Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

Yaratılış Kalemi | 1.Bölüm | Yaratılışın Evreleri

Yeniden merhaba. Okumalarımı ve kalemimi bu kez yaratılış bahsine çevirdim. Bu makaleyi yazmaya da nihayet zaman bulabildim. İnşallah makalemin sonunda söylemek istediklerimi en güzel bir biçimde söyleyebilmiş ve üzerinde birçok batıl ve ihtilaflı tartışmalar bulunan yaratılış konusunda Kuran’ın verdiği kronolojiye göre en doğru biçimde gerçekleri yansıtabilmiş ve hem kendime hem de düşünen dostlarıma bir ufukla ben de katkıda bulunmuş olabilirim.

Şunu belirtmem gerekiyor ki… Özellikle bu makalede, öncelikle Kuran’ı gerçekten rehber edinmiş olan arkadaşlarıma hitap edeceğim. Çünkü odaklıca ve mümkün mertebe ayetlerin söyledikleriyle Kuran’ın anlattığı yaratılış serüvenini beyan etmeye çalışacağım. Kuran’a halen güvenmeyenlerin veya Kuran’a inandığını söyleyip de halen kitapta ne dendiğini kendi dilinde okumamış olanların, ön kabulleriyle sürecin dışında alakasız ve anlamsız ne gibi itirazlara kalkışacaklarını az çok tahmin ediyorum. Benim amacım bilgiçlik taslamak değil, çalışmamı ve ufkumu paylaşmaktır. Bilinçli eleştirel bakan dostlarımın katkılarına ise her zaman açık olduğumu zaten biliyorsunuz.

Kuran, Beyin ve Bilgisayar

Kuran’da belli bir konuyu araştırmaya kalktığımızda kitabın farklı yerlerinde konunun farklı biçimlerde serpiştirilmiş benzer anlatılarıyla karşılaşıyoruz. Aynı konu farklı yerlerde ilavelerle, bazen başka konularla birleştirilerek, bazen eksiltilerek kısa ve öz cümlelerle anlatılırken bazen de farklı cümlelerle oluşturulup yeniden ortaya konuyor. Ancak, dikkatle baktığımızda görüyoruz ki, verilen sınırları çizip hepsini birleştirdiğimiz zaman müthiş gerçeklere ulaşıyoruz. Bu aynen bir robotu oluşturmaya benziyor. Bir yerden kollarını, bir yerden bacaklarını, bir yerden gözünü kulağını ve diğer organlarını alıp birleştirdiğinizde meşhur çizgi filmdeki robot voltran’ı oluşturmak gibi.

Bir bilgisayarın hard diskine veri kopyaladığımızda biliyorsunuz ki dosyalar ve dosyaların farklı uzantıları farklı yerlere kaydediliyorlar. Hatta bazen o kadar çok veri o kadar çok ayrı yerlere kopyalanıyor ki işlemci yavaşlıyor. Defrag denilen veri dizim aracıyla bu bir nebze olsun giderilebiliyor.

Beyin de benzer ama çok daha gelişmiş bir yapıya sahip. Bir çiçeğe baktığınızda çiçeğin rengine dair bilgi beynimizin bir bölgesinde, kokusu bir başka bölgesinde, belki üzerindeki nem, yumuşaklık ya da çevre verileri farklı bölgelerde kaydediliyor. Ama beynimiz bu bilgileri bir araya getiriyor ve bizim o çiçeği o andaki algılanabilir tüm özellikleriyle algılamamızı sağlıyor.

Ve Kuran… İşte o da aynen böyle. Mevcut diziliş o kadar muhteşem ki… Farklı yerlerde farklı üsluplarla anlatılan benzer konuları bir araya getirdiğinizde büyük resmi açık seçik görüyorsunuz. Belki de olaylar sadece kronolojik anlatılsaydı hem bu beyin jimnastiğini bize yaptırmayıp bizi ezbere düşürecek hem de aynı hayranlığı bizde uyandırmayacaktı! Tabi ki bir de “hak eden doğruya yönelir” prensibi gereği böyle bir dizilim gerekiyor.

İşte yaratılış konusu da tam da böyle anlatılmış. Bu dizilimi bilmemek belki imani sıkıntıya insanları düşürmez ve önemli olan öğüdü yakalamaktır ama… hurafelerden daha çok arınmak ve bilmekte derinleşmek isteyenler için kitabı didik didik edip büyük resmi görmek şart. Daha baştan çok konuştum. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Fakat çok güzel ve çok çarpıcı şeyler konuşacağız bu makalede. Tamam başlıyorum… Ve sırayla gideceğiz inşallah.

Çok önemli iki ayetle başlayalım…

7:11 Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret verdik, sonra meleklere: ‘Adem’e (Adem için) için secde edin’ dedik. Onlar da İblis’in dışında secde ettiler. O, secde edenlerden olmadı.

Burada açıkça görüldüğü gibi bazen tek bir ayet birçok şeyi aynı anda anlatır ve birçok sorunun cevabını daha sorular sorulmadan verir. Tabi eğer doğru düzgün okunursa!

Allah bu ayette yaratılışa dair çok önemli bir sıralama veriyor. Dikkat edin! Sizi yarattık dedikten sonra suret verdiğini yani bedenlendirdiğini söylüyor. Yani biz şu anda içine hapsolduğumuz bedene sahip olmadan önce zaten yaratılmışız. Bu o kadar önemli bir bilgi ki diğer yaratılış evrelerinin nasıl sıraya konulacağına dair bir mihenk oluşturuyor. Diğer ayetler okunurken bu sıralamanın dışına çıkamayız. Sınırlar çiziliyor. Ve meleklere secde emri verilmesi suretlendirmeden de sonra. Bir diğer ayete de bakalım…

11:7 O’nun arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur. Andolsun onlara: ‘Gerçekten siz, ölümden sonra yine diriltileceksiniz’ dersen, inkâr edenler mutlaka: ‘Bu, açıkça bir büyüden başkası değildir’ derler.

Gün kelimesi evre, aşama anlamına geliyor. Bunu ayrıca açıklamaya gerek duymuyorum. İleride buna dair delilleri yazı içinde göreceğinizi umuyorum. Arşın (tahtın) su üstünde olması da Allah’ın bize göstereceği hükmedişin, kudretinin suyla ilişkisi olduğunu hatırlatıyor ki bununla ilgili delilleri de ileride fark edeceksiniz. Burada dikkat çekmek istediğim diğer bir önemli nokta ise inkâr edenlerin sözleridir. Onlara yeniden dirilecekleri söylendiğinde bunu bir büyüye, sihre benzetiyorlar. Eğer bu inkârcılar yeniden dirilişi reddediyorlarsa bu söylemleri, haber hakkında “boş sözler bunlar” anlamına gelir. Ama eğer bu inkârcılar çoğunluktan olup öyle ya da böyle bir din üzerineyse ve çoğunluğun inandığı gibi yeniden diriliş hakkında bir geleneğe tabiyseler buradaki söylem daha anlaşılır oluyor. Yaratılışı ve dirilişi adeta bir sihir, bir hokus pokus gibi olacak zannediyorlar. Oysa Allah yeniden yaratılışı da ilk yaratılış gibi bir ölçü çerçevesinde evreler halinde yapacaktır. İnkârcılar ise saplandıkları sihirli değnek misali bir yaratılışa iman ediyor olabilirler. Peki nedir bu yaratılış evreleri?

Yaratılış Evreleri

Kuran’daki yaratılış sürecine dair ayetleri bir araya topladığımda gördüm ki çatıda altı tane evre var. Onlar da kendi içlerinde ve daha da altlarında çeşitli evrelere ayrılıyorlar. Biliyorsunuz Kuran iki ölümden ve iki dirilimden bahseder. Biz ölüler iken, bizi dirilten, bize maksada yetecek kadar bir ömür veren, sonra bizi yine öldürecek, yine diriltecek olan Allah’a nihayet döndürüleceğimiz anlatılır. İşte bu ayetlerde geçen terimler bize o altı evreyi açıklamış oluyor.

  1. Evre: İlk yaratılış ve ilk ölülük dönemi
  2. Evre: Diriltilme dönemi
  3. Evre: Denenme dönemi
  4. Evre: İkinci ölüm dönemi
  5. Evre: Yeniden diriliş dönemi
  6. Evre: Allah’a döndürülüş dönemi

Bunların hepsinden ileride tek tek bahsetmeyi ve sorulası hemen tüm soruları kendimce cevaplandıracağımı umuyorum. Ancak öncelikle bu evrelerin alt evrelerini de genel itibarla belirtmek istiyorum ki makalenin çatısını size de resmedebilmiş olayım.

1.Evre yani “ilk yaratılış ve ilk ölülük” dediğim dönem sürecinde… Allah hem Ademoğlularından, hem nebilerden hem de meleklerden söz alıyor.

2.Evre “diriltilme dönemi” kendi içinde birçok evreye ayrılıyor… Kainatın yaratılışı, meleklerin artırılması, yeryüzünün yaratılışı, canlıların yaratılışı, Adem’in topraktan yaratılışı, beşerin yaratılış serüveni, suret verilmesi, nufteden yaratılış evreleri, Allah’ın ruhundan üflemesi, meleklerle ikinci diyalog, meleklerin secdesi, İblis’in isyanı, insanın yapısının belirlenmesi, Adem’e ahit verilmesi, cennet denilen yerde denenmesi, oradan çıkarılışı, yeryüzündeki bildiğimiz yaşamın başlaması gibi.

3.Evre “denenme dönemi” kendi içinde… Adem’in seçilmesi, elçilerin gönderilmesi, Adem’in oğullarının denenmesi,  insanların gözetlenmesi, denetlenmesi ve seçilmesi gibi evrelere ayrılıyor.

4.Evre “ikinci ölüm dönemi” kendi içinde… Ölüm meleği, ölüm sarhoşluğu, ölüm, berzah, sura üfürülüş, saatin kopması gibi bölümlere ayrılıyor.

5.Evre “yeniden diriliş” … yine sura üfürülmesi, göklerin ve yerin değişim süreci, kıyamet, hesap süreci, tanıklık gibi evreler içeriyor.

6.Evre “döndürülüş” ise… gök kapılarının açılması, araf, cennet ve cehennem bahislerini içeriyor.

Umut ediyorum ki makalenin devamında tüm bunlara dair çarpıcı ufukları birlikte açacağız.

2.Bölüm | Dünyaya Gelirken Bana mı Soruldu?


3 yorum

Ali peker · 20 Kasım 2017 12:12 tarihinde

“ li ademe fe secedu “ Adem için secde edin , anlamındadır.saygılarımla

    Kalemzade · 21 Kasım 2017 00:17 tarihinde

    Teşekkür ederim. Aslında ilgili bölüme kadar ayetleri klasik meallerdeki gibi bilerek yazmıştım. Yine de yazıdaki ayeti (7:11) düzelttim. Saygılar bizden.

Geleceğe ve Dönüşe Doğru - Kalemzade · 18 Nisan 2016 06:22 tarihinde

[…] Makalenin 1.Bölümü için tıklayınız | Yaratılış Kalemi […]

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.