Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

muddessirMüzzemmil Suresinin İzdüşümü 1.Bölüm | İki Kelimenin Çoğunlukça Fark Edilmeyen Farkı

73 Müzzemmil 1- Ey elbisesine bürünen/sarınan,

74 Müddessir 1- Ey örtüsüne bürünen/gizlenen,

73’üncü ve 74’üncü surelerde genelde her ikisi de benzer biçimde “örtüsüne/elbisesine bürünen” olarak tercüme edilen “müzzemmil” kelimesi ile bir sonraki surede geçen “müddessir” kelimesi yakın anlamlara sahip olmakla birlikte aralarında bir nüans vardır. Her iki kelime de kökleri dahil Kuran’da sadece birer defa geçtiği için surelerin bütünlüğünü bilmiyorsanız ancak kadim Arapça sözlüklerde bu farkı pekiştirebilirsiniz. Kelimelerin kullanıldığı örnek cümleleri sözlüklerden okuduğunuzda ilginç bir nüansın ortaya çıktığını fark edeceksiniz.

Müzzemmil kelimesi daha çok “elbisesine bürünen” anlamına müddessir ise “örtüsüne bürünerek gizlenen” anlamına daha yakındır. Yani birisinde kendi olağan kıyafetine bürünen bir kişi varken diğerinde bir üst giyisi ya da üzerine aldığı ilave bir örtü söz konusudur. Canım ne fark eder diyor olabilirsiniz. Ancak her iki kelimenin de cismi manada değil benzeşimli bir deyim olduğunu göz önüne alırsak aradaki farkı daha net görüyoruz. Şöyle ki…

Müzzemmil’den yani elbisesine bürünen kişiden kasıt, kendisini toplum içinde, daha doğrusu kalabalıklar içinde yalnızlığa terk etmiş olan, toplumdan farklı düşündüğü halde kendi kendine bu farklılığı yaşayıp toplumla bu yönde ilişki kurmayan ya da kuramayan bir kişi anlaşılır. Yani düşüncelerini kendi içinde yaşar.

Müddessir ise bir adım daha geride durup gizlenmeyi seçendir. Müzzemmil’in tüm anlamlarını taşımakla beraber Müddessir deyiminden kasıt, kendisini toplumun içinde yalnız görmekle kalmamış elbisesinin üzerine bir de battaniye/zırh çeker gibi kendisini daha bir korumaya almış olan kişi anlaşılır. Yani düşüncelerinden dolayı yalnızlaşmış olan kişinin ilave olarak toplumdan kaçmaya başlaması, kendi gibi düşünmeyenlerin şerrinden korunma gayreti söz konusudur.

Peki bu fark niçin önemli diye sorabilirsiniz. Bunu surelerin diğer ayetlerinde göreceksiniz. Müzzemmil aşamasında olan kişi henüz öğrenim aşamasının daha alt basamaklarındadır. Uyanmıştır ama daha okuyacağı, öğreneceği çok şey vardır. Fakat müddessir aşamasında olan kişi öğrendiklerinin ne kadar önemli olduğuna daha bir farkındalıkla hakimdir ve bu yüzden toplumun tepkisinden iyiden iyiye çekinmeye başlamıştır.

Kısacası müzzemmil’de bir acemilik, bir kendi halindelik ve hamlık, müddessir’de ise ilerleyen fikri olgunluğun verdiği bir gizlenme refleksi ve “şimdi ben ne yapacağım” tereddüdü söz konusudur. Bu anlamları surelerde gelen müteakip ayetlerde iyice pekiştirebilirsiniz. Müzzemmil suresinin ikinci ve devam ayetlerinde emredilenlerle Müddessir suresinin ikinci ve devam ayetlerinde emredilen şeylerin birbirinden farkı bunu net biçimde ortaya koyar. Müzzemil suresi bireysel eğitime yöneltirken, müddessir suresi ise öğrendiğini uygulamaya yönelten bir suredir.

73 Müzzemmil 2-5 Az bir kısmı dışında geceleri kalk (ayakta ol). Yarısı kadar veya ondan az eksiği ya da fazlası kadar. Kuran’ı azar azar düşüne düşüne oku. Gerçekten senin üzerine oldukça ağır bir söz bırakacağız.

Gördüğümüz gibi Müzzemmil’de elçi bir eğitim sürecine sokuluyor. Bu kapsamda biz de elbette üzerimize düşen payeyi alıyoruz. Peki müddessir olana Müddessir suresinde ne deniyor? Bakalım…

74 Müddessir 2-5 Kalk, artık uyar ve Rabbini yücelt. Örtülerini temizle ve kötülüklerden uzaklaş.

Gördüğümüz gibi Müddessir’de elçiye harekete geçmesi emrediliyor ve uygulama süreci başlıyor. Kuran insanlara ayetlerini yaşatır ve kendisini tekrar tekrar ispat eder. Sırası gelen ayet, izdüşümlerini bir şekilde herkese gösterir. Şu kitabı hakkıyla ve iyi niyetle okumaya başlayan herkes Müzzemmil ve Müddessir aşamalarını ve benzer süreçleri üç aşağı beş yukarı bugün de yaşamaktadır.

Okumadan inanan çoğunluğu kastetmiyorum tabi ki! Atalarına ve düşünce üzerine düşünce koyamayan hocalarına sorarsanız, peygamber okuma yazma da bilmiyordu, hiç de öğrenmedi ve kendisi de yazamadığı için sadece etrafındaki birkaç kişiye yazdırdı aldığı ayetleri!!! Gece de oturup ha bire teheccüd namazı kıldı!!!

2.Bölüm | Gece İnşası

3.Bölüm | Abartmayın! Hayatınızı Unutmayın…


7 yorum

KEMAL MUSTAFA AKINCI · 22 Ekim 2016 03:46 tarihinde

Tebrik ve takdir ediyorum. 👏👏👏👏👏👍

Fikret Arman · 22 Ekim 2016 12:02 tarihinde

İlminde kolaylıklar diliyorum değerli Kardeşim. ALLAH razı olsun. Selam ve Dua ile,

Deniz Dalyanoğlu · 22 Ekim 2016 12:15 tarihinde

Selam üzerinize olsun, Kur’an’la münasebetimiz başladığından beri başımızdan geçen duygu ve davranışların ifade edemediğim açlımını tatmin edici bir şekilde açıklamışsınız, tebrik ediyorum. İlk okumaya ve düşünmeye başladığım zamanlarda anlatılanları kabullenemememin nedenini ilerleyen zamanlarda daha iyi anlamaya başladım elhamdülillah. Bu ayetleri, terk ettiğim gelenekselci çoğunluk tarafından, peygambere vahiy getiren cebrailin oku demesi, ben okuma yazma bilmem cevabına karşılık peygamberi sıkması, şimdi oku demesi, sonra peygambere titreme gelmesi, koşa koşa eve gitmesi hanımına çabuk üzerimi ört demesi ve daha sonra tekrar ayette dediği gibi ey örtüsüne bürünen diyerek uyarılması hikayeleri anlatıldı durdu. Sorgulamalarımızda arka arkaya gelmeye başladı ama bu cevapları zamanla Rabbim bir şekilde karşımıza çıkarmaya başladı. Rabbime hamd olsun ki, her kişinin çalışmasına karşılık vermesinin eminliği içerisinde gücümüzün yettiği kadarı ile çabalarken kabiliyetli kardeşlerimizi de karşımıza çıkarıp eksiklerimizi tamamlatıyor. Rabbim ilmimizi genişletirken amelimizi de gereği gibi yerine getirenlerden eylesin inşaallah. Allah’a emanet olun…

Deniz Dalyanoğlu · 22 Ekim 2016 12:17 tarihinde

Not olarak; üsteki resim de harika seçilmiş…

Efe Gürsoy · 14 Şubat 2017 13:41 tarihinde

çok güzel bir yazı olmuş. harika açıklamışsınız. teşekkürler.

Gece İnşası - Kalemzade Blog · 29 Ekim 2016 03:07 tarihinde

[…] 1.Bölüm | Müzzemmil ve Müddessir’in İzdüşümleri […]

Abartmayın! Hayatınızı Unutmayın... - Kalemzade Blog · 3 Kasım 2016 01:59 tarihinde

[…] 1.Bölüm | Müzzemmil ve Müddessir’in İzdüşümleri […]

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.