Senin Devletin!!!

“Yüzünü Mescid-i Haramına Çevir”

Bazı dini ve ahlaki ve hatta “sadece Kuran” sloganlarının ardına sığınarak, işi gücü gayrimeşru ve Allah’sız bir yapılanmayı sempatize etmek olan belli belirsiz bir kesim var maalesef. Sözüm aslında onlara…

Doğu batı dahil bu ülke insanının tamamına en az üç nesil zulmetmiş bir oluşum nasıl sempatik gösterilebilir!!! Kuran’ın mantığıyla ülkede bozgunculuk çıkaran çetelerin işleri nasıl bağdaştırılabilir? Kendi ülkemizi ve kendi insanlarımızı (etnik ayrım gözetmeden) tevhid çerçevesinde uyarmak için gerektiğinde en derin biçimde eleştiriyor oluşumuz bu ülkenin, bu ailenin parçası oluşumuzdandır. Şahsen benim bu eleştirel bakışım, mazluma hak verişim, zalime haykırışım ve hatalara yaptığım vurgu, kendi ülkemi kendi insanımı yeriyor oluşum ülkemde bozgunculuk çıkaran terörist örgütleri ve onların zalim ve katil liderlerini sempatiyle karşıladığım anlamına gelmez.

Şeytan sağdan da soldan da yaklaşır. IŞİD de teröristtir PKK ve türevleri de. Kendi askerine taş atıp, kendi subayına “senin ülken” derken bu ülkeyi kendi ülkesi olarak görmeyen ama bu halkın vergisinden maaş alanların, hem savaşı çıkarıp hem de barış çığlıkları atanların, gelmiş geçmiş cahil ve gafil siyasetçilerin kabahatlerini sadece Türk halkına ve Türk askerine mal edip aynı cahillikle halkları birbirine düşürenlerin, ağalarla kol kola gezerken ağalık düzenine sözde karşı çıkanların, silahlı mücadele yapıyorum diyerek silahsız askeri otobüsten indirip kafasına sıkanların, hapishanelerdeki bazı zalim görevlilerin ego zulmünü görüp de memleketine dönmekte olan astsubayı arabadan indirip karısı ve çocuklarının gözü önünde zulmederek işkence ile öldürenleri göremeyenlerin, öfkesi bir türlü bitmeyenlerin, yatırım yapılmıyor dedikten sonra öğretmeni, mühendisi öldürüp, yapılan fabrika inşaatını bombalayıp, tesisin yoluna mayın döşeyenlerin, 14 yaşında bir kızı gerilla diye ön saflara sürüp gecenin zifiri karanlığında karakola saldırtıp da sonra “bu kızı asker acımadan öldürdü!” diyenlerin, hem asayiş isteyip hem polise taşla molotofla saldırarak semtine sokmayanların, ırkçılığı eleştirirken en ala karşıt ırkçılığı yapanların çelişkisini görebilenlerdenim elhamdülillah. Sessiz kalmam ve bilenin ve bilmeyenin ahkam kestiği bir ortamda acı acı gülümsemekle yetinmem; kendimce verdiğim tevhid mesajına zarar vermek istememem, devletimin (katılmadığım birçok yönü olmasına rağmen) çare arayışına saygılı olmam ve çatışmasızlık sürecine ve bireysel olarak huzura destek vermem adınadır. Yoksa söyleyeceğimiz çok şey var da…

Gelin her türlü ırkçılığa, ahlaksızlığa ve her türlü zulme karşı olalım. Irkçılığa sözde karşı çıkanların ağzından “Kürt” ve “Kürdistan” kelimesi eksik olmuyorsa bu ne menem bir ırkçılık karşıtlığıdır? Türk kelimesine alerjisi olup her türlü iyi niyetli söylemi bile “ırkçı, ırkçı” diye baltalarken Kürt kelimesini hep ezilmişlikle eşleştirip tahrikle tribüne oynayan asıl ırkçıları ve sömürücüleri tanıyın artık. Öncelikle Kürt kardeşlerimizin vatanın diğer kesimleriyle kardeşliklerini baltalayanlara karşı çıkmaları, uyanmaları ve kendilerine zulmedenlerin her yönden gelebildiğini görmeleri gerek. Benden olmayan kötüdür anlayışı yıkılmalı artık. Yoksa kötüler de iyiler de her kesim insanın içinden çıkar. Kötünün Türkü Kürdü olmaz. Her Türk gibi her Kürt de kendi mahallesinde huzuru sağlamaya çalışmalı, hırsızına, arsızına, torbacısına, kapkaçcısına, üç kağıdı meslek edinmiş tüccarına, yere tükürenine, otobüs yakanına, servis tarayanına, çocuk taciz edenine, kardeşi kardeşine düşman edenine karşı çıkmalıdır. Eğer insanlar huzur istiyorlarsa önce dönüp kendi ailelerine ve kendi mahallelerine bakmalı, huzuru önce orada içselleştirip içselleştiremediklerini görmeleri gerek.

Tamam devlet hep (!) hatalı da kendisini düzeltmeye yanaşmayan insan hatalı değil mi? Hala başlık parası alan kız babası, hala karısını insan yerine koymayıp hayvan gibi döven koca, hala haraç almayı ve başkasına ekmek tezgahı açtırmamayı kendine hak gören şehir eşkiyası, hala otobüste metroda kadını kızı taciz eden bir ayı, hala töre de töre diyip duran ahali, hala dedikodu yapan mahalle kadını, hala tevhidin t’sinden haberi olmayan insanımız hiç hatalı değil mi?

Ha dini kullanan bir şeyhin müridi, ha töreleri kendine siper eden bir ağanın marabası, ha devlet adamlarını peygamber gibi gören bir parti taraftarı, ha geleneksel sloganları kendine ayet edinmiş bir sözde sosyal demokrat, ha terörist liderleri kendine ilah edinmiş bir gafil! Çok mu farkları var?

Biz kendimizi düzeltmezsek toplum, millet, devlet nasıl düzelebilir!!! Ama hele Allah adını anarken, hala bu ülkeye üç nesildir kan kusturmuş Allah’sız bir örgütü övmeyin lütfen. Eğer müminseniz, en azından devleti eleştirdiğinizin onda biri kadar o terörist örgütleri siz de eleştirin artık. Hem Allah’ı anıp hem de o katilleri sempatize ettiğinizde eminim sadece benim değil, sizi vatan ve din kardeşi gören birçok kardeşinizin yüreğine de yaralar açıyorsunuz. Farkında değilsiniz. Bilin istedim.

Yüzünü mescidi harama çevirmek sadece kıbleye dönmek değil, fikrimce ülkesine, ailesine toprağına sılasına yüzünü dönerek orayı ıslah etmek, oraya huzur ve barış getirmek, oradaki insanlarını birleştirmek için çabalamak, hayırlarda yarışmak demektir aynı zamanda.

2 Bakara 148 Herkesin (her topluluğun) yüzünü çevirdiği bir yön (cihet) vardır. Öyleyse hayırlarda yarışınız. Her nerede olursanız, Allah sizleri bir araya getirecektir. Şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir.

2 Bakara 149 Her nereden çıkarsan (çık), yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. Şüphesiz bu, Rabbinden olan bir haktır. Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir.

2 Bakara 150 Her nereden çıkarsan (çık), yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. (Siz de) Her nerede olursanız (olun) yüzünüzü onun yönüne çevirin. Öyle ki, onlardan zulmedenlerin dışında insanların, size karşı bir delilleri olmasın. Onlardan korkmayın, Benden korkun, üzerinizdeki nimetimi tamamlayayım. Umulur ki hidayete erersiniz.

Senin Devletin!!!&rdquo hakkında 21 yorum

 1. Ulan siz Kürdistan’ı işgal etmişsiniz ! Onların Haklarını engellemişsiniz bir ağızları salyalı olanlar PKK ye Terörist diyorsunuz ! Kahpeler PKK sizin dilinizi mi yasaklamış ülkenizimi işgal etmiş Kürtlerde bütün dünyadaki insanlar gibi kendi Toprağında özgürce anadilinde eğitim ve kimliğini yaşamak istiyor …

 2. Sevgili yazar öncelikle böyle bir yazıyı size yakıştıramadım gerçekten.
  Işid ve PKK’yi aynı safta göstermek akılsızlığın en önde gidilenidir. Yıllarca PKK’ye “terörist” dediniz şu an “terörist” dediğiniz örgüt ülke sınırlarını koruyor bunun farkında mısınız? Taş atmak meselesine gelince; sınırın diğer tarafında amcanız, halanız, teyzeniz vb.gibi akrabanız olsaydı ve katledilme tehdidi ile karşı karşıya kalsaydı ve sizin bulunduğunuz güvenli bölgeye geçmeye kalksaydı ve sizin bulunduğunuz bölgedeki güvenlik güçleri buna müsaade etmeseydi siz ne yapardınız? Kaldı ki bu ülkede sadece TÜRK’ler vergi vermiyor ben bir mali müşavir olarak hesaplarını tuttuğum kişilerin hepsi KÜRT ve hepsi de gayet iyi bir şekilde vergi ödüyor. Bırakın artık bu halkın vergisinden maaş alıyorlar safsatasını. Karakola yapılan saldırı örneğini vermişsiniz; peki vücudu paramparça olan 11 yaşındaki CEYLAN ÖNKOL’dan , 34 kişinin senin savunduğun TÜRK ASKERİ’nin hava saldırılarında KATLEDİLİŞİNE hiç değinmemişsin? Öğretmeni mühendisi öldüren tek bir PKK gerillası gösteremezsin. Polis, sen demokratik hakkını kullanırken sana gaz ile müdahalede bulunursa sen kendini savunmak için ne yaparsın çiçek mi atarsın?
  “Gelin her türlü ırkçılığa, ahlaksızlığa ve her türlü zulme karşı olalım” demişsin. Yazının hiçbir yerinde devletin kürde karşı yaptığı hiçbir zulme ırkçılığa değinmemişsin. Gözünü kapatmış salt bir şekilde Kürt Özgürlük Hareketini hedef alarak kendince eleştirmişsin!!! Faili meçhul cinayetlerden, KÜRTÇE’yi konuşuyor diye katledilenlerden, “TÜRKÇE KONUŞ ÇOK KONUŞ”, TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR, diyenlerden hiç bahsetmemişsin sevgili yazar. Devlet hep hatalı derken bile KÜRD’ü yine hatalı görmüşsün. Welhasıl…
  Öncelikle KÜRT meselesine bakınca AT gözlüklerini çıkar empati kur ve ondan sonra böyle bir yazı yazarsan senin gibi bir yazara daha çok yakışır…..

 3. sevgili arkadaşlar
  kısa yazacağım uzatıpta sizi sıkmayacağım.
  IŞID denilen örgütte terör örgütüdür.haksız yere boğazı kesilen insanlar.dinleri ne olursa olsun.kaçırılan kadınları cariye diyerek tecavüz ederek din adına sanki böyle bir kural varmış gibi ne kadar ŞEREFSİZ insanlar olduğunu gösterir.bizler kocalarımızı veya kızlarımızı bunların elinde boyunları kesilsin veya kızlarımızı bunlara cariye olsunlar diye yetiştirmedik….

  PKK deniler cani örgüt sözüm ona ana dilinde konuşamuyormuşta bunun acısını kaçırdıkları mühendisleri ve masum sivilleri halk otobüslerinde evlerine giderken Molotof atarak öldürmeleri haklı sebebmidir.askere giden teyze oğlu veya amcaoğlu pusu kurarak öldürülmereli kürtçe konuşamamaktan dolayımıdır ACABA yoksa birilerinin maşası olupta teroris oldukları içinmi ne dersiniz.masum insanları öldüreceksın kalkıpta şimdi ahmakça sınırlarımızı koruyor yalanını ağızlarınızdan salyalar akarak yazacaksınız.siz kimi kandırıyorsunuz.siz hiç Kur’an okudunuzmu ANADİLİNİZDE anlayarak..

  size ayet hatırlatırım.tabiki dininizi bilmediğim için kendi kitabımdan ayet veriyorum.

  Maide 32 Bunun için İsrail oğullarına şunu yazdık: Kim, cinayet işlememiş veya yeryüzünde bozgunculuk yapmamış bir kişiyi öldürürse tüm insanları öldürmüş gibidir. Kim de o canı yaşatırsa, bütün insanları yaşatmış gibi olur. Elçilerimiz onlara apaçık delillerle geldiler. Buna rağmen onların çoğu hemen sonra yeryüzünde azgınlık yapmaya başladılar.

  saygılarımla

 4. sen bizim dinimizin bilmezsin biz “zulme karşı sessiz kalan dilsiz şeytandır” diyenlerin dinindeniz… zulüm edenlerin zalimleri savunanlarının dininden değiliz.

  sınırların korunması meselesine istanbuldan bakıp, burda klavye kahramanlığı yaparak ahmaklara ahmakça gelir. siz hiç okumazmısınız?

  49/HUCURÂT-13 Ey insanlar, sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi ırklara ve boylara ayırdık. ALLAH yanında sizin en değerliniz en erdemli olanınızdır. ALLAH Bilendir, Haberdardır.

  ortada böyle bir ayet varken siz kim oluyorsunuz da yıllarca KÜRT dilini yasaklıyorsunuz, ve yasaklayanlara destek oluyorsunuz. ey zalimler…

 5. Sizin kırılabileceğini hayal bile edemeyeceğiniz öyle putları kırmış olsam da, siz halen kucağınızda putlarınızla gezdiğinizden beni anlayamamanızı normal karşılıyorum. Her söyleneni aleyhinize zannediyorsunuz. Kendinize verdiğiniz isimlerinizin bile kavmiyetçi bir anlam taşıdığını görmüyor da başkasını ırkçılıkla, faşistlikle, eşşeklikle, kahpelikle itham ediyorsunuz. Aceleci ve sabırsızsınız. Hoşunuza giden şeyler söylendiği zaman dinliyor, beğeniyor ama ucu kendi ilahlarınıza dokunduğu zaman bas bas bağırıyor, ilahlarınıza sahip çıkın diye birbirinizi uyarıyor ve sanki gözlerinizle beni devirecekmiş gibi bakıyorsunuz. Ben sizin ne olduğunuzu çirkin sözlerinizden de tanıyabiliyorum. Allah kimin ne kadar ve ne şekilde sabrettiğine şahit. Aslında kendinize zulmediyor ve kavminizi kendinizin temsil ettiğinizi zannediyorsunuz. Size gerçeği hatırlatana öfkeleniyor ve kinlerinizden neredeyse parmaklarınızı ısırıyorsunuz. Allah’ı sever gibi lider gördüğünüz bir takım boş isimleri seviyorsunuz. Kalpleriniz kaskatı olmuş. Ne söylesem anlayacak durumda değilsiniz. Tek bildiğiniz sizden öncekilerin uydurduklarını tekrar etmekten ibaret. Gözlerinizle okuduklarınızı, kulaklarınızla duyduklarınızı eğip büküp başka manalara çekiyorsunuz. Size kardeşim diyene bile nefretle bakmaya alışmış ve arabesk bir kültüre ve ezilmişlik sendromuna kendinizi kaptırmışsınız. Haklı direnişleriniz bile faile değil öfke duyduğunuz topluma olmuş ve bu durum sizi adaletli davranmaktan alıkoyuyor. Siz zanna uyuyor, rivayetle anlatılagelen herşeyi doğru, benim anlattıklarımı ise masal zannediyorsunuz. Benim yine de iyi niyetli ve iyiliğiniz için konuştuğumu bildiğiniz halde, söylediklerimden hoşunuza gitmeyenler nedeniyle bana karşı aniden alabildiğine kaba, saygısız ve bitmez tükenmez bir kin içine girmişsiniz. Siz görmek istediğiniz gibi görüyorsunuz. Gerçekleri apaçık göstersem bile zanna inanır bana inanmazsınız. Ben elçiyi örnek alır, her mümin gibi ancak gerçeği onaylamaya istekli ve temiz düşünenleri uyarabilirim. Allah en güzel vekildir.

 6. Yaşadığımız ülkeye ve bu ülkeyi yöneten devlete ülkem ve devletim demekte onları putlaştırmadığımız sürece hiç bir sıkıntı yoktur. Üstelik ben de bu devleti bu ülkeyi, bu topraklarda yaşayan insanları ve bu devlette hüküm süren hükümetleri ve hatta kurumlarını birçoklarına göre çok daha ağır biçimde eleştiriyorum. Geçmiş yazılarımın satır aralarında bunları yakalayabilirsiniz. Ama hükümetlerin icraatlerini beğenmemek onlara karşı öfke ile hareket etmeyi gerektirmez. Unutmayın ki Musa Firavun’a ülkedeki adaletsiz icraatini çözmek için gitmiş, güzel söz söylemeye çalışmış ve ülkesini ıslah etme girişiminde bulunmuştur. Nuh, Lut, Salih, Hud hepsi düzeni sağlamaya gayret etmiştir. Allah’ın hükmü gelene kadar burası benim ülkem olmaktan çıktı dememişlerdir. İbrahim, Lut kavmine bir şans daha vermek için son dakikaya kadar uğraşmıştır. Süleyman ve Davut devletlerini adaletle yönetmek için çabalayıp durmuş ve insanlarını uyarmıştır. Yusuf elinden geldiği ölçüde ve branşta ülkesine katkı sağlamış, çözümler üretmiştir. Devlete düşman olunmaz, devlet iksa ve ıslah edilmeye çalışılır. Bu ülke bizim geniş bir ailemizdir. Ailemiz içinde kötüler var diye elimize silah alıp hanemizin köküne bomba koymak çözüm değildir. Şehrin kapısından eğilerek girin diyen bir kitabı okuyup duruyoruz. Bir yerde bir düzen varsa o düzen içerisinde bozgunculuk çıkarmak değil, oluşturulmuş olan o düzene saygı duyarken varsa bir yandan da aksayan taraflarını iksa etmekle kendimizi sorumlu hissetmeliyiz. Oturup ütopik bir ülkenin birileri tarafından kurulmasını mı bekleyeceğiz? Hep iyi işleri başkalarından bekleyip, o iyi işler yapılmıyor diye eleştirmekle mi yetineceğiz? Sen ne yaptın ülken için? Ülkene ailene sahip çıkmak o devlet yapılaşmasını Allah yerine hüküm koyucu kabul etmek demek değildir. Elbette insanlar da toplum düzenlerini sağlamak için kanunlar çıkaracak, kurallar koyacaklardır. Mesele Allah’ın öğütlediği gibi adaletle hükmetmektir. Hükmedenler adaletle hükmetmiyor diye o devleti yok sayacaksanız yeryüzünde yaşayacak toprak parçası bile bulamazsınız. Hizipleşmek ve bölünmek her anlamda iyi sonuçlar üretmez. Allah’ın hükmüne kimseyi ortak etmeyeceğiz diye birilerinin o iyi düzeni kurmasını mı bekleyeceğiz, yoksa o adaletli düzeni sağlamak için biz de elimizi taşın altına koyup Allah’ın öğütleriyle makbul ve güzel işler mi yapmamız gerekir?

 7. Her ne kadar Putlarınızı kendinizce kırdığınızı söylemekteyseniz de hala bile koskoca bir put olan ben merkeziyetçi bir putu yıkamadığınız için söylediklerinizi tamamıyla normal karşılıyorum. 🙂 Kürt konusunda söylediklerinizin tamamı aleyhte söylemlerdir. İsim konusundaki kavmiyetçiliğe gelince siz alparsan, kaan, hakan, vb. isimleri kullanırken kavmiyetçi olmuyorsunuz da biz welat, serok, egîd vb. isimleri kullanırken kavmiyetçi, ırkçı faşist oluyoruz öyle mi.? Eşşeklik kahpelik gibi bir itham yazımda yoktur siz algılamak istediğiniz gibi algılamışsınız. Aceleci ve sabırsızız değil mi? 90 yıldır bu ülke de bırakın KÜRT’üm demeyi KÜRT’ün adını anmak bile bur suç unsuruydu. Bir tek ilahımız vardır o da ALEMLERİN RABBİ’dir. Kendi ilahınız ile bizim ilahımızı karıştırmayın lütfen. Kesinlikle ne olduğunuz çirkin ve Allah’ın ayetlerini inkar edişinizden anlayabiliyorum. Kimseyi temsil etme gibi bir gayet ve çaba içerisinde değilim. Bu ülkede sizin ne kadar hakkınız var ise KÜRT’lerin de aynı haklara sahip olduğunu ve bu ülkenin bir gerçeğini size hatırlattığımızda siz öfkelenip parmaklarınızı yiyip saçlarınızı yoluyorsunuz. Allah’a hamdolsun kimseyi Allah gibi görmedik bu güne kadar ama sizin yaptığınız putlara taptığınız kimi Allah olarak gördüğünüzü gayet açık ortaya koymaktadır. Kalpleri kas katı kesilenler hem kardeşim diyecek hem de sen hak iddia edince sen yoksun diyecek seni inkar edecek böyle kardeşlik nerede var söyleyin. İnananlar! Allah için adaleti gözeterek tanıklık edin. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletli davranmaktan alı koymasın.
  (Maide5:8) bu ayet ortadayken nasıl kalkıp ta bu tam aksine hareket edeyim? Zanna uğrayan sizsiniz herşey sizin uzaktan izlediğiniz gibi değildir bundan emin olabilirsiniz. İyi niyetli bir yazı yazmış olsaydınız şayet bir kişiye olan kinini tüm topluma kusmazdın. Kimin saygısız kaba davrandığı yazınızda gayet açık bir şekilde görünmektedir. Asıl görmek istediği gibi görmek isteyenler sizlersiniz. Sizi, size bir şey söylendiği zaman araştırın ayeti ile baş başa bırakıyorum.
  49/HUCURÂT-6 Ey inananlar, kötü huylara sahip birisi size bir haber getirirse onu araştırınız. Yoksa bilmeden bir topluluğa karşı haksızlık edersiniz ve daha sonra yaptığınızdan pişmanlık duyarsınız.

 8. @burhan kürtçe yazsaydım senin gibiler nasıl okuyup anlayacaktı. ne kadar kürtçe biliyorsun ??

 9. Son bir buçuk yıldır yaşananlarla Allah’ın bizi her türlü imtihan ettiğine daha da bi inandım. Adaletli olmaktan, kibirlenmekten, putları kıramamaktan bizi alıkoyan ne? Her bağırtıyı niye aleyhimize sanıyoruz? Aklımızı ve vicdanımızı mı işletmeyecek miyiz hala? İnandım deyip bırakılacağımızı mı sanıyoruz?

 10. Hizmetleri ve amaçları belli olanlara bazı şeyleri anlatmak zor olsa da siz yinede yılmayın .Sizi okumak bir ayrıcalık anlayabilmek se ayrı bir zevk Kalemzade Kamil

 11. Welat…(Vatan…) ve Botan…(Hakkari, Şırnak, Cizre vs eyaleti…) ben birinize yazmadım, her ikinize yazdım. Yazdıklarım bir halkı hedef almıyor, bir tema içeriyor. Yazdıklarımı okuyamıyorsunuz bile. Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi yorumluyorsunuz. Ben Kürt halkını ve geçmişte uğradığı mağduriyeti değil PKK’yı ve onu sempatize eden senin gibi insanları eleştiriyorum. Sense halen Kürtlere yapılmış yapılmamış net ve olası haksızlıklara beni ortak ediyorsun. Ben Türk Kürt ayırmıyorum, Kürt insanı hiçbir haksızlığa uğramamıştır demiyorum, yazıyı iyi oku. Bu Türk Kürt ayrımını sen yapıyorsun. Öfken dinmemiş. Çözümlenmiş sorunları bile görmekten kaçıyorsun. Ne istediğini bile bilmiyorsun. Ben bilmeden atıp tutmuyor ve tek tarafa vurmuyorum. Beni tanımıyorsun. Uzaktan sallamıyorum, tam da dibinden sesleniyorum. Anlamıyorsun. Ya da anlamak işine gelmiyor.

  1. Kahpe TC nin Kürtlere yaptığı zülmü Dile getirmediğiniz için taraflı düşünüyorsunuz!!!
   Neden PKK ortaya çıktı? PKK neyi Savunuyor? Bunları bilmediğiniz için veya bilmek istemediğiniz için PKK yi Ve Sempatizanları eleştiriyorsunuz!!! Kimki Zalimlerin yanında yer alıyorsa ve onlarda yana ise onursuzdur Kahpe dir Allahsızdır!!! Zülme ve haksızlığa susan Şeytandır.

 12. Bu yorumu bir sayfaya yakın yazmıştım. Sonra, kendi kendime “kime anlatacaksın?” dedim ve sildim… Ben çok ince bir noktayı vurgulayacağım. “Senin devletin!” diyen bölücü kadına, benim güzel Türk Askerim “hanımefendi” diyor.
  Benim Kürt kardeşlerim aşağıdaki cümleyi söylemek zorunda değil. Benim söylediğime onlar ve aydın(!) geçinenler Irkçılık diyorlarsa varsın desinler… Umurumda da değil.
  Bir Selanik mubadili olarak diyorum ki; “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.” Kalemine sağlık Kardeşim.

 13. Atalarınıza yaptığını iddaa ettiğiniz kötü davranışların faturasını şimdi neden size hiç bir zarar vermemiş malum insanlara kesin olarak ödetmek peşindesiniz? Oturduğu yerden bölücülük yaparak maaş alanlar, sadece bazı saldırılara katılım göstererek, bunların organizasyonunda yer alarak kazanç sağlayan insan sürü ile kaçakçılık yapan sürü ile. Hizmet isteyip , gelen hizmetin yok edilmesini izleyen sürü ile. Türkiye bu gibi konuda gayet sabırlı ve hoş görülü davranmaktadır ama diliyorum ki inşAllah hak edenler hak ettiğini bulsunlar. O bölgeler asla sizlerin olmayacak, zaten olsa bile petrolü sanki siz çıkarabileceksiniz gibi hayal kurmayın, elbette başkası sömürecek büyük Türkiyenin yiyemeyeceği kaymakları minik kukla bir devlet mı kemirecek?

 14. Kalezade kamil cok cahil bir insan iinsanmişsın adeta pacalarından akıyok istersen bağlada ortalık pislenmesin ha olutmu?

 15. Bir kaç yazina baktım aslında… Sahsım 14 yıldır arının yaptıģı balı yemeyi dahi red ettiği icin başka bir dünyada yaşamakta…. Ben vari insanları anlamak bazen çok zordur bazende sanildigindan kolaydır. Bilmem anladın mı ? ARININ YAPTIĞI BALI DAHÌ YEMEMEK..

 16. walttekay, botan harun, yeliz….. Standart fitneci önyargılı tiplersiniz. Argümanlarınız da çok sıradan: devlet şöyle yaptı bu böyle yaptı. Yahu bana ne yaptıysa bana mı sordu yaparken? Kürtçeyi zamanında ben yasaklamadım yada yasaklayın diye de oy vermedim yada devletin yaptığı başka yanlışlarda ben yer almadım bana soran da olmadı. Yapan ben değilim ama sizin yardakçılığını yaptığınız tipler bana saldırıyor. Devlet böyle yaptı diyor ama bana saldırıyor.Varsa kötülük yapan bu onun problemi.
  Polis asker de bunu yapmadı. Bunlar ben insanlara kötülük edeyim diye girmiyorki bu işe. Çoğunluğu gayet kaliteli insanlar. Bu teşkilatların içinde bu işlere bırakın bulaşmış olanları sempati duyanları toplasanız %1 bile değildir. Her toplum kesimin içinde sizin gibi ‘tağuta’ kulluk eden onları yalayan tipler var maalesef.
  Bu akılsızlardan biride diyorki ‘ Molotof atmasında ne yapsın çiçek mi atsın’
  Ey cahil bu olaylar nasıl başlıyor. Sokağa çıkacaksın, toplanacaksın yol kesip sağa sola saldıracaksın, kimlik kontrolü yapıp kafandan uydurduğun bir zanla o bölgeden olmayanları linç edeceksin, bizzat hazırladığın molotof denen likit bombalarla etrafı ve insanları yakacaksın sonrada senin sadece gözlerini yaşartan veya ıslatan bir müdahele ile karşılaşınca da demokratik hak diye ağlaşacaksın. Etkiyi başlatan sensin bizzat. Yakmaya çalıştığın insanlarda sana sadece su sıkarak veya gözlerini birazcık yaşartarak tepki veriyor. Çok daha insalcıl olan bu karşılığa niye kızıyorsun. Hatta bu tepki çok da adaletsiz su sıkanlar için. Gerçekte hakettiğin şey Kuranda yazıyor Müslüman ülke olsak gerçek adaletle hükmün verilecekti.Açın Kurandan okuyun bozgunculuğun cezası neymiş.

  Hodri meydan bir günde Molotof değil çiçek atın. Küfür değil güzel söz söyleyin. Bunun için çıkın sokağa. Kimsenin mahallesini yolunu işgal etmeden bunu yapın, bir kere deneyin eğer gene size gaz atılıp su sıkılırsa bende memleketi terkedecem.
  Bu Kuranda anlatılan kafirlerin cehennemde Allaha karşı ‘ama biz şirk koşmuyorduk’ diye yemin etmesi gibi bir şey. Orada da dersiniz artık ama biz demokratik hak kullanıyorduk diye. Yahu bir tane örnek verin, görüntü gösterin durduk yere insanlara gaz atılan, su sıkılan bir ortam gösterin. Birde Yazar burada size devlet hatasız dememiş ki. Devlet dediğiniz şahıs değil bir defa, toplumun vicdanını yansıtan bir şey de değil. Devlet genelde sadece bir kaç şahsın iki dudağının arasından çıkan söze bağlı dönüp duran bir yapıdır tabi bu haliyle bile sizin savunduğunuz hatta sınırları koruduğunu iddia edecek kadar kin ateşinden buharlaşmış beyinler tarafından yönetilen örgütten daha tutarlı bir yapıdır. Konunun özeti şu: Ne devletin hataları nede sizin gibi tiplerin savunduğu terör örgütlerinin icraatları toplumun genelini bağlamaz. Kim ne hata yapıyorsa şahsına özeldir. Benim gibi toplumun geneline böyle yapalım mı ne dersiniz diyen olmadı. Bırakın bunları o bölgelerde görev yapmış asker yada polise de soran olmadı. Sizin o sınırları koruyan sevgi kelebekleriniz değil miydi otobüsten silahsız insanları indirip katleden, eşiyle pazarda alışveriş yapan subaya arkadaş yaklaşıp öldüren, kaçakçılardan aldıkları vergi gelirleri için sınır karakollarını basıp 20 li yaşlarda insanları öldüren? Ve daha niceleri.
  Kim organize etti bunları kim düzenledi? Kızacaksanız küfredecekseniz herkesin bildiği mevcut şahıslara yapın bunları. Madem bir tek ilahımız var diyorsunuz, Müslümanlık iddiasında bulunuyorsunuz o zaman Müslümanlar kardeştir diyen Kuran ayetlerine uyacağız hepimiz. Kuranda ne diyor firavunla ilgili halkını sınıflara ayırmıştı bir gurubu eziyordu diyor mısır halkının tamamı böyle yapıyordu demiyor. Sonunda dikkat edin helak edilen firavun ve onun peşine takılan zalimler oldu. İman edenlerle kafirler tamamen ayrılmadan Allah hiç bir toplumu helak etmediğini anlatıyor bize Kuranda.

 17. Sayın Kalemzade gerçekten Kuran’daki ayetleri çözümleme anlamında kıymetli yazılarınız var. Okumaya çalışıyorum. Fakat böyle bir yazıyı okumak durumunda kaldığım için üzgün olduğumu söylemek isterim. Hayatın tüm alanlarını Kuranı Allah’ı merkeze alarak yorumlamak ne kadar kıymetli bir şey değil mi? Gel gör ki söz konusu sizin yaramaz çocuklarınız Kürdler olunca nedense içinizde Allah’ın sevmediği kavmiyetçi duygularınız depreşiyor.Mülkün gerçek sahibi Allah ise bir halkın yaşadığı topraklara ne hakla başka bir halk kendini mirasçı kılıyor? Ve kul yapımı olan bir düzeni kusursuzmuş gibi lanse etme ihtiyacı hissediyorsunuz? Allah’ın kavimleri yaratması onun ayetlerindense, bir halkı inkar etmek ve dolayısıyla haklarını inkar etmek Allah’ın ayetini inkar etmektir. Yorumlara verdiğiniz cevaplarınız bile milliyetçi duygularınızdan arınmadan yazılmış,öfke kontrolü olmayan yazılar. Bu kadar derin analizler yapan bir beyin nasıl oluyor da bir halka karşı bu aşağılayıcı dili kullanıp böylesine sığ bakışı uyguluyor? Parti,örgüt vs. bunların bahsini etmiyorum ben sizin yaklaşımınızın böyle oluşuna hayret ediyorum. Allah içinize rahmetinden bir parça olsun nasip etmişse bir gün güçsüz bırakılan halkı gerçekten anlayacaksınız. Ama Allah dilemezse bu da olmayacak. Kutsadığınız şeyler bu zavallı halkın kutsadıklarından daha fazla ve daha tehlikeli.

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.