Yağmurun İzdüşümünün İzdüşümü

“Yağmurun İzdüşümü” isimli kitabım hakkında çok iyi hissettiren ve tepkisiz kalamayacağım bir geri dönüş aldım bugün. İnanılmaz mutlu oldum.

Evet.. Kitaplarım hakkında zaman zaman güzel geri dönüşler ve yorumlar alıyorum. Ancak bazı geri dönüşler ister istemez diğerleri arasından hissedilen paydaşlığıyla ve heyecanıyla sıyrılıyorlar. Sadece yazarların değil yaptığı işe samimiyetle emek veren her insanın böyle mutluluklar yaşamasını isterim. İşte bunlardan biriydi… Kendisinden bu yorumlarını paylaşmak üzere izin istedim. Hanımefendi de sağ olsun; müsaade ettiler. Teşekkürlerimle ve selam ile…

Sevgili Kalemzade

Günaydın!

Kitap çok güzel. O kadar güzel ki evde kapışmaktan okuyamıyoruz. Her seferinde “kitabım nerede?” diye bağırıyorum evin içinde. 

Oğlum  “benim çantamda” diyor, eşim “oturma odasında kanepede”…

Oysa 170. sayfaya gelmiştim ben.

Dediğiniz gibi hiç sıkılmamıştım. 

Elimden bırakamadığım için sabah çocukları okula bırakmak için arabaya bindiğimizde de  yanımdaydı bu perşembe günü. Oğlum (lise 3’te) “Aaa yanıma kitap almayı unuttum” dedi.

Yola çıkmıştık, ben de geri dönmemek için, “bugünlük benimkini al” dedim. Kendisi kitap okumaktan nefret eden, çok sıkılan bir tip. Bir sevdiği Dan Brown serisi. Her neyse, sordu nasıl bir kitap olduğunu, ben de “Dünya ve Venya’nın yazarının kitabı” dedim.

O kitaplarınız da bizde var. 

Eşim ikisini bir solukta arka arkasına okumuştu, sonra oğluma da  o heyecanla onları okutmuştu.

“Tamam” dedi Dünya ve Venyayı duyunca, aldı çantasına koydu.

2 gündür kitabı elime alamıyorum. Eşim de Yağmurun İzdüşümünün Dünya ve Venya’nın yazarından olduğunu öğrenince sıraya kaynama yaptı. Ben mahrumları oynuyorum şimdi.

Sahur sofrasında isyan ettim. “Nerede benim kitabım?” dedim. 

Oğlum “Anne o beni acayip sardı, onu ben okuyorum” dedi. Eşim de sahura kadar yatmamıştı, ben de yarısına geldim, ben de okuyorum dedi.

(Bu arada ben son kitap alışverişinde 6 tane kitap almıştım, 4’ü son çıkan, evde güzel, zengin de bir kütüphanem var)

Anlayacağınız  eline alan kitabın çekimine kapıldı. 

Bir kitap aileye yetmez oldu. 

Ben de ancak sahurdan sonra herkes yatıp uyuyunca elime geçirebildim. 

Ben bir dergide denemeler yazıyorum. Amatörce diyelim. Kurani Hayat dergisinde. Geri dönüt almanın değerini  biliyorum. Yeni bir yazıda, yeni bir kitapta insan merak ediyor cümlelerinin okuyanlardaki İzdüşümünü. O yüzden sıcağı sıcağına yazıyorum bu maili size. 

Evet,  bizim evde Yağmurun İzdüşümünü okuma sırasında en öndeyim, araya kaynayanlar uyurken, inşallah birazdan kalanını bitireceğim.

Öncesinde 170 sayfa için yorumumu duymak istersiniz herhalde? 

Kitabınız hem çok iddialı, hem iddiasının altını dolduran bir kitap. 

Hem çok ciddi, hem çok samimi bir kitap. Konusu çok önemli, o ağır sorumluluğa rağmen dil ve üslubu  içten, açık, sade ve  güncel. Bu bir başarı. 

Aynı sancıları, aynı kaygıları, aynı arayışları, aynı tahkik gereksinimini yaşamış biri olarak,  benim de “Sıradan Sorgulamalar/ Haydi Gel Benimle Sor”  diye bir seri denemelerim var kendime sakladığım. Belki bu yüzden ben de hemen kucakladım yazdıklarınızı. (Ben, ben diliyle yazıyordum.) 

Yakın sorular, benzer sorgulamalar… Kendi benliğinin, aklının, vicdanının, o ânda ve o mekanda varoluş bahşedilen biri olarak kendi ‘ehadiyetinin/ biricikliğinin’ hakkını vermeyi, ‘kendini gerçekleştirmeyi’ 

ben de bir gün bile aklımdan çıkaramıyorum. Sizin “izdüşüm” kavramınız beni bu yüzden kalbimden vurdu. Yoldaşlık hissettim, dertdaşlık sizinle. 

Girişteki ve kitap boyunca ara ara karşımıza çıkan hikayelere, canlandırmalara bayıldım. Okuyucuyu tâ en baştan yakalıyor kitap. Sürükleyici. 

Kitabı gerçekten çok sevdim. 

Sizi de sevindirmeyi ve teşekkürlerimi geciktirmeden şahsınıza iletmeyi istedim.

Tebrik ediyorum sizi. 

Hayr getirsin, hayr bulsun bu çalışmanız. 

Talimul Esmaya şahitliğinize dahil ve makbul olsun.

Ben, İnsan ve vahyin buluşmasını büyük bir merhamet ve ikram diye gören biri olarak , Sözün gücüne hep inandım, inanırım. 

Her  yeni çıkan kitaba da sevinirim. 

Sizin bu kitabınız da, mavi gezegenin 21.yy’ına inşallah güzel şahitlik bıraksın.

Söz güçlensin

Özgürleşsin

Memleketin afazisine/ söz yitimlerine şifa olsun. 

Daha iyi anlayan, daha iyi anlaşan, daha çok düşünen ölçüp tartan bir medeniyet için, okuyanı ve istifade edeni çok olsun inşallah

Kayseri

Işıl Cıngıllıoğlu

25 May 2019 06:41

Esenlik ve iyilik içinde gönlüncelikle olun hocam

Cevabınızla çok sevindim. 

Ben bitirdim kitabı bu arada 

Çok içime sindi. 

Maili kullanabilirsiniz tabi. 

Bu vesile ile size tekrar teşekkür ederim. Daha önce bir hocaya  soru gönderip cevap/ geri dönüş alamadığım, beni sancılandıran bir konunun cevabı kitabın sonlarındaydı, Yağmurun izdüşümü metaforunda. 

Soru şuydu:

1400 yıldır aynı cümleleri insanlar niye farklı farklı anlıyor. Hem bazen zıt anlıyor niye? 

 

İşte kitabın sonunda, Yağmurun izdüşümü metaforunda cevapsız kalmış soruma, yumağa dolanmış kedi gibi hissettiğim derdime çare buldum. 

Öyle hissettim. 

Tanrı ne sessiz, ne pasif, ne de bizi görmemezlikten, duymamazlıktan geliyor. 

İnşallah her birimiz bu anlamda sorumluluğumuzu yerine getirebiliriz. 

Yaşamın içinde  kendi varlığımızı, kendi varoluşumuz içinde hayatı ve içindeki tüm unsurları anlamlı ve amaçlı gördüğümüz bir değerlendirmeye ulaşırız. Bu  Anlamlandırma ve değerlendirme için her birimiz bilinçli ve gönüllü emeğimizi ortaya koyarız. 

İnşallah Rabbim de  bu farkındalığımızı ve çabamızı beğenir 

Ben sizinkinin bana ufuk ve umut verdiğini hissediyorum. Şahitliği bu yöndedir. 

Rabbim de inşallah hoşnut olur sizden ve izdüşümlerinizden. 

Kayseriden selamlar

Işıl Cıngıllıoğlu

26 May 2019 21:13

Yağmurun İzdüşümünün İzdüşümü&rdquo hakkında 2 yorum

  1. Ne mutlu size.
    Doğru konuşmak ve yazmak Kuran’ın buyruğu olduğu için hatırlatmalıyım. Sizin aldığınız şeyin adı “geri dönüş” değil, GERİBİLDİRİMdir. Bizi size yanıt verdiğinde bunun adı dönüş olmaz. Geri dönüş de olmaz. Biri sizi telefonla geri aradığında bunun adı “geri arama” olur, “dönmek” veya “geri dönmek” olmaz. Bu uyarıyı yapmaktan bıktım. Hepimizin bıkması gerekiyor. Siz de bıkın lütfen.

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.