Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

Peygamberler mi din adamları mı örnekliktir?

9:34 Ey iman edenler… Ahbarların ve ruhbanların (dini meslek/mesnet edinenlerin ve din adamlarının) çoğu insanların mallarını hak gütmeyen/gerçeğe uymayan (batıl) yollardan yerler ve (insanları) Allah yolundan engellerler. Onlar altını gümüşü biriktirip Allah yolunda infak etmezler. Onları acı bir azapla müjdele. / Tevbe Suresi

Peygamberler eğer din adamlarının peşinden gitmiş, geçmiş alimlerin yolunda yürümüş olsalardı asla elçi olamazlar, doğru yolu da bulamazlardı. Onların hiçbiri mevcut din adamlarına ve din yoluyla halkı uyutan muktedirlere uymamışlardır. Nebilerin tamamı moderndir, reformisttir, yenilikçidir, akılcıdır.

Peygamberlerin hiçbiri kendi toplumunda çoğunlukça benimsenmemiştir. Daima karşılarında din adamlarıyla beraber toplumu manipüle eden bir Nemrut, bir Firavun, bir kral ya da halkın çoğunluğunca itibar edilen bir muktedir sınıf bulmuşlardır.

İbrahim ibadethanedeki putları kıran, Muhammed toprağındaki cahil liderlere karşı mücadele eden, İsa kilisedeki din adamlarının ve parabozanların makamlarını darmadağın eden onurlu insanlardır. Sonradan gelenlerse onları ruhbanlaştırmış, ilahlaştırmışlardır. Hiçbiri kendi ikna oldukları doğrularını başkalarının Tanrı hakkındaki iddialarına yeğlemediler. Bilgeliği başka alimlerde değil hep kendilerinde aradılar.

Bugünün dindarları bunları anlayamıyorlar. Onları örnek almak şöyle dursun onlar gibi asla olamayacaklarına inanıyorlar. Kılık kıyafet gibi basit şeyleri taklit etmeyi dinin esası zannediyorlar. Düşünmeye korkuyor, çekiniyorlar. Hele bir de bir cemaatle yakınlık yaşıyorlarsa ödleri kopuyor dinden çıkacaklar diye. Keşke bilseler ki, dine henüz girmiş bile değiller. Hatta hakikatin yakınında bile değiller.

Bilmediğin dilde bir eşhedü demekle ya da papazın parmağından bir lokma ıslak ekmek yutmakla ya da bir hahamın oluruyla Allah’ın dinine girilmez. Allah’ın dini gerçeklerle çelişmeyen, bizi bağnazlığa sürüklemeyen, etrafımıza baktığımızda olan biteni özgürce fikrederek anlayabileceğiniz açıklıktadır. Allah’ın dinine girmek için kimseye ihtiyacımız yoktur. Eğer arada birileri varsa girdiğiniz din çok muhtemelen çelişkiler içerisindedir.

Yüzyıllardır/binyıllardır çoğu din adamı dinine ve kitabına ihanet etmişlerdir. Din diye atalarının yolunu, kitap diye gerçeğin dışındaki hikayeleri, hamaset dolu efsaneleri ve temiz bir akla ve hayale gelmeyecek dedikoduları anlatıp durmuşlardır.

Artık doğrularla yanlışları düşünerek ayırt edecek nesiller geliyor. İtibar ve nam peşinde koşan din adamlarının devri kendi elleri ve yalan üreten dilleri ile kendileri tarafından sona erdirilmiştir. Allah’ı da, örnek aldıklarını söyledikleri peygamberleri de kendilerine benzeterek anlatıp durdular. Yine de iyi ki varlar. Eğer din tüccarları ve din adamları olmasaydı bizler doğruları bu kadar kolay anlayamazdık… Onları gördük ve Allah’ın dini bunların benimsediği ve anlattığı din olamaz dedik. Allah’a şükürler olsun.


2 yorum

yüksel · 15 Mayıs 2017 13:34 tarihinde

Selam Cengiz yine güzel bir yazı yüreğine sağlık…

Herşey zıttı ile kaim ..Ama bu sahtekarlara rağbet gittikçe azalıyor çok şükür sorgulayan bir nesil geliyor..

Uyduruk rivayetler olmasa Kur’an ın sözün en güzeli olduğu belki bu kadar aşikar olmazdı heralde..

Biz hurafe avcılaığına devam edelim ve insanlara Kur’an ile öğüt vermeye devam edelim aman neme lazım demeyelim..

Selam ve dua ile..

sezai · 25 Ağustos 2017 00:35 tarihinde

düşünmeye yorulmaya emek harcamaya ne gerek var ki? nasıl olsa din adamları var, onların cevabı bizi kurtaracak ya :))))

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.