Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

Merhamet, Sevgi ve Mutluluk Üzerine Bir Tefekkür

merhamet sümüklü böcek

Merhamet sevmekten, sevilmekten kıymetlidir. Sevmek, sevilmek insanın kendine olan bir ihtiyacının görünürüdür. Oysa kuru sevgi başkasının karnını da doyurmaz ruhunu da. Karnı doyuran da ruhu doyuran da merhamettir. İnsan sevdiğine merhamet eder, bu büyük bir başarı değildir. Ama insan sevmediğine bile merhamet edebiliyorsa başarılıdır. Demek ki merhamet insanın ben’inden, kendisinden kaynaklı değildir.

Sevdiğiniz bir insana merhamet ettiğinizde esasen kendi ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Oysa sevmemenize rağmen merhamet edebiliyorsanız kendinize olan ihtiyacınızı aşmış ve ilahi bir bilinçle birlikte olmuş olursunuz. Biz bunu yeterince yapamıyoruz.

Bu bilince ulaşmış olarak merhamet edenler, sadece karıncaya, sadece kendi küçük köpeğine, sadece kendi bebeğine, sadece kendi ailesine, sadece kendi ırkına, sadece dostuna değil… Yırtıcı bir sırtlana da, vahşi bir aslana da, çirkin ve sümüklü bir yaramaz çocuğa da, başka bir aileye, başka bir ırka da ve hatta düşmanına da merhamet eder.

Eğer sadece kendiniz gibi olanlara, sadece kendiniz gibi inananlara, sadece kendiniz gibi sevgi dolu olanlara ve sadece kendinize olan sevilme ihtiyacınızı karşılayanlara merhamet ediyorsanız hiç bununla övünmeyin. Övünmeniz gereken düşmanınıza, sevmediğinize olan merhametinizdir. Sadece kendiniz gibilere merhamet ediyorsanız, düşmanınızdan farkınız kalmaz. Onlar da kendi gibi olanları sever ve sadece onlara merhamet ederler. Onlar da birilerini seviyor, siz de birilerini seviyorsunuz. Sizin üstünlüğünüz nedir?

Er-Rahman da Er-Rahim de Yaratan’dır. O herkese merhamet ediyor. Ama insan, O’nun yarattığı çiçeği dalından koparıp koklamayı, o çiçeği kendi kızının kulağına takmayı merhamet zannediyor. Oysa o sadece sevgidir. Merhamet o çiçek bahçesine zarar vermeden kızıyla, solucanlarla ve sümüklü böceklerle birlikte o çiçeklerin arasında yuvarlanmak ve o cennetin etrafına çit çevirmemektir. Gerçek mutluluk da budur.

Merhamet insandan olamayacak kadar çok değerlidir. En iyimiz bile (haşa) Tanrı olsaydı, çoktan kendi gibi olmayanları cehennemine atardı. Eğer Allah’ı ve O’nun sıfatlarını benimsiyorsak, O’nun ettiği gibi merhamet etmeyi denemeliyiz. Yapabildiğimiz ölçüde bunu yapmaya çalışmalıyız. Bırakın sadece sevdiğimiz, sevildiğimiz için merhamet etmeyi, gerektiğinde sevilmemeyi bile göze alarak merhamet edebilmeliyiz. Bu merhamet bizden değildir. Er-Rahman O’dur, Er-Rahim O’dur. Biz de O’na döneceğiz. Kendi kendimizi yapıp ettiklerimizle yeterli görmemiz, azmamızdan, zalimleşmemizden başka bir işe yaramayacaktır.

Kalemzade | Cengiz Yardım


2 yorum

adem · 19 Şubat 2016 12:59 tarihinde

Yüreğine sağlık yüreği merhametli dost… selam sana…

Erden Ayaz · 17 Şubat 2017 13:36 tarihinde

Merhamet’i çok güzel bir bakış açısıyla açıklamışsınız.Teşekkürler ve Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.