ahit sandigindaki kuran

Kitabı Korumak Kimin Görevi?…

Kuran… Okumasak da inandığımız kitap! Allah’ın sözü. Çok değerli. Belki de bu yüzden uyarıp duruyor birileri bizi. Onu korumalısın diye. Sanki İsrailoğullarının ahit sandığını taşıyor gibi hissediyoruz bazen. Onlar da Tevrat’ı taşıyıp duruyorlardı ama ileri gelenleri içine bakılmasını bile büyük suç sayıyorlardı… Yoksa aynı şey mi başımıza geliyor! Biz de Kuran’ı ahit sandığına mı koyduk da, okumadan oradan oraya taşıyıp duruyoruz!!! Yok canıım… Nerden çıkartıyoruz ki bunu da!!!

Biz kopyalarını, nüshalarını çıkarmışız ne güzel. Ara sıra duvara asıp bıraksak da, ölülerimize okumak için indirip içine bakabiliyoruz. Ve sonra korumak için de okuyoruz hatta. Kimse onu elimizden alamaz. Hafızamıza alıyoruz kelimeleri tecvidli mecvidli. Din polislerimiz sürekli uyarıyor bizi! Arapçasını kendi diline çevirip okursan anlamı bozulur diye! Ha yerine hı dersen bozarsın Kuran’ı diye! Korkuyoruz bu büyük sorumluluktan. İngilizce bilmeyen birinin, İngilizce bir kitabı, anlamadan İngilizce okuması ne kadar anlamsızsa, Allah’ın Arapça indirdiği kitabı, Arapça bilmeyenlerin, anlamadan Arapça okuması, tam tersine o kadar anlamlıdır, diyorlar bize!!! Çünkü o Allah’ın kitabı… Anlamı kalbimize manasını okumasak da inermiş!!!

İndiği dille, Arapça okumamız gerekiyormuş, latin harfleriyle okumak bile kötüymüş, yasakmış!!! İllaki “be nun, sat lam ğayın ye mim” diyecekmişiz!!! Biz ikinci sınıfmışız!!! Biz okuyup anlam vermemeliymişiz, yanlış anlayıp kesin dinden çıkarmışız!!! Birileri bize anlatıyor ya zaten, işte onların yanlış anlama ihtimalleri yokmuş!!! Biz anlamasak da dememeliymişiz yine de, neden anlamıyoruz kendi kitabımızı diye!!! Ezbere okumalı, beklemeliymişiz böylece, mana inecekmiş elbet üzerimize!!! Şimdilik çok uzaklardan bize sesleniliyor gibi hissetsek ve anlamıyor olsak da!!!

Anlamak zahmetinden kurtulmuşuz, sadece Kuran’ı korumayı dert edinmişiz ne güzel!!! Ezberliyoruz unutulursa bir gün hatırlatırız herkese diye!!! Acayip hallerle koruyoruz Kuran’ı, üzerimize vazife olarak!!! Ne önemli ve kutsal bir görev!!! Ama anlamıyoruz! Anlamıyoruz işte! Hele anlatanları hiç anlayamıyoruz!!! Acaba okumadığımızdan olabilir mi!!! Yok canııım!!! Ama güveniyoruz Allah dostlarına, binlerce yıllık alimlere, Allah’a güvendiğimizden çok!!! Onlar bizi Allah yoluna sokacaklar elbet!!!

Arada bir de kendine Kuran’ı rehber edindiğini söyleyen birkaç sapık çıkıyor ve konuşuyorlar saçma sapan!!! Neymiş efendim; Kuran’da deniyormuş ki “başımıza ne geliyorsa bizim yüzümüzdenmiş” Şu ayeti anlayarak okumadığımızdan olabilirmiş mesela!!!

15 Hicr 9 O Zikri biz indirdik biz; ve  O’nu koruyacak olan da şüphesiz biziz.

Kalemzade | Cengiz Yardım


7 yorum

Metin · 21 Mayıs 2013 20:26 tarihinde

EVET kardeşim yine çok güzel bir makale olmuş.Katılıyorum sana.Ayet açık,apaçık zikri biz indirdik(mushaf değil,sahife değil,metin değil)zikr.O zikri (O’nu) koruyacak olan da şüphesiz biziz.Korunacak olan zikr(başka bişey,kafanda kurduğun şey değil) ve nasıl korunacağını Allaha sen mi öğreteceksin haşa.Cümlenin anlamlarını tamamen saptırarak parantezler açan şeytanların şerrinden Rabbime sığınırım.
Allahın selamı üzerinize olunanlardan olun inşallah…

Fikret Arman · 22 Mayıs 2013 12:39 tarihinde

Gönlüne, kalemine sağlık Kardeşim… Allah razı olsun.
Selam ve Dua ile,

Pabuç · 22 Mayıs 2013 14:40 tarihinde

Biz anlamazmışız Kur’anı okuyarak !!!

Çok hatalarımız var ve daha yolun başındayız öğreneceğiz öğreneceğiz..

Artık Kur’anın mealini okuyun dediğimizde insanlar bizi ciddiye alacak !!!! Hikaye dinler gibi dinlemeyecekler meal okuduğumuzda da…Kur’anı anlayamazsınız diyenler, dillerini anlayamadığımız külliyatlarını okumamızı isteyip ”anlamadığımızı söylediğimizde de”her okuyuşta daha farklı şeyler öğreneceksiniz demeyecekler BİR GÜN! ..

Sürekli okuyarak, her seferinde hayatıma/görüşüme yeni pencereler açan bir KİTABım var zaten benim, bunu düşünmüyorlar !!! Ama hatırlayacaklar umutluyum..

Anneme, ibadet ederek uçmayı bekleme dediğim de ”Sİz de dini çok hafife alıyorsunuz o kadar da kolay olamaz ki din” demişti çok eski zamanlarda.O da şimdi fark etmeye başladı dinin zor bir şey olmadığını,hayatın çok uzaklarında ara sıra ibadet yaparak yaşanan bir şey olmadığını…Dinin hayatın kendi olduğu, bizim o hayat içinde ki davranışlarımız olduğunu o da fark etmeye başladı…

Rabbim mutlak doğruda sabit kılsın ayaklarımızı yüreklerimizi ;hayatlarımızı…

Saygılar…Kalemzade’nin kalemine kuvvet

burhan · 22 Mayıs 2013 15:20 tarihinde

Bugün 22 mayıs ve haberlerde Peygambere hakaretten Sevan Nişanyan isimli yazara 13,5 ay hapis cecazı verildiğini okudum.Habere yorum yazan yorumcuların da geneli yazara layığını bulmuş cinsinden yorumlar yazmış.Peygamberimize hakaretlerle dolu yüzlerce uydurma hadisi kabul eden ve Kuran ın yanına bu uydurmaları dinin gereği sayan böylece peygamberimizi kendi şirklerine ortak edenler niye kendilerinede bir ceza kesmezler.
Makalenizle alakası olmayan bir görüş paylaştığım için kusura bakmayın,görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla

Fatih Özsavuran · 23 Mayıs 2013 15:38 tarihinde

Selamlar Kamil abi,

🙂 O birkaç sapığın elinde Kuran’a var, ”Alimler”de ne var acaba?
Şüphesiz Kuran var Diyecekler ama, önem açısından sözde ve özde
kaçıncı sırada acaba? Buna benzer soruları aynanın karşısına geçip kendi gözlerine bakarak sorup vicdanen rahat bir biçimde cevaplayabiliyorlarsa sorun yok demektir.Ama hiç sanmıyorum

Son zamanlarda, efendim kuran nasıl atalarımızdan dedelerimizden gelerek korunduysa hadislerde o şekilde korunmuştur. O zaman Kuran’ın da korunmuşluğunun da garantisi yoktur deme cehaletinde bulunan insanlar var.

O yüzden kuran dışındaki kitaplar ”kendi içinde” çelişirken, Kuran’da böyle bir durum yoktur sanırım. Çelişki buldum diyenlerde aklına ihanet edip detaylı okumayan ya da, kendi normlarını Kuran’da arayanlardan başkası değildir.

Neyse abi, sapkın biri olarak yazını çok beğendim kalemine sağlık.

Allah İlmini arttırsın. Allah Razı Olsun ve Allah sana ”Sabır” versin 🙂

Saygılar….

kurankissalarininsistematigi · 26 Ocak 2014 12:10 tarihinde

KURAN APAÇIK KİTAP DEĞİLMİ ?
Genelde çokça karşılaştığımız bir sözdür.
özellikle müteşabih konuların konuşulduğu bazı konularda yada bazı
yanlış olduğuna inandığımız çeviriler hakkında konuştuğumuz,yazdığımız
yada iddia ettiğimiz zaman karşılaştığımız bir sözdür.
Çok kısa bu konuda bir yaşadığımı anlatarak örnek vermek istiyorum..
İnternette bir sayfada bir konu ( hz ibrahim ve oğlu ismailin kurban etme)
konusunda konuşuyoruz ve ben böyle bir şeyin olamıyacağını iddia ettiğimde
bir arkadaşımız ; kardeşim ( kuran apaçık kitap değilmi ) neden o zaman
yüzyıllardır hiç kimse çıkıpta senin iddia ettiğin gibi çıkmadı dedi
Ne iş yaptığını sorduğumda Coğrafya öğretmeniyim dedi.
Peki hocam sizin COĞRAFYA kitabında gizli saklı bilgiler varmı ? Yani göller
nehirler,dağlar apaçık anlatılıyor değilmi dediğimde EVET apaçık dedi. peki hocam
madem apaçık bu Kitabınız sene sonu zayıf,orta,iyi ve pekiyi alan çocuklar
var değilmi sorusunada EVET dedi.
Peki o zaman Coğrafya kitabınız APAÇIK değilmi ? neden o çocuklar zayıf aldı ?

Umarım KISSA dan bir şeyler anlamaya başladınız.
Kuran APAÇIK ta bizim algılarımız hangi yöne çevrilmiş, hangi zihniyetle hangi
bakış açısı ile okuyoruz sorguladıkmı da Kuranın APAÇIK lığını sorguluyoruz.
Şayet APAÇIK olmasa idi pekiyi alan çocuklar nasıl Pekiyi aldı o zaman ???
Yani arkadaşlar özellikle bir soru sorarak bu konuyu düşünmenizi tavsiye ediyorum.
Kuran Allahın eseridir ve eser sahibi diyorki. Kulum benim kitabımı mı okuyacaksın şayet okuyacaksan bu kitabın bir kısım ayetleri MUHKEM dir HÜKÜM verdiği için tek anlamlıdır HÜKÜM lerde tek anlam vardır yoksa HÜKÜM çıkmaz. Diğer ayetlerimde MÜTEŞABİH lerdir. Kelime köklerine bakın TŞBH = Edebiyatta çok kullandığınız TEŞBİH yani benzetmeler yani farklı benzetmeler yani MECAZ lar İRONİler ve Kinayeler vardır. Kuran ZAMAN üstü kitap olduğu için sadece bir dönemi anlatmıyorum hem o kuranı gönderdiğim topluma hem size hem ileriki yüzyıllara mesaj veriyorum.Bunun için bazı konuları TEŞBİH= benzetmelerle anlattım.
Yani kuranın indiği dönemde MİKROP u tanımayan bilmeyen topluma MİKROP ismi
vererek anlatmam yanlış anlaşılacağı ve İSİM vermemem gerektiği için TEŞBİH yolu ile DETAY lar vererek anlatıyorumki bu DETAY lar ileride İLİM ilerledikçe MİKROP bulunduğu zaman anlaşılacaktır. Müteşabih ayetlerin büyük kısmı hem kainat ayetlerine TEŞBİH ler yapılarak anlatılmıştır. ( tevil ettiğim için umarım yanlış anlaşılmam bu konuda)

ŞİMDİ ASIL SORUYA GELELİM = Yaratıcı,ESer sahibi diyorki benim ayetlerimin bir kısmı MUHKEM diğerleride müteşabihlerdir. peki hangi ayetler MUHKEM hangileri Müteşabihlerdir herhangi bir meal,tefsirde rastgeldinizmi ? Ayırımı yapan varmıdır ?
hani KURAN APAÇIK tı ? KURAN APAÇIKtır lakin Yaratıcının yani ESER sahibinin OKU ve anla dediği gibi Okumassan bu KİTAP AÇIK olduğu halde ikmale kalır zayıf alırsın.
Yüzyıllardır Kuran hep sanki MUHKEM lermiş gibi okunmakta,tefsir edilmekte ve çeviriler yapılıp mealllendirilmekte kuran bize ayetleri iki KISMA ayırdığı halde hala bütün ayetler TEK ANLAMlımış gibi okumaktayız.
ÇÖZÜM NE= Allah bir çok ayetinde olduğu gibi ŞURA yönetimi, ŞURAlara
başvurulmasını anlatır. yapılacak iş her alandan oluşacak İLİM sahibi insanların iyi
niyetli insanların KURANI ortaya koyarak önce MUHKEM ve MÜteşabihleri ayırmaları zaten MUHKEM ler Muhkem olarak yüzyıllardır konuşulduğu ve tek anlamı olduğu için anlaşıldığı için özellikle MÜTEŞABİH ler yani TEŞBİH ler MEcAz lar KİNAYE ve İRONİler tesbit edilip
kainat ayetlerinde karşılığı üzerine müzakereler yapılmalı ve bu yöndede anlaşılması gerek olduğuna inanıyorum. Evet KURAN APAÇIK tır ve Müteşabih ayetlerin karşılığıda KAİNAT ayetlerinde karşılığı vardır . Çünki Kuran ayetlerinide gönderen kainat ayetlerinide yaratan ve DOĞA ya YASAlarını koyan aynı yaratıcı olduğu için asla ÇELİŞKİ yoktur. ALLAHIN SÜNNETİNde (Sünnetullah) ASLA DEĞİŞİKLİK BULAMASSINIZ……
Kısa bir NOT daha = isimlerinin önünde Prof. olan bir çok ilahiyatçı efendim müteşabihler biri biri ile benzeşen ayetler diyerek sizi gerçeklerden alıkoymaktadırlar lütfen sakın aldanmayın. Kelime köklerini araştırarak olaya yaklaşın..

antikurankıssalarınınsistematiği · 27 Ocak 2014 16:15 tarihinde

evet kuran apaçık diyor sonra şura yapalım diyor. çelişki
doğa sürekli değişmekte değişmez diyor çelişki..
kıssa adı üstünde kıssadan kendine hisse alacaksın kıssayı eğip bükmeyeceksin kelime kökleriyle oynamayacaksın kıssayı sana Rahman bildiriyor resule de o bildirmişti. kıssalar meydana gelirken sen yanlarında değildin.!!!!!!!!
kuranda ki o güzel öğütlerden anlayabildiğimiz kadarıyla hayatımıza geçirmeye çalışalım…….

Söz Sizde

%d blogcu bunu beğendi: