Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

6tv2000

Hepsi ticarethane… Hemen hepsi!

Kimisi küçük bir dükkân açmış, kimisi AVM kurmuş, kimisi(!)… Neyse onun etrafından dolanayım! Kimisi pazar halkına, kimisi sosyeteye satıyor. Kimisi büyük kazanıyor, kimisi müşteri profilince üçün beşin peşinde. Kimisi marka olmuş bayilikler veriyor, kimisi holding kurmuş altındaki şirketleri yönetiyor. Ama hemen hepsi ticarethane… Din ticarethanesi!!! Din satıyorlar!!!

Dağın başında bir köyde yaşayan şeyh o köyün halkından, kentlerin ortasındaki ise sürümden kazanıyor. Nakşibendi, Nurcu, Mevlevi gibi markaların verdiği bayilikler aynı ekolün cemaat adı altındaki alt bayilikleri ya da hizmetlileri olmuşlar. Büyük holdinglerse ehlisünnet, ehlibeyt ya da hindu, saduki, katolik, protestan!

Diyanet ya da Vatikan işin AVM’leri. Onların çatısı altında çok kazanabilirsin. Ama diplomalı iş! Teminatın olmalı, vergi levhan ve yeterliliğin daha bir onlarca ölçülmeli. İlahiyat diploman yoksa dükkân açamaz, ama daha önce çok kazandığını belgelersen diplomasız da olsan AVM’yi bile ele geçirebilirsin. Sana itibar gösterirler. Televizyonlarında konuşturur, işlerine gelirse ekolünü bile överler.

Sen doğruyu yapıp sadece gerçeği söylüyorsan senden uzak dururlar. Medyada sesini duyurman içinse torpil gerekli. Seni büyütecek büyükler seni podyuma çıkarmalı. Onlardan daha doğru bile bilsen onların tüccar ekibinden olmadıkça adının baş harfini bile telaffuz etmezler. Çünkü boru değil, onlar da din satıyorlar! Din önemli! Yakınlarsa daha önemli!

Dini meslek olarak görenler iman etmiş olanlar değil, para edenin o topraklarda Hıristiyanlık, bu topraklarda İslam olduğunu bilenlerdir. Maliyeti az, kazancı çok iş! Dükkanını bile icabında halk açar. Aynı kişilerle bir batı toplumunda yaşıyor olsaydık, bize İncil’i, Pavlus’u ve aziz bilmem kimleri anlatır durur, İsa’nın da aslında Tanrı olduğunu satarlardı. Yok Hindistan’ın ilgili yerlerinde olsaydık, hemen hepsi bize Şiva’yı ya da secdeden sonra yerde nasıl yatıp yuvarlanacağımızı anlatırlardı. Veda’lardan ya da Tevrat’tan alıntılarla din adamlığı mesleğinin ne kadar ulvi bir şey olduğunu öğrenirdik. Yahudi olsaydık aynı adamlar bizi ağlama duvarında ağlatır, saçımızı sakalımızı ona göre bağlatırlardı.

Dinde hocalık mesleği yoktur. Dinde para kazanma ya da ticaret gayesi yoktur. Din hayattan ayrı bir şey olmamakla beraber, bir meslek de değildir. Herkes elbet bu yönde fikrini anlatabilir. Oldu ki ister istemez bu yüzden de para kazandın, edindiğin ganimettir ve beşte birini Allah’a ve elçisine hizmete adaman, yakınlar, yetimler, yoksullar ve yolcular için harcaman gerekir. Kalanını ne yaparsan yap ama onu da infak ve temel ihtiyaç dışında harcaman hoş olmayacaktır. Ama iş öyle işlemiyor alemde. Daha bugüne kadar kimse görmedim ki dinci bir teşkilatın yardımıyla kötü olan durumunu düzeltsin! Onlar kaz gelmeyecek yere tavuğun gerisini bile vermezler.

Her yer tutulmuş, dükkanlar kapılmış, markalar hüküm sürmekte, AVM’ler ve holdingler büyük götürmekte. Senin sesinden korkanlar ilk önce onlar olurlar. Çünkü seni de kendileri gibi tüccar zannederler. Onlar anlattıkları ya da savundukları dine bile uymazlar. Onların inkarda ileri gidenleri oldukça malgöz, art niyetli, ikiyüzlü, sahtekâr, aldatıcı, yalancı, yolsuzluk zanlısı, pişkin, hizipçi, saldırgan, bölücü, nefsini ilah edinmiş kibirli kimselerdir… Onların gölgesinden korkanlarsa kendilerine dokunmadığını düşündükleri hiç bir zulme ses çıkaramayan bencil korkaklardır.

O halde sen gerçeği seslendirmeyi, meslek edinme. Kendi işini yap, edindiğin öğütle yap. Sevdiğin ve ehli olduğun şeyle uğraş, edindiğin gerçeği içine koy. O meslek değil senin nefes alıp vermen gibi olsun. Nefes aldığın için sana kimse para ödemez ama Allah karşılıksız ilim ve idrak verip önünü açar ve sana her sıkıntıdan er geç bir çıkış yolu gösterir. Senin nefes alıp vermenin ticaret için olmadığını da çok iyi bilir.

Banknot ya da sikke kafalılar tarih boyunca kendilerine yarayacak sloganlar üretmekten geri kalmamışlardır. Şuna bak! Yalana bak! Hadismiş! Rızkın onda dokuzu ticaretteymiş! Bugün etrafınıza dönüp bakın, durum değişmiş! Rızkın değil de haramın onda dokuzu ticarette sanki!

Nasıl bir hadisse… Sanki ticaretle uğraşmayanların yediği rızık Allah’ın rızkı değilmiş gibi! Ya da tam tersi!

Bir kez olsun, rızkının onda dokuzunu ticarette değil, ticaretinin onda dokuzunu rızkında varsay. Rızkının onda dokuzu ticarette ise bilinç altın hala doymaz, kalan onda biri de kazanmak için başka yollar ararsın. Ama ticaretinin onda dokuzunu rızkın sayarsan hiç değilse onda bir’ini de başkasına ayıracak erdeme ulaşırsın.

Ha unutmadan… Hadis inkarcısı diyecek tekfirciler için… Bu sözde hadis var ya… Kütübi Sitte’de bile yoktur. Ama kiminiz onu sahih hadis, hatta kiminiz ayet yerine koyar. Dininin onda dokuzu ticaret olan banknot kafalılar sizi bizi öyle kandırmışlardır.

Selam ile…


2 yorum

Nur · 15 Ekim 2016 11:21 tarihinde

Nasıl yani? Gerçekte böyle bir hadis yok mu,?

    ioz · 30 Kasım 2017 05:07 tarihinde

    hadis uydurmadır.

    hadis sevenlere kızların 9 yaşında evlendirilmesine izin veren hadisi yada kadınlarında sünnet edildiklerini anlatan hadisleri öneriyorum.

    hadi kızları 9 yaşında evlendirin. Kızları sünnet edin. hepsi sakal cübbe gibi sahih, sünnet, vs.

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.