Siyaset hemen tüm yeryüzünde cahilleri kandırarak istediğini yapabilme, onları hem hedef kitlesi edinip hem de onlardan istifade edebilme sanatına dönüşmüş durumda. Her yönlü cehalet odakları da kendi ikballeri için buna açık çanak tutuyorlar.

Olması gereken siyasetin onurlu mücadeleleri bu haliyle bozuma uğramıştır. En güzel sloganlar altında en temiz kelimeler kirletilmiştir. Siyaset halk adına yapılma maskesiyle artık tam tersine halka kendilerini ortak koşan bireysel maddi kazanım ve ikbal mücadelelerine dönüşmüştür. Bu şartlarda politikacıların neredeyse tamamı güvenilmezdir. Seçilenler giderek artan bir ivmeyle yıllardan beri toplumların huzur ve refah planlarını kendilerine birer araç olarak kullanmayı normal görür olmuşlar, onların yerine aslında kendi ikbal planlarını koymaya devam etmişlerdir.

Bu siyasi anlayışa giremeyen tek bir istisna ortalama halkın gerçekten gölgesi olabilmektir. Allah’ın adaletini ve merhametini halkın üzerine yansıtmaktır. Bunu başarabilecek olanlarsa yeryüzünde çok çok çok ve de çok azdır.

Ne Tanrı düşmanlarıyla ne de Tanrı yalakalarıyla düzelim sağlanamayacak ve bu ıslah başarılamayacaktır. İmanın “emin olmak” olduğunu bilmeyen din bezirganları da hakiki imanı küçük gören ve Tanrı’yla arasına mesafe koyanlar da bunu anlamayacaklar. Tek tek farklı kesimlerce sahiplenilseler de akıl, bilim, ahlak ve bilgelik birlikteliği insanların çoğu için devreden çıkmış durumda.

Bu yüzden bu çağda parti merkezli politika anlayışı kanımca tamamen bitmiştir. Uzak durulması gereken bir şeydir. Eleştirel olarak tüm siyasetçilerin tepelerine binilmelidir. Politikacılar ister iktidarda ister muhalefette olsun aydın zihinler altında ezildiklerini hissetmeli ve halktan korkmalıdırlar. Dolayısıyla çözüm yığınlara yaranmaktan değil, yığınların coşkusundan da değil, eleştirel akıldan ve aydınların kendisini bu politikacıların hiçbirine satmamasından geçiyor. Halkın ise en azından, en az kullandığı uzvu kadar aklını kullanması yeterlidir.

Selam ile…


1 yorum

Gerçeğinkitabı · 15 Ekim 2019 09:57 tarihinde

Bazı sersemler politikaya bulaşmadan Kuran’ı yorumlayabileceklerini öne süredursunlar, Kuran neden demokrasiyi emretmemiş diye soradursunlar, Kuran daha başlar başlamaz politikacılara ve egemen hiziplere karşı uyarıyor. 2:8-20

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: