatçılara değer verelim. Sanatsız kalan bir toplum olmayalım.

Arkadaşlarım, Evren Gül’ün çalışmalarını instagram’dan @evrengul_ adresinden takip edebilirler.

Selam ve saygı ile…


0 yorum

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: