“Kitap Ehli”nin İzdüşümü

Allah Kuran’da birçok yerde Tevrat, Zebur ve İncil bağlıları için “kitap ehli” tabirini kullanıyor. Bu kapsamda bugün bizim de elimizde Allah’ın uyarıcı, hatırlatıcı ve öğütleyici kitabı olan Kuran olduğuna göre biz de kitap ehliyiz. Böyle söylediğimde beyninin lobları sarsılarak tansiyonu yükselenler oluyor. Sanki kitap ehline atıf yapan ayetlerde sadece Yahudi ve Hıristiyan inkârcılarından bahsediliyor da bizimle hiçbir ilgisi olmayan sözler söyleniyormuş gibi… Sanki Kuran kitap değilmiş gibi!!!

Elinde okunup duran bir kitap olan toplumlar kitap ehli demek değil midir? Tevrat, Zebur, İncil kitap da Kuran değil mi? Elbette Kuran’da “kitap ehli” tabiri İncil ve Tevrat ehli işaret edilerek kullanılıyor. Ama düşün diye kullanılıyor. Sen öyle olma diye kullanılıyor. Aynı hatalara düşme diye kullanılıyor. İnsanlara “bak ayetlerde Hıristiyanlar nasıl eleştirilmiş, biz de öyle olmayalım” dediğimizde keskin bir akıl tutulmasıyla “o ayetler Hıristiyanlar için indi, kâfirler için indi, bizi bağlamıyor” diyerek ve bütün İncil ve Tevrat ehlini kafir görerek kesip atanlar ne kadar cahilce konuştuklarını umarım ölüm kendilerine gelip çatmadan önce anlarlar.

Bugün biz de kitap ehliyiz ve kitabımızda kitap ehline atfedilen ayetlerden de elbette izdüşümümüz vardır. “İncil bağlıları İncil’e göre hükmetsinler” diyen Allah “Kuran bağlıları da Kuran’a göre hükmetsinler” demiş olmuyor mu? Elçisine “ellerinde Tevrat’ı okuyup dururken gelip senden neden hüküm arıyorlar” diye soran Allah, bize de “elinizde Kuran varken neden risalelere, mesnevilere, hadislere, rivayetlere, ilmihallere göre hüküm arıyor da Kuran’a göre hükmetmiyorsunuz” diye sormuş olmuyor mu?

Allah gayet anlaşılır şekilde açıklıyor ama okuyan nerede!!! Hadi anlamadın, hadi okuyanın dediğini de reddettin… okuyup da senin kitabını senden daha iyi bilene hiç mi özenmiyorsun, hiç mi kıskanmıyorsun, hiç mi utanmıyorsun!!! Gerçi, havada gördüğü posta güvercinine bile katlanamayıp sapanla vuran… her yazılan satırdan pirelenen zalim cahiliyenin… ve de düşününce bile günaha gireceğinden korkan… “kitap” kelimesine bile bu kadar alerjisi olan bir toplumun, kendi kitabını da okumamasına şaşmamak gerek. Beyin loblarımızı şöyle mutedilce bir titreştirip tansiyonumuzu yükseltmeden “kitap ehli miyiz, kitapsız mıyız!!!” önce ona karar vermemiz lazım bizim!!!

Kalemzáde Kãmil | kalemzade.net | @kalemzade


1 yorum

yasir · 24 Mart 2014 12:57 tarihinde

Sn Kalemzade;
Güzel ve isabetli tespit yapmışsınız, kaleminize sağlık…
İnsanlar kuranı yavaş yavaş okuyup düşünmeden bu önuyarğılarından kurtulamazlar…
Kuranı yavaş yavaş ve düşündükçe Kuran kendini Okuyana açacaktır…
Kitapta, Kitap ehli denildimi insanların düştüğü en büyük hata bu kitap ahlini Yahudi ve Hiristiyan sanmalarıdır, halbuki ALLAH Kuranda Kitap ehli ile Yahudi-hiristiyanları ayırmaktadır…
Kuranda Yahudiler için ”huden” vaye ”yahudu” vs gibi kelimelerle isimlendirir bunları yaşadığı bölğenin-ayalet veya krallığın ismiyle anması tamamen o kavme yapılan atıflardır…Aynı şekilde Hiristiyanlar için ise ”nasar” veya ”nasıra” yani İsa peygamberin doğduğu ve yaşadığı yer olduğundan Kuranda bu isimle geçmeleri bu yüzdendir…Yani bunların topunu ele almaktadır…Kİtap ehli ise Allahın bir insanda görmek istediği Kalite standarlarını yakalamış ve onlardan ayrılmayanlara verdiği genel bir isimdir…
Yani ibrahimde-Musa-isa vs Bunlar Mü(te)slim’dir…Yahudiyeli veya Nasıralı değildir, oralıdırlar ama onlardan değildirler, Allahın milleti olan tek millet olan teslimiyet milletindendirler.

Allah Yahudiyeli veya nasıralıları veya bunlar gibi olanları dost ve veli edinmeyi yasaklarken Kitap ehli olanların sofrasını ve kızlarını helal kılmıştır.. Yani burda helal kılınan Yahudiyeli veya nasıralıların veya bunlar gibi olmuşların sofrası ve kızları değildir Allahın kalite standartlarında olan kitap ehlinin yani bizler gibi olanların sofrası ve Kızlarıdır…

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: