Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

malondanilimondan

Her nimet Allah’tandır…

Ekmek O’ndan… Su O’ndan… Para O’ndan… Mülk O’ndan… Ve O’nsuz hiçbir şey yok… Bugün hangi müslümana, hangi mümine sorsanız bunlara itirazı olmaz. Ekmeğin mi var, bölüşeceksin der. Malın mı var, olmayana vereceksin der. Verir mi vermez mi bilinmez ama asla malı olmayanı küçük görmeyeceksin der. En iyi otomobilin, lüks bir villan varsa da yaya kalanı, gecekonduda yaşayanı küçümsemeyeceksin der. Yapar mı yapmaz mı bilinemez ama dedikleri ve onayladıkları doğrudur. Hal böyleyken; malla mülkle böbürlenilmeyeceğini bilen insan, acaba ilim elde ettiğinde de aynı şekilde düşünür ve davranır mı? Ekmek Allah’tan da ilim kendinden mi!!! Birinci yol ayrımından geçtin de köprüyü geçtin mi sandın!!! Köprüyü geçtin de yolu bitti mi sandın!!! Acziyetini görecek kadar perden aralanmadı mı daha!!!

39 Zümer 49 İnsana bir kötülük dokunduğu zaman bizi çağırır; ancak ona bir nimet verdiğimiz zaman ise: “Bu, bana bilgimden dolayı verilmiştir,” der. Aslında o bir denenmedir, ne var ki çokları bilmezler.

Başbozguncular ve münafıklarla mücadele başka şey, kandırılmışları uyarmak başka şeydir. Malı olmayanı küçük görmeyeceğini bilip de, ilmi olmayanı nasıl küçümsersin! Malıyla insanı köle edeni kınayıp da ilmiyle insanı alt sınıf görmeye kalkana sözüm. Nasıl yani!!! Nasıl böbürlenirsin!!!

24 Nur 21 …Allah’ın size karşı lütfu ve rahmeti olmasaydı, içinizden hiçbiri asla temize çıkamazdı; fakat Allah, dilediğini temize çıkarır. Allah, herşeyi işiten, herşeyi bilendir.

“Nimet Allah’tandır” ilmine ulaşıp da ilmin Allah’tan olduğu ilmine ulaşamayanlara sözüm. Mal Allah’tan da ilim Allah’tan değil mi?

16 Nahl 53 Sahip olduğunuz her nimet Allah’tandır…

Kitapta, Allah’ın kulunun iradesine bıraktığını alıp, insanların önüne atmak da neyin nesi? Allah’ın yeterince dediğini, şöyle yapacaksın diye demediğini böyle böyle yapılır gibi göstermek de neyin nesi?

7 Araf 55 Rabbinize gözlerden uzak ve içtenlikle dua edin! Gerçek şu ki, Allah sınırı aşanları sevmez.

Allah’ın “sormayın” dediğini, ayetlere bile bakmadan keyfine göre cevaplamak da neyin nesi? Allah’ın gösterdiğini göstermeyip, kendi gösterdiğiyle böbürlenmek de neyin nesi? Ben artık bildim de çevrem var, yüksek mevkilerdeyim de onlar altta kaldılar demek de neyin nesi? Sen kim oldun da, onların kim olmadıklarına hüküm veriyorsun? Oku da oku dedikten sonra kendin artık okumuyor musun?

96 Alak 6-7 Gerçek şu ki, insan azar; kendini yeterli gördüğünden.

Kitapta olmayanı oldurmak, olanı yok diye zorlamak da nedir? Kitaptan işine geleni sevinçle “işte bu” diye kabul edip, işine gelmeyeni atmak da neyin nesi? Yoksa önünüzde okuduğunuz bir başka kitap var da ne isterseniz onda mı buluyorsunuz? İlmine güvenip kendine tapmak da neyin nesi?

25 Furkan 43 Kendi istek ve tutkularını (hevasını) ilah edineni gördün mü?…

Dua da neymiş ha!!! Hangi dua karşılığını bulmuşmuş!!! Bak da gör neymiş…

40 Mümin 60 Rabbiniz buyurmuştur ki: Dua edin bana, cevap vereyim size! Kibre saparak bana ibadetten uzaklaşanlar, aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir.

Sana ilim geldi de artık onlar alt tabakaymış ha!!! Bak da gör öyle miymiş…

31 Lokman 18 Kibirlenerek insanlardan yüzünü çevirme, yeryüzünde kasılarak yürüme. Çünkü Allah, kurula kurula kendini övenlerin hiçbirini sevmez.

Artık inanan inandı, inanmayanın canı cehenneme öyle mi!!!

4 Nisa 63 Onlar öyle kimselerdir ki kalplerinde olanı Allah bilir. Onun için sen onlara aldırma da kendilerine öğüt ver ve nefisleri hakkında dokunaklı sözler söyle.

Yorulanlar… Enerjisi tükenenler… Azmini, ümidini kaybedenler… Neden hemen kendisine yeni yeni zanlar bulup onlara itibar etmeye başlarlar? Anlayamıyorum, galiba hiç de anlayamayacağım. Ama İsrailoğulları denizin karşısında nasıl yeniden azdı? İşte onu iyi anlıyorum şimdi.

Kalemzade | Cengiz Yardım

Kategoriler: Çözümlemeler

6 yorum

KaaN · 12 Aralık 2013 09:22 tarihinde

66:10 – Allah, inkâr edenlere, Nuh’un karısı ile Lut’un karısını misal verdi. Bu ikisi, kullarımızdan iki salih kulun (nikahı) altında idiler, onlara hıyanet ettiler. (Kocaları,) Allah’tan hiçbir şeyi onlardan savamadı. (Onlara): “Haydi girenlerle birlikte siz de ateşe girin!” denildi.

66:11 – Allah, inananlara da Firavun’un karısını örnek gösterdi. O şöyle demişti: “Rabbim! Bana yanında cennetin içinde bir ev yap, beni Firavun’dan ve onun (kötü) işinden kurtar. Ve beni şu zalim toplumdan kurtar!”

resullerin yanındakiler kendilerini kurtaramadı. Konudaki yazılanlar kulağımıza küpe olmazsa bizede öncekilere uygulanan uygulanacak…..

yani konuda belirtildiği gibi her yol aklın çalışmasına çıkıyor ama çalıştıktan sonra ne kadar aciz olduğunu görmen gerekiyor.

ben mesela kitaptan ve çevremden bir şey öğrendiğim zaman acizliğimin arttığını hissediyorum…

Bu güzel yazı için teşekkür ederim….

Pabuç · 12 Aralık 2013 09:45 tarihinde

Başlık DA çok anlamlı olmuş; en az yazınız kadar…

Kalemzade Kamil · 14 Aralık 2013 02:39 tarihinde

Ben size çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. İyi ki varsınız.

yüksel · 1 Ağustos 2016 16:04 tarihinde

Her okumayla yeniden başa dönüyorum hiçbir şey bilmediğimi şimdi daha iyi anlıyorum..Allah kullarını biraraya topluyor…

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.