Parasız Müslümanlık!!!

parasız müslüman

Parasız Müslümanlık da Olmuyormuş’muş!!!

Eğer Allah bize halen yeter bir maddi zenginlik vermiyorsa acaba daha ol’mamış olabilir miyiz! “Nerede hata yapıyorum!” diye ya da “Bu da benim denenmemin ta kendisidir. Ben neye şükrediyor, neye şükretmiyorum ona bakayım!” diye düşünmeli değil miyiz! Yoksa zenginin neden malla sınandığını düşünmeden, onun “sanal” malıyla, züğürt çenemizi yormaktan öte ne yapmış oluyoruz ki! Adaletsizliğe karşı kıyam etmekle, elindekine şükretmek karıştırılmamalı tabi ki bu arada. Zengin de elbette düşünmeli ki “Bunların hepsi benim mi?” diye ya da “Bunları gerçekten ben mi kazandım!” diye.

İster paramız çok olsun, ister az.. İsterse de olmasın! Paranın en büyük sorun olduğunu zan’netmekten vazgeçtiğimiz anda para büyük sorun olmaktan çıkacaktır. Mevcut mal ve para varlığımızla yapabileceklerimizi gözden geçirebilmeliyiz. Kuran’dan uzak kalma mazereti olarak şu fakirlik edebiyatımıza bir çeki düzen vermeliyiz!

“Para büyük ihtiyaç! Onun yokluğuyla dertlenmişken müslümanlık da olmuyor!” diyor, ya da “Elektrik faturası düşünürken Fecr suresini mi okuyup düşünmek gelir insanın aklına!” diye mazeretler üretiyorsak, dönüp kendimize bir daha bakmalıyız. Onların tuzu kuruymuş! Para derdini halletmişlermiş! Nereden biliyorsun! Belki de sen onları zengin zannediyorsun! Belki de algın paraya o kadar odaklı ki sadece işin maddi tarafını görmek istiyorsun! Belki de sen Allah’a güvenmiyor, ahrete inanmıyor ve sadece parayı ve bu dünyayı seçiyorsun!

Cahillik de mazeret değil. Ki bu cahillik okul cahilliği değil zaten. Şu ihtimali de düşünmek gerek! Birilerinin Kuran’ı kabul etmeyip anlamamasına sebep, fakirlik değil de, o kitap ilmini alınca ona da nankörlük edebilecek ya da kendine zarar verebilecek potansiyel bir zulüm ya da bir erken fikri ergenlik tehlikesi olmasın!

Para da aynen ilim gibi… Allah seni paraya ulaştırmayarak seni aslında koruyor olamaz mı! Kimisi parayı bulunca kendi geçmişini unutup sevdiklerinden yüz çevirip zevkü sefaya dalacağı için para ona gelmiyor olamaz mı! Kimisinin de ilmi bulup onu heva ve isteklerine alet edip sadece kendisi için evirip çevirip onu sahiplenmeye kalktığı gibi! Parayı da ilmi de infak etmek gerekir! Cahillik gibi fakirlik mazereti de çürük. Düşünemiyor muyuz ki, tarih boyu vahiyle kıyama kalkanların çoğu neden fakirdi! Zenginlik ise denenme için zaten büyük tehlike! Onu kıyasıya istemek ve hayatını ona ulaşmak üzere kurmak çok büyük tehlike! Allah’a “Önce bana para ver, sonra sana inanırım!” demek gibi bir şey. Allah korusun…

Kalemzade | Cengiz Yardım

Parasız Müslümanlık!!!&rdquo hakkında 0 yorum

  1. bazı insanlar para sahibidir.(kazandığı parayı rabbi yolunda ahiret için harcar) bazende para insanın sahibi olur ve onu dunyevilestirir, sekülerlestirir ve kör yapar ışte özne olan insan eşyaya (kul) olmayı seçerek nesne oluveriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir