Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

fog

Güzel insanlara selam olsun…

Arada bir öyle nazik, öyle güzel yaklaşan insanlarla karşılaşıyoruz ki! Anlatmaya gayret ettiğimiz tevhid mesajına karşı ilgiyle yaklaşan, ancak bir türlü bugüne kadar benimsettirilmiş geleneksel din anlayışından sıyrılamadığı için Kuran gerçeklerini bir türlü göremeyen, sindiremeyen… Bu nedenle Kuran ayetleriyle ilgili tebliğimize karşı çıkan… İnsan istiyor ki; keşke Rabbimin doğrularını söylüyor olsa da “evet kardeşim, dediğin gibidir” diyebilsek. Karşılaştığımız hemen her durum aklımıza bir ya da birkaç ayeti getiriyor olması hem güzel hem de ağır bir yük. İşte anlattığım bu durum bile Allah’ın ayetlerini hatıra getiriyor hemen.

Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla.

53 Necm 1-4 Battığı zaman yıldıza andolsun. Ki arkadaşınız ne saptı ne de azdı. Ne de hevasından konuşuyor. O (söyledikleri), yalnızca vahyolunmakta olan bir vahiydir.  (53-Necm 1-4)

Tüm zarif yaklaşımına ve saygılı üslubuna rağmen bu tür insanlara “senin söylediğin doğrudur” diyemediğimiz için üzülüp, kırmamak için kıvranıyoruz. Kitapta onların söylediklerinin tam tersi varken nasıl olur da böyle zarif insanlar sırf mutlu olsunlar, üzülmesinler diye bekledikleri cevabı verebiliriz! İşte peygamberi hissetmek bu değil midir? İşte elçinin yolu bu değil midir? İşte elçiler gibi üzülmek bu değil midir?

Güzel üsluplarına rağmen söylediklerine katılmamız maalesef mümkün olmuyor böyle güzel insanların. Buna neden olan şey de Allah’ın vahyini içinde barındıran ortak kitabımız Kuran. Biz ona ikna olarak inanmışız ve kendimizi ona uymakla yükümlü ve onu doğru aktarmakla sorumlu hissediyoruz. Onların nazik yaklaşımına karşı tutup onların istediği cevapları veremiyor olmamız bizim nefsimizden, heva ve arzularımızdan kaynaklanan bir şey değil. Allah’ın kitabında okuyup öğrendiklerimize aykırı bir şeyi sırf onları mutlu etmek için söylersek yarın Allah’a nasıl cevap verebiliriz? Bu yüzden lafı çok da uzatmadan cevaplarını Kuran’da bulabileceklerini salık veriyoruz. Dileriz ki Allah, Kuran’ı anlamaları için, böyle anlayışlı kardeşlerimizin kalplerinin kilitlerini paramparça eder ve onları salih kullarının arasına katar.


3 yorum

Pabuç · 27 Mayıs 2014 20:21 tarihinde

Sorduğunuz sorulara Allah’ın kelamıyla cevap verenler var ! Hayret bi’şey !!! (üstelik eleştiriliyorlar da)

iyi ki varlar…

Kalemzade Kamil · 27 Mayıs 2014 20:46 tarihinde

Sorulacak bütün soruları tahmin edip cevaplarını baştan vermiş o kitabı yazan. Onun insan sözü olduğunu iddia edenler de bunu bir görebilseydi!

Pabuç · 27 Mayıs 2014 21:39 tarihinde

İstemek lazım… RABBİM bilmeyi istemeyi nasip etsin ; kişi istemezse görmez maalesef..,

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.