Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

içses tercümanBu böyle olmamalı! Bana gerçekleri bu adam söylememeli! Eğer söyleyen oysa, ya söyledikleri doğru olmamalı, ya da ben zaten biliyor olmalıyım! Ne yani? Bu adamın söyledikleriyle mi gerçekleri öğreneceğim ben? Ben zaten bunları biliyordum, ben okumamış olsam da zaten öyle yaşıyordum demeliyim! Söyledikleri doğru da olsa karşı çıkmalı konuyu başka taraflara saptırmalı, üste çıkmalıyım kendi sözlerimle!

Bak bak ne desem karşı çıkıyor, her seferinde Kuran’dan bir ayet söylüyor, nasıl da herkese anlatıyor “o öyle değil Kuran’a göre böyle” diye kibirli kibirli! Buna bunları kim öğretti acaba? Kesin birilerinden ders alıyor! Yaa sinir oluyorum buna! Bak ne sorulsa hemen mantıklı ve delilli bir cevap veriyor kendine göre!

İyice kafayı yedi bu! Bi o doğru sanki! Bir de gerine gerine “bana uymayın siz de okuyup Kuran’a uyun” diyor! O yok bu yok, o öyle değil, bu böyle değil, o hurafe bu hurafe! O hoca yanlış bu hoca yanlış, o şirk bu şirk, o Kuran’da geçmiyor, bakın Kuran’da şöyle geçiyor! Mehdi yok deccal yok, şefaat yok rivayet yok! Kırk yıllık Sırat Köprüsü olmuş Doğru Yol! Gösterdiği yol doğru da olsa, ona mı kalmış bana doğru yolu göstermek? Sinir şey!

Ne yani şimdi bu adam/kadın benden önce doğru yolu bulmuş olacak da, ben mi ona uymuş olan olacağım? Yok yok! Bazı söyledikleri mantıklı gelse de ondan öğrenmiş olamam! Onun söylediklerini ben zaten biliyor olmalıyım!

Başında sarık mı var bu adamın, cübbeyle mi geziyor? Nasıl Müslümanlık bu? Belki de namaz kılıyor ama ezan okunduğunda koşa koşa camiye de gitmiyor. Zaten kılsa da bizim gibi kıldığını zannetmiyorum. Yok “ne dediğini bilmen lazım”mış! Bilmek bu adama mı kalmış? Görünüşte benden bir farkı yok ki bunun! Benden iyi neyi bilebilir? Kala kala ona mı kalmış Müslümanlık?

Başında başörtüsü bile yok bu kadının! Kısa kollu da giyiyor! O mu beni Kuran’a çağıracakmış! O mu benden daha iyi anlamış olacakmış! Yok yok! Bu işte bir iş var! Kesin kafasına girdiler bunun! Söyledikleri doğru gibi geliyor vicdanıma bazen ama yanlış olmalı, eğer o söylüyorsa! Hoca değil, alim değil! Bir şey okumuş olsa da bilmek ona mı kalmış!

Etrafındakilere bakıyorum da sıradan insanlar! Üstelik ha bire tarikatlara, hocalara saydırıyorlar! Hem gelenek umurlarında değil, hem de saygıları yok alimlere! Madem Kuran’ı çok biliyorlar, neden vatan millet bayrak derken bizim coştuğumuz gibi coşmuyorlar! Hem madem Kuran’ı biliyorlar, neden bildiğimiz Müslümanlar gibi yaşamıyorlar?

Yok yok! Ondan bir şeyler öğrenmiş olsam da ondan öğrendiğimi belli etmemeliyim! O bir şey söylediğinde ben de bir şey biliyormuşum gibi onun sözünün önüne geçmeliyim! Milletin gözünde bir şey bilmiyormuş gibi küçük düşmemeliyim!

Aslında ben de Kuran’ı okumalı ve daha doğrusunu söylemeliyim. Ama kim okuyacak şimdi o kitabı? Bir sayfa bile meal okusam içim daralmaya, okuduklarımla bildiklerim birbirine karışmaya başlıyor! Kafam o zaman iyice karışıyor. Yok yok! Ben eskisi gibi devam edeyim! Bu kibirliye mi uyacağım!

🙂 Selam ile… 😉


3 yorum

Fikret Arman · 28 Ağustos 2016 11:19 tarihinde

Kalemine sağlık değerli Kardeşim… Bu memlekette “Kur’an’a uyun” diyen adam/kadın gibilerini asacaksınız ki, din(!) kurtulsun!..

adem · 29 Ağustos 2016 15:00 tarihinde

Yüreğine şifa…
Cengiz kardeşim yine birilerinin iç konuşmasını gayet güzel dillendirmişsiniz.
Allah razı olsun.

çok · 28 Nisan 2017 15:26 tarihinde

Çok geç kaldım çok 🙁

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.