İnançta Bir Fahiş Hata…

İnsanları Allah’a ve Kuran’a davet ettiğimizde karşılaştığımız ortak sorulardan birisi de şudur. “Sen Kuran da Kuran diyorsun ama o elindeki Kuran’ın Allah’ın sözü olduğunu da peygamber söylemedi mi?”

Bu soru ilk bakışta masum bir soru gibi görünse de bunu söyledikten sonra o sözlerinin içerdiği şirki fark ettiğinde, bu soruyu soranlar tevbe üstüne tevbeler edip secdelere kapansalar yeridir. Hadi kitaba inanmadığını söyleyenlerin bunu söylemesi bir noktaya kadar normal görülebilir ama o kitaba inandığını söyleyenlerin bu soruyu sorması o kitaptan ne kadar uzak olduklarını apaçık ortaya koyuyor.

Şunu nasıl oluyor da anlamıyorlar… Zannediyorlar ki peygamber söylediği için inanılır. Hayır! Söyledikleri doğru olduğu için peygamberlere inanılır. O Kuran’a bir mümin, peygamber Allah’tan olduğunu söyledi diye iman etmiş değildir. Eğer öyle bir iman geçerli olursa sıralamada peygamber birincil, Allah ise ikincil yere koyulmuş olunur.

Bunu o söyledi. Öyleyse doğrudur! Bu nasıl mantık? Öyleyse o söz ona aittir, Allah’a değil!!! Demek ki sen Kuran’ın Allah’tan olduğunu anlamamışsın. Demek ki sen gafilce, peygamberi ilah zannediyorsun.

Bunu anlamak için öyle çok da zeki olmaya gerek yok. Hiçbir peygamberin öne sürdüğü vahiy ve kitaplar, peygamber söyledi diye doğru değildir. O vahiylerdeki ifadeler, o kitaptaki ayetler doğru olduğu için, delilleri görülebilir ve/veya fark edilebilir olduğu için doğrudur. O sözlerdeki gerçekler apaçık ortada olduğu için müminler iman ederler. O peygamberlere de o ayetlerin gerçekliğini görenler iman eder. Aksi takdirde zanna uyulmuş olunur. Ayetler peygamberin zatından olmuş olur. O ayetleri bir insanın söyleyemeyeceğini anlayanlar, o ayetlerin Allah’tan olduğuna iman ederler. Peygamber ya da herhangi bir insan söyledi diye değil. Bunu böyle söyleyenler sözde teslim olmuşlardır ama asla gerçekte inanmış değillerdir. Vahiy kalplerine hiç girmemiş demektir.

Matematik öğretmeniniz dediği için 2×2=4 değildir. 2×2=4 olduğu için bunu öğretmen öyle söylemiştir. Parmaklarınızı sayarsınız, birkaç elmayı yan yana koyarsınız ve öğretmeninizin doğru söylediğine ikna olursunuz. Nübüvveti ayetler ispat eder, aksi durumda herkes “ben de peygamberim” diye ortaya çıkabilir. Kimse de itiraz edemez.

Çok ciddiyim. “Kuran’ın Allah’tan olduğunu nereden biliyorsun? O da peygamberin ağzından çıkmadı mı?” diyenler peygamberden geldiği iddia edilen rivayetleri savunayım derken peygamberin ağzından çıkan sözleri Allah’ın lafzının üstüne çıkarttıklarını ve peygamberi Allah’a eş koştuklarını anladıkları an tevbe edip Allah’tan korkuyla ve samimiyetle af dilemelidirler.

“Kuran’ın Allah’tan olduğunu nereden biliyorsun?” ha? Sen Allah’tan olduğunu bilmiyor musun? Demek ki sen Allah’tan olduğunu sadece ZANnediyorsun hala!!! Ve çıkıp beni peygamberi yok saymakla, onun sözlerine inanmamakla itham ediyorsun!!! Hatta peygamberin ağzından çıkan vahyin Allah’tan olduğuna hala emin değilsen, peygambere sen mi inanıyorsun ben mi hacı!!! Bir de eleştirmek için hiçbir argüman bulamayıp “Sen Kuran’ı kutsallaştırıyorsun” diyen bile çıkabilir karşınıza. O konuya hiç girmeyeyim. Benim devreler az kalsın yanıyordu!

Kalemzade | Cengiz Yardım


8 yorum

B.Bilal · 29 Ağustos 2014 12:32 tarihinde

Selam.
Kuran’a peygamber sözü diyenler, peygamber korkusuyla iman ediyorlar.
Allah sevgisini kalplerinde hissettiklerini sanmam.
Yoksa peygamberin her sözü vahiydir demezlerdi.
Üstelik vahyi Cebrail’den almaktadır, Allah’tan değil.
İnsanların çoğu inanmaz, inananların da çoğu şirk yapar.
Şunun şurasında kaç kişiyiz ki…

AKIN · 18 Ekim 2014 17:57 tarihinde

Selamlar.
Yazılarınızı okuyorum,vakit ayırıp görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.Başlığınızda sorduğunuz sorunun cevabından ziyade peygamber Kuranı anlatır demişsiniz fakat başlığınıza cevap vermemişsiniz?!.Nacizane sorunuzu tekrarlayayım,Kuran’ın Allah’tan olduğunu nereden biliyorsunuz?
İyi çalışmalar.

    AHMET · 25 Mayıs 2018 16:39 tarihinde

    YAZININ BİR BÖLÜMÜNDE ANLATILIYOR…O vahiylerdeki ifadeler, o kitaptaki ayetler doğru olduğu için, delilleri görülebilir ve/veya fark edilebilir olduğu için doğrudur. O sözlerdeki gerçekler apaçık ortada olduğu için müminler iman ederler. O peygamberlere de o ayetlerin gerçekliğini görenler iman eder.
    KURANI OKUDUĞUNUZDA ORADAKİ DELİLLERİ GÖRÜRSÜNÜZ VE BUNUN BİR İNSANIN SÖZÜ-SÖZLERİ OLAMAYACAĞINI BUNLARI BİR İNSANIN YAPMASININ MÜMKÜN OLAMAYACAĞINI ANLAR VE İNANIRSINIZ.BEN AYRICA KURAN DA 19 SAYISININ SİSTEMLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILDIĞINA İNANIYORUM.BUDA MATEMATİKSEL BİR MUCİZE VE İNANMA SEBEBİMDİR. NOT:Büyük harflerle yazma sebebim yazarın cümleleri ile benim cümlelerimi ayırmak içindir.

Burcu Yıldız · 30 Mart 2015 17:54 tarihinde

Aslında herkes inanmak istediği Allah’a inanıyor. Bunun için kimi kitapları aracı yapıyor, kimi kalbini. Aynı kitabı okuyup samimi şekilde yaklaşan Işidci de, Cübbeli de, kendini hayır işlerine adayan insan da oluyor. Bence en saçma tartışmalardan biri artık insanlara kendi Allah’ını dayatmak. Herkes hakettiği kadarını, kalbinin temizliği ölçüsünde alacaktır kitaptan da hayattan da. “Hangi dinin tanrısıyım hadi bulun bakalım” şeklinde bir yaratış amacı yoktur herhalde 🙂 Dünyadaki insan sayısı kadar O’na giden yol var aslında. O’na gerçekten inanıyorsak, hayırlarda yarışalım…

özgür · 21 Ocak 2017 00:37 tarihinde

Maalesef din üzerinden rant sağlamak moda oldu günümüzde. Dinlerin insan yazması olduğuna %100 kanaat getirmiş biriyim. İslam açısından düşünürsek Kuran’da onlarca birbiriyle çelişen ayet var. Bilimdışı ayetler de cabası. Kurandaki sayısal ve bilimsel mucize iddiaları da çarpıtma ve yalanlardan ibaret. Din hayatları şekillendiriyor. Hayata bir kere geliyoruz. İnandığınız dini iyi araştırıp sorgulayın.

ilhan · 19 Kasım 2018 23:46 tarihinde

selam.
hiç uzatmayacağım. ayetlerin bozulmadan geldiğinin kanıtı var mı? evet kitapta bozulmadığını belirten ifadeler var fakat o ifadeler de eklemeyse? bunun böyle olamayacağını nasıl delillendirebiliriz?
teşekkürler, saygılar.

İbrahim Murat · 20 Kasım 2018 10:52 tarihinde

Kalbi açık olmayan inanmaz, anlatamazsınızda bu kişilere çünkü anlamazlar, gidip geri gelen olmadığı için anlatanda olmaz ve olmadı şimdiye kadar en başından beri, buda Rabbimizin bize imtihanı zaten. Bildirmiyormu görmediği halde inanan ve ürperenler hakkındaki sözleriyle teslim olanlar için.

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: