Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

namaz vakit salat kuran

Namaz Dini mi, Kuran Dini mi?

Biz boşuna uğraşıyoruz Kuran’ı okumakla! Ve onu hayata geçirmek için yırtınmakla! Ve her baktığımız yerde Allah’ı düşünerek düzgün bir insan olmak için çabalayarak hareket etmekle! Çalmamakla, çırpmamakla, kötülüklerden uzak durmaya çabalamakla! Şirkten kaçmak, aklımızı kullanmak ve iyi insanlar olmak için kılı kırk yarmakla boşa zaman harcıyoruz! Boşa! Namaz diye bir din var, duydunuz mu? Günde beş vakit o namaz dinini hayata geçirirseniz cenneti garantiliyorsunuz! Hatta eğer özel zamanlarda özel namazlar kılarsanız yetmiş yıllık günahlarınız affediliyor ve yetmiş hac sevabı alıyorsunuz! Çok daha kıymetli namazlar da var! Dinen borcunuzu ödemekle kalmaz, ömrünüzün kısalığını hesaba katarsanız, edindiğiniz sevaplarla neredeyse Allah’tan alacaklı bile çıkabilirsiniz! Bu dinde başka bir şey yapmanıza gerek yok! Sadece namaz kılmanız yeterli! Oku’manıza, anlamanıza ve makbul işler yapmanıza, ol’manıza gerek kalmıyor!

Hırsızlık yapmışsın önemli değil! Alenen çaldıysan zaten devletin kanunu var! Eğer çok çalabildiysen o kanunlar bile işlemiyor sana! Çaktırmadan milyoncukları götürmüşsen, vergi kaçırmışsan, halkın malını yemişsen ya da ona buna peşkeş çekmişsen, üçe alıp otuz üçe satmışsan, biriktirdikçe biriktirmişsen, mal üstüne mal yığmışsan sorun değil, adı hırsızlık da değil, ticaret! Zaten sen namazını kıldığın için Allah sana nasip ediyor o malı mülkü! Sadece müezzin ezanı okuduğunda Allah’ı hatırla ve koşup kıl namazını, varsa günahlarından kurtuluyorsun! Eğer namazını kılıyorsan sen de gemileri, gemicikleri karadan ya da aradan yürütebilirsin! Sonra gider bir camide gösterişli bir namaz kılarsın! Üstüne otuz üçer defa subanalla, elamdilil ve allakber dediğinde gemilerinin üstüne cila da çekmiş ve affedilmiş olursun!

Adama diyorsun ki “Allah’a güven. O sana zorluk yüklemedi. Ona şirk koşma! Çünkü kötülüklerin anası şirk koşmaktır. Eğer şirk koşuyorsan ne ahlakın kalır, ne de işlerin doğrudur! Kendini kandırmaktan öte değildir yapıp ettiklerin. Evet ama diyor, namaz önemli. Namazı hiç aksatmamak lazım!

Adama diyorsun ki “Allah’tan başka kimseden şefaat bekleme! Din gününün sahibi O’dur. Eğer başkalarından şefaat beklersen bu dünyada da seni köleliğe ve torpil alışkanlığına götürür! Kendi başına düşünemez, üretemez ve iş göremez hale gelir, daima bir önder arar, kendini tüm suiistimallere karşı korunmasız hale getirirsin. Böylece senin üzerinden senin dinini kullanarak seni sömürürler. Koşulsuz şartsız güven sadece Allah’adır. Evet ama diyor, adam namazında niyazında biriyse güvenirim! Namaz önemli. Namazı hiç aksatmamak lazım!

Adama diyorsun ki “Peygamberler arasında ayrım gözetmemek gerek. Bu hem hizipçiliği hem de o elçiyi ortak koşmayı getirir. Hangi kavme hangi elçi geldiyse hepsinin mesajı aynıdır. Toplumlarını şirkten uzak tutmaya çalışmış, Allah’ın yolunu göstererek onları bilmeden atalarının yanlış yollarında gitmekten kurtarmaya çalışmışlardır. Evet ama diyor, sadece farzla olmaz, cennetin kapısında adı yazılı olan peygamberimizin sünneti de önemli! İlk sünnet ve son sünnet önemli. Namazı hiç aksatmamak lazım!

Adama diyorsun ki “Kırkta bir falan düşünme. O zamanında birilerinin koyduğu bir vergi oranı. Kitap bize ihtiyacımızdan fazlasından ince hesaplara girmeksizin infak etmemizi, fakiri sevindirmemizi, birbirimizle destekleşmemizi söylüyor. Kazandıklarımızda daima başkalarının hakkı olduğunu unutmamamız lazım. Evet ama diyor, hem şu kadar gramdan fazla altının olması lazım hem de beş vakit namaz kılmayana vermemek lazım! Namaz önemli. Namazı hiç aksatmamak lazım!

Adama diyorsun ki “Allah” Adam diyor ki “sünnetsiz namaz olmaz” Adama diyorsun ki Allah en merhametlidir. Evet ama diyor, kılmadığımız namazları kızgın taşlarda kıldıracak bize! Adama diyorsun ki sana namaz kılma diyen yok, seni şöyle kıl ya da kılma diye zorlayan da yok, ben sana namazdan değil, Allah’ın kitabından bahsediyorum. Onu okumak lazım! Evet ama diyor okumasak da namaz kılmamız lazım! Namaz daha önemli. Namazsız olmaz! Namazı hiç aksatmamak lazım!

Adama diyorsun ki, iyi niyet, barış, huzur, bölünmemek, mezhepleşmemek, ana babaya saygı, ayetleri görmek, tabiata saygı, yardımlaşmak, akıl, düşünce, düşeni kaldırmak, okumak, öğrenmek, gelişmek, ol’mak, insan olmak, adaleti hakim kılmak… Adam diyor ki namaz kılmak! Beş vakit önemli! Namazı hiç aksatmamak lazım!

Adama diyorsun ki senin namazın bu söylediklerimden hangisini emrediyor? Namaz emreder mi, o da ne demek diyor? Diyorsun ki işte olay budur, salat emreder, namaz emretmez. Salat namaz değil, namaz bir salattır. Din namazdan ibaret değildir. Salatın içinde sadece küçük bir parçadır.  Namazını kıl, ama arada bir dönüp kitabını da arkana attığın, görmezden geldiğin ayetleri de oku! Adam evet ama diyor, beş vakit namaz çok önemli! Namazı hiç aksatmamak lazım!


15 yorum

serdar · 18 Haziran 2016 02:35 tarihinde

allah razı olsun şu yazıyı okumak bile çölde su bulmakgibi geldi.

Özgrx · 18 Haziran 2016 11:19 tarihinde

Günümüz sahte cahil müslümanların güzel bir özeti olmuş
Süper

Fikret Arman · 18 Haziran 2016 12:49 tarihinde

Kalemine sağlık değerli Kardeşim… Allah razı olsun… İMZA…

Deniz Dalyanoğlu · 18 Haziran 2016 13:37 tarihinde

Makaleyi okurken aşağıdaki beyanlar aklıma geldi ki, kesin gerçek bilgi ile bilgilenmeyince (Hakka suresi-48, 49, 50, 51) yaptığımız işlerin sonucu kıyamet günü bir serap gibi karşımıza çıkabilir. Bu sebeple insanın aklını Allah’ın zikrine (hatırlatmasına) dayandırması gerekirken ve bu Kuran’i bilgilerle amellerimizin sağlamasını yapmaz isek, doğru yaptığımızın zannı ile karanlıklar üzerine karanlıkları katmış oluruz. Allah’ın resulüne İstanbul’un fethini bildirmesi yüklenirken, gelecekten haberler verdirilip övülürken aynı resulün ben yarın öbür gün vefat ederde kavmimin arasından ayrılırsam, kavmim benim hadis ve sünnetlerim olmadan Kuran’ı anlayamacakları için, Kuran’ı anlayabilmeleri için onlara bir kaç tane kitap yazıp bırakayım dememesi ilginçtir. Kuran üzerinde kafa yormamızı isteyen Allah’a itibar edilip Kuran’ı rehber edinsek zaten resulün sünneti diye bir kavramın olmadığını göreceğiz. Rabbimiz, gerçek bilgi ile bilgilenmemiz ve hakkı arayayanlar için, bize hakkı işiten kulaklar, hakkı gören gözler, hakkı söyleyen diller, hak üzere yaşadığımız bir hayat nasib eyle…

Nur – 37. Öyle kimseler vardır ki ne mal ne de alışveriş onları Allah’ın
buyruklarına uymaktan, salatı ikame etmekten ve zekâtı vermekten
alıkoyar. Onlar, kalplerin ve gözlerin altüst olacağı
günden korkarlar.

Nur – 38. Yaptıklarına karşılık Allah onlara en iyi karşılığı verecek ve lütfundan
daha fazlasını da verecektir. Ve Allah dileyeni hesapsız
rızıklandırır.

Nur – 39. Gerçeği yalanlayan nankörlerin yaptıkları, çöldeki serap gibidir.
Susayan onu su zanneder. Ancak yanına vardığında hiçbir
şey bulamaz. Orada Allah’ı bulur ve O’da yaptıklarının hesabını
eksiksiz görür. Allah hesabı çabuk görendir.

Nur – 40. Veya derin denizlerdeki karanlığa benzer. Onu, üzerinde bulutlar
olan üst üste dalgalar kuşatmıştır. Elini göremeyecek
kadar, karanlık üstüne karanlık. Allah’ın aydınlığıyla aydınlanmamış
bir kimse için başka aydınlık yoktur.

Nur – 41. Göklerde ve yeryüzünde bulunanların, sürü sürü uçanların,
Allah’ı nasıl tesbih ettiklerini görmüyor musun? Kuşkusuz
hepsi SALATINI VE TESBİHİNİ bilmektedir. Ve Allah, onların yaptıklarını
en iyi bilendir.

Nur – 42. Göklerin ve yeryüzünün egemenliği yalnızca Allah’a aittir. Sonuçta
dönüş Allah’adır.

Selam ve sevgi ile …..

Şimşek · 18 Haziran 2016 15:29 tarihinde

ALLAH razı olsun.

Soner · 18 Haziran 2016 18:25 tarihinde

Yıllarca çok sert şekilde eleştirdiğim konuların sentezi olmuş adeta. Kalemine sağlık üstad.

yüksel · 20 Haziran 2016 11:23 tarihinde

Tüm bunları senin Salatın mı emrediyor???

iyi de Cengiz namaz önemli :))

adem · 22 Haziran 2016 10:48 tarihinde

Büyük usta…. kalemine sağlık….
tipik bir cahil protipini güzel analiz etmişsin. hem de çok yaygın bir kişilik bozukluğu…
Allah razı olsun.

rabbani · 22 Haziran 2016 18:25 tarihinde

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Evet namaz çok önemli bir ibadet ama İslam namazdan ibaret değil. Özellikle cemaat-tarikat zihniyetinde içi boşaltılan namaz anlayışı bu yazı ile daha iyi anlaşılabiliyor.

Nilgün Aktaş · 23 Haziran 2016 00:06 tarihinde

Sizin gibi düşünüyorum ve sizin gibi kişileri takdir ediyorum. Ancak meal okurken hangi meali okuyacağım diye hep uzaklaşıyor . Ayrıca böyle düşüncemi acikladiğimda namaz kılmak senin doğru insan olmanı engellemiyor aksine böyle insan olmana çağırıyor diyorlar. Cevapsız kalıyorum. Lütfen acil yardım

    Ayca makbule · 2 Ağustos 2016 11:15 tarihinde

    Namaz vakitleri ile verilmistir Kuranda zaten. Namazın olmadigını söylemiyor yazıda anladığım kadariyle. Namazi hakkiyla kilmak diyede bahseder Kuranda. Namazi gunde 3 vakit 5 vakit Allaha yakarma ve senin huzurunda oldugumun bilincindeyim ritüeli diye düsünüyorum çunku Allah Kuranda kildiginiz namazlar sizin faydanıza diyede bahsediyor.
    Hngi meali okumak gerektigini cevaplamak icin yazdım aslinda. Kuran da her gece azda olsa kolayina geldigi kadar oku diyor. Okudigum tüm meallerde ayni bu ayet. Onun icin her gece okunacak bir kitabı, her meali okuyabilecek vaktimiz olduğunu düsünüyorum. Turkceye cevrilmis ayırım gözetmeden her meali okudum diyebilirim. Muhammed Esed, Hakkı Yilmaz, Bayraktar Bayraklı, Edip Yuksel ve tabii hep dua ettiğim beni Kuranın turkcesi ile tanistiran Yasar Nuri Ozturk hepsini okuyun bence. Sevgiler

ismim tabiki MÜMİN · 23 Haziran 2016 22:52 tarihinde

İbret alınmaz her gün okuruz ezbere de;
Bir ibret aranmaz mı ayetlerde ?

Ya okur geçeriz bir ölünün toprağına
Ya açar bakarız nazm-ı celilin yaprağına

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne teze mezara okunmak, ne fal bakmak için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne duvarlara asılmak, ne el sürülmemek için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne tezhip, ne sülüs, ne hat yazmak için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne tapınak, ne nutuk, ne vaaz dini için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne meslek kaygıları ne kariyer hesapları için

inmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne erkeği yüceltmek, ne kadını aşağılamak için
Ne Araba paye vermek, ne Acemi hor görmek için

MEHMET AKİF ERSOY

MÜMİN · 23 Haziran 2016 22:55 tarihinde

İman edenlerin, Allah’ın ve haktan inmiş olanın zikri için kalplerinin ‘saygı ve korku ile yumuşaması’ ZAMANI GELMEDİ Mİ? Onlar, bundan önce kendilerine kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun bir süre geçmiş, böylece kalpleri de katılaşmış bulunanlar gibi olmasınlar. Onlardan çoğu fasık olanlardı.
HADİD SURESİ 16

ömer · 12 Eylül 2016 20:44 tarihinde

“Özel zamanlarda özel namazlar kılarsanız yetmiş yıllık günahlarınız affediliyor ve yetmiş hac sevabı alıyorsunuz!”

Üniversite yıllarımda henüz sünni müslümanlıktan kopmalar yaşadığım süreçte bir arkadaşım bana gelip “falanca şahısın kitabından şu zamanda şu vakitler arası bilmem kaç rekat namaz kılarsam bilmem kaç kişiye şefaat edecekmişim yazıyor.Kafam çok karıştı” diye bana söylemişti. Bende “hurafe” falan demiştim. Ama tabiii kitabın yazarı çok önemli bir şahsiyet! O yalan söylemez,uydurma hadisleri kullanmaz çünkü o büyük islam alimi (!)
Çok yakından tanımadığım bir arkadaşımdı ama ömür boyu o “falanca ünlü islam aliminin” kitabında yazan “şefaat” mevzuunu belki yıllarca aklına sığdıramayacak.Vesveselerle boğuşacak yıllarca.Şimdi ne durumda bilmiyorum…
———
Ayrıca camilerde namaz kılmaya başlarken yaşlı insanların “şefaat ya Rasülallah” diye seslenmeleri insanı hayretlere düşürüyor. Rasülüllah’ın vucüdu toprak olmuş ve hayatta bile değilken ona seslenmek -sanki duyuyormuşçasına- ve şefaati ondan beklemek nasıl TEVHİD ile uyuşur !
Allah’ın mabetleri olan camiler şirk bataklığına dönüşmüş !

ömer · 12 Eylül 2016 21:01 tarihinde

Namaz diye bir din var, duydunuz mu?
Bu dinde başka bir şey yapmanıza gerek yok! Sadece namaz kılmanız yeterli! Oku’manıza, anlamanıza ve makbul işler yapmanıza, ol’manıza gerek kalmıyor!

İslam denince bu milletin aklına “baş örtüsü”,”namaz”, “zekat”,”hac” ve bilmeden ölülere ve sevap için “arapça okunan” bir kitap akla gelir. Türkiye’de İslam insanların zihinlerinde bu 3-5 kelimeden fazla bir şeyi ifade etmiyor.
Kuran’ın mealini okumak hiç önemli değil,namazda ne okuyoruz, okuduklarımızın anlamı ne hiiiiç önemli değil.
NAMAZ denen bir ibadet var yaa hani “arapça bilmeden bir şeyleri” dillendirdiğin “supanalla, elamdilil ve allakber” diye tespih çektiğin…..
Bu dinde başka bir şey yapmanıza gerek yok! Sadece namaz kılmanız yeterli!
—————–
Sadece farzla olmaz, “cennetin kapısında adı yazılı olan peygamberimizin” sünneti de önemli!

Namaz kılan insanlardan bazılarına sorun “neden sünnet namazlarını da kılıyorsunuz?” diye “çünkü Rasülüllah bizlere şefaat edicek ahirette o yüzden” diyeceklerdir.
Daha ne söylenebilir?
——————
Zekat vermek için şu kadar gramdan fazla altının olması lazım….

Zekat vermek o kadar çok zorlaştırılmış ki yok şu kadar miktar gram altından fazla olması lazım, yok şunlardan zekat verilmez, yok bilmem ne…..
Kuran dinin tek kaynağıdır diyen insanlara en çok yöneltilen sorulardan biri de namazdan sonra “zekatın miktarı” geliyor.Kuran “onlarca bollukta ve darlıkta” infak ederler dediği halde “zekatın miktarı Kuran’da yazmıyor ki” diyen bir ümmet var karşımızda !!!! İllaki 40’ta 1 gibi bir rakam vermesi gerekiyor ALLAH’ın !

“Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin.”(Bakara Suresi 219. Ayet)

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.