Köpeğin Dokuzu Beş Geçe Şaşkınlığı

KÖPEĞİN 9.05 ŞAŞKINLIĞINI KERAMET ZANNETMEK

Bir sokak köpeği sirenler çalarken durmuş! Bak köpek bile vefa gösteriyormuş! İşte herkesin kendi anlayışını din zannetmesinin batıl örneği…

Fikri hür, vicdanı hür olmak bu değil. İstikbalin göklerde bilinmesi bu değil. Cumhuriyetin ve bağımsızlığın anlaşılmasıyla yakından uzaktan bir ilgisi yok. “Benim vücudum toprak olacaktır, fikirlerimi anlayın” diye en güzel derslerden birini veren Atatürk’ün düşüncelerini anlamak bu değil. Bu, aslında hiç bir gerçeği içselleştiremeyip, fikri bir farkındalığa ulaşamadan Atatürkçü söylemleri kalkan edinerek kendini ilerici addedenlerin bir hurafesidir.

Cumhuriyet gazetesinin bu haberi, türlü hurafelerden bir hurafedir… ve dinidarların alışkanlıklarını ve geleneklerini din zannetmesinden, gerçekleri terk edip elindekini abartarak, kitaptan ve bilimden uzak bir dini görüş benimsemesinden… şirk ve hurafelerinden oluşan hayat anlayışlarından zerre farkı yok.

Zaten böyle anlayışlar nedeniyle bir kesim diğer kesime baskın çıktığında kendini egemen ve vazgeçilmez zannediyor ve zulüm sürekli taraf değiştiriyor.

Gönlüncelikle ve selam ile…

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/863505/Sokak_kopeginden_09.05_te__vefa__dersi.html

Köpeğin Dokuzu Beş Geçe Şaşkınlığı&rdquo hakkında 7 yorum

 1. Yapma Cengiz Kardeşim şimdi de Kemalist kesimi kızdıracaksın. Niye durup dururken hak ve adalet duygularına engel olamıyorsun. Aman şaka bir yana olayım da deme sakın. Yobazlığın şekli şemali yok maalesef kafa aynı kafa. Kendini aydınlık zanneden karanlıklar. Al birini vur ötekine. Gönlüne sağlık selam ile…

 2. İki tarafında uyduruk anlayışları ne yazık ki itten bile medet umma ya başlaması diğerinin de ekmeğine yağ sürüyor.
  İki tarafın da donları kısa kalıyor.
  saygılar

 3. İki tarafı da birbirine benzetmek, “al birini vur ötekine” demek ancak AKP’nin ekmeğine yağ sürer. Adil olun. CHP’nin en kötü zamanı yobazların en iyi zamanından iyiydi. Tabi yeni kuşağın dünyadan haberi yok, ülkenin tarihini de bilmiyorlar, Cengiz Abileri de böyle yapınca sanıyorlar ki bunların ikisi de aynı şeyin laciverti. Cumhuriyet o hurafeli, kafası bin beş yüz haldeyken bile ülkenin en iyi gazetesi iken neyle neyi karşılaştırıyorsunuz? Yobaz Atatürkçülerin ülkeye ettiği hizmetin daha onda birini yobaz dincilerden görmedik 15 yıldır. İnsaflı olun. Karanın her tonu aynı değildir. Her çoktanrıcı bile bir değildir.

  1. Anlaşılan yorumum hoşunuza gitmemiş, gitsin diye de inandığımdan şaşacak değilim. Ben gökleri ve yeri yaratıp ona ölçüsünü koyan ve yönetip idare eden Allah’ın indirdiği hayat tarzı eksikmiş gibi yanına hiçbir beşeri ve ideolojiyi koymayan sadece Allah’a teslim olan 55 yaşında bir yeni kuşağım. Bütün partiler sizin olsun o iyi idi bu kötüydü diye siz oyalanıp durun. Adaleti insanların keyiflerinde aramayı bıraktığımız Allah’a şükür epey bir zaman oldu. Yarıştırdığınız chp keşke geçmişte adaleti kendi ideolojisinde değilde hakta arasaydı şimdi akp adaletsizliği başınıza gelirmiydi. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Bu da kısaca ifade edebildiysem benim düşüncem. Anlaşılan o iki sizin düşünceniz size benim düşüncem bana, tartışmaya da gerek yok. selam ile.

 4. Selim bey katılmıyorum görüşünüze. Çünkü burada da anladığım kadarıyla kemalizm propagandası yapıyorsun gizlice.Bu kadar fanatiklik size hiç yakışmıyor. Her ideolojinin ve her inancın fanatikleri oluyor. Siz fanatiklerden olmayın, bağnaz olmayın. Şu İzmir’ in haline bir bakın. Kişilerin ve ideolojilerin tartışılmaz hale getirilmesine hizmet etmeyelim. Bırakalım herkes, küfür ve hakaret etmeden özgürce eleştirilerini yapsın. Bundan rahatsızlık duymayalım.

  1. Gizli propagandaları anlamada usta olmuşsunuz bakıyorum. Öyleyse bana yardımcı olun, eleştirel okuma üzerine site hazırlıyorum. Örtülü propagandaları anlama konusunda benden iyi olduğunuza göre, belki bir kaç makaleyle katkıda bulunmak istersiniz diye düşündüm. Elestireldusun.wordpress.com

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.