Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

Sloganla Müslüman Olunmaz

Sen sadece kendini Müslüman zannediyorsun, ama Müslüman ne demek onu bile bilmiyorsun. Kendini Müslüman olarak tanımlayan bir toplumun içinde doğup büyümüşsün, ama ne kitabını anlayarak okumuş ne de sana din diye öğretilenleri sorgulamışsın. Allah’a değil çoğunluğa iman ediyorsun. Sorgulamak, yanlış olduğunu zaten bildiğine karşı çıkıp doğru bildiğine sarılmak değildir. Sorgulamaya en başta kesin doğrudur diye bildiklerinden başlamadıkça sorgulamış olmayacaksın. İman etmek emin olmaktır. Emin olmadıkça iman etmiş olmayacaksın. Sloganlarla yaşayarak ve kendini “Müslüman sensin” diye kandırarak ne Müslüman ne de iman sahibi olmuş olacaksın. İlla slogan mı istiyorsun? Buyur oku… Ama düşünerek…

Gerçek bir Müslüman ezanın susturulmasından korkmaz; düşüncesini beyan eden dillerin susturulmasından korkar. Cami yapmakla mutlu olmaz, ilim yapmakla mutlu olur.

Gerçek bir Müslüman bayrağın indirilmesinden korkmaz; erdemli bireylerin indirilmesinden ve tertemiz ocakların söndürülmesinden korkar.

Gerçek bir Müslüman, Allah’a ve O’nun gerçeğine teslim olandır; insanlara, kullara, âlimlere, zalimlere teslim olan ve mezalimlere gıkı çıkmayan değil.

Gerçek bir Müslüman keşke devlet şeriatla yönetilse demez; devletinin başına geçenin adaletle hükmetmesini ister.

Gerçek bir Müslüman keşke her kadın başını örtse demez; başını örtmeyen ve örtmeyecek olan kadınların bile daha ahlaklı ve daha Allah’a yakın olabileceğini bilir.

Gerçek bir Müslüman keşke herkes namaz kılsa demez; hür irade sahipleri kendi yolunu bulur ve ben asıl okumaya, öğrenmeye ve bilmeye destek olmalıyım der.

Gerçek Müslüman atalarının, büyüklerinin doğru saydıklarının yolunda giden değil, atalarını büyüklerini sorgulayıp Allah’ın doğrusunu bulma yolunda gidendir.

Gerçek Müslüman paraya, ırkına, mahallesine, hısmına, itibara, makama, beğenilmeye, desinler’e değil toplumuna rağmen Allah’a kulluk edendir.

Gerçek Müslüman gerçeği kendine uydurmaz, kendini gerçeğe uydurur. Kitap yerine atalarına bakmaz, atalarının bakmadığı kitaba bakar.

Gerçek Müslüman gerçeği bulup söyler. Öğrenmek için rivayete, hadise değil kitaba ve bilime bakar. Allah’ın sözüne kul sözünü ortak koşmaz.

Gerçek Müslüman nâkile değil, akıla uyar. Mezhebe değil, kitaba yanaşır. Güçlünün peşinde değil, erdemin peşinde olur.

Gerçek Müslümanlar çok azdır. Müslümanım diyense çoktur. Okumazsanız ve düşünmezseniz siz de hep çokluk peşinde koşacak, hep o çoğunluktan biri olarak kalacaksınız.

Selam ile…


5 yorum

Hakan · 4 Ekim 2018 00:30 tarihinde

Kaleminize sağlık cengiz kardeşim…….

Ahmet Yuksel · 4 Ekim 2018 00:57 tarihinde

Sayin yazar,
Daha once bu Sümer tabletleri hakkin da ne düşündüğünüzü sormustum, bir yanit vermediniz..Lutfedip bu konu hakkinda dusuncelerinizi yazarsaniz cok sevinecegim.
Saygilarimla
Ahmet Yüksel

Deniz Dalyanoğlu · 4 Ekim 2018 16:00 tarihinde

Gönlüne, kalemine sağlık Cengiz kardeşim. Bu da benden olsun, “Gerçek müslüman nabza göre şerbet vermez, herhangi bir konuda onay vermesi için başkasının kanaatine göre davranmaz. Selam ve sevgi ile…

Fikret Arman · 7 Ekim 2018 11:36 tarihinde

Kalemine sağlık değerli Kardeşim.

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.