Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

cow

“Kurban Bayramınız Kutlu Olsun”

Kitapta yenilmesi haram kılınan yiyecekler dört madde altında sıralanıyor. Domuz eti, kan, leş ve Allah’tan başkası adına kesilen hayvanlar. Bunların yanında bir yiyeceğin/içeceğin pis olmaması ve yiyeceğin/içeceğin sarhoşluk vermemesi de kitapta anılan ve dikkat edilmesi gereken hususlardan… Bunlar herkesin bilgi sahibi olduğu şeyler.

Domuz ETİnin haram olduğunu bilmeyen yoktur. Kan ve leş de milyonda bir ihtimalle bile olsa yanaşılacak şeyler değil. Burada da sorun yok. Gelip tıkandığımız nokta “Allah’tan başkası adına kesilen hayvanlar” olarak problemmiş gibi görünüyor. Bu yüzden helal kesim vesaire gibi bir seri vesveseyle yeme işimiz de zorlaştırılıyor. Klasik bilgilerimizle bu kısıtlamaya yaklaştığımızda aklımıza şu soru geliyor? “Kimin Besmele çekip çekmediğini nereden bileceğiz?”

Kendimize bu soruyu sormamızın başlıca nedeni bu güne kadar duyduğumuz, alıştığımız ve gördüklerimiz. Biz sadece besmeleye odaklanıyor ve İslami denen usülleri arıyoruz. Peki kitapta “ehli kitabın kestikleri de size helal kılındı” dendiğine göre mesele sadece “besmele” çekilmesi ve/veya ilk anladığımız şekliyle İslami kesim konusu olmasa gerek. Marketten paketlenmiş şekilde aldığınızın tavuğun besmele ile kesildiğine emin misiniz!!!

Yani öncelikli mesele başkalarının adına kesilen hayvanların haram olması gibi görünüyor. İsterseniz en temiz hayvanı bin besmele çekerek kesin, bu hayvan birilerinin ayağına kesiliyorsa haram değil midir? Eski dönemlerde çoğunlukla putlar adına kesilenler söz konusuydu belki. Bugünse şeyhe yaranmak için, valiyi karşılamak için, başkanı övmek için, insani makamlara saygı için, zorbanın zulmünden korunmak için kesilenler olabilir mi? Kaz gelecek yer için esirgenmeden boğazlananlar olabilir mi? Kesilirken Allah’ın berisinde beşerin de adının anıldığı hayvanlar olabilir mi!!!

En doğrusunu elbette Allah bilir. Konuyu bitirirken… Önümüzde bayram var. Bayramda gezelim, yiyelim, içelim, görüşelim ve barışalım elbette… Ama bunların çoğunu yapamayanları unutmayalım. Kurban bayramını sadece hayvan kesip ziyafet çekme bayramı değil de… Kurban değil de… GARİBAN BAYRAMIna dönüştürebilenlere ne mutlu. Yazıyı bitirirken hiç dallandırıp budaklandırıp uzatmayayım… Bu vesile ile bayramınızı tebrik ediyor, daha güzel günlere köprü olmasını, Allah’tan diliyorum.

Kalemzáde Kãmil


0 yorum

greateast · 12 Ekim 2013 23:04 tarihinde

Aklıma gelmeyeni aklıma getirdin hocam.Eyvallah doğrusun…

Pabuç · 12 Ekim 2013 23:23 tarihinde

Her konuda maddi kazançlar silsilesi oluşmuşsa durup bir düşünmek lazım üzerine! Müslüman bir ülkede gidip de kimse puta adanmış hayvan kesmez sonuçta.Ama Helal kesim et diyerek satışlarınız artıyorsa !………….. söylenecek ne çok şey var.

Hayırlı Bayramlar olsun inşaallah hepimiz için..

Kurban Bayramı umarım dünyadaki savaşların durmasına vesile olur..Artık insan kanı akmasın dünyada 🙁

  Kalemzade Kamil · 13 Ekim 2013 20:37 tarihinde

  Pbç: “Ama Helal kesim et diyerek satışlarınız artıyorsa !”
  Bu kadar isabetli bir yorum olur. İnanın aklıma gelmemişti. İşin o tarafı da var tabi.
  İyi bayramlar.

şimşek · 13 Ekim 2013 10:31 tarihinde

sevgi dolu,kötülükten uzak,ALLAH’a YAKINLAŞMAK adına,hayra,güzele,tebessüme,götürecek iyi bayramlar.olmasını dilerim tüm kardeşlerime…
saygılarımla

admin · 13 Ekim 2013 19:41 tarihinde

Söylediklerinize aynen katılmakla birlikte EN’AM 118. ve 119. ayetler hakkındaki görüşlerinizi de okumak isterim. Özellikle EN’AM 118′de açık açık “üzerine Allah’ın adı anılmış olanlardan yiyin” şeklinde bir söylem var.

Bu konuyu bir çok kişiyle tartışıyorum ve eninde sonunda gelip durulan ayet EN’AM 118 oluyor. O yüzden de bu iki ayetin de makaleye dahil edilip, o şekilde bir açıklama yapılması çok daha doğru olabilir.

EN’AM 118. O halde, O’nun ayetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah’ın adı anılmış olanlardan yiyin.

EN’AM 119. Size ne oluyor da üzerine Allah’ın adı anılmış olanlardan yemiyorsunuz? Zorda kalışınız dışında üzerinize haram kıldığını bizzat kendisi size ayrıntılı olarak açıklamıştır. Birçokları ilimsiz bir biçimde kendi keyiflerine uyarak halkı şaşırtıyorlar. Hiç kuşkusuz, senin Rabbin sınır tanımaz azgınları çok iyi bilmektedir.

Selametle…

  Kalemzade Kamil · 13 Ekim 2013 20:10 tarihinde

  Çok güzel. İyi ki bunu paylaştınız. İlk bakışta yazının mesajına aykırı ve hedefe bizi oturtuyormuş gibi görünüyor ayetler. Ama bu durumda ayetler arasında yani Nahl-115 ile Enam-118 arasında çelişki varmış gibi görünüyor. İşin aslı ise asla öyle değil.

  Nahl-115 O, size ancak ölüyü, kanı, domuz etini, bir de Allah’tan başkasının adına kesileni yasakladı. Her kim de çaresiz kalırsa, başkasına saldırmaksızın ve sınırı aşmaksızın yiyebilir; artık şüphe yok ki, Allah, çok bağışlayıcıdır, merhamet sahibidir.

  En’am 118 O halde eğer O’nun ayetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah’ın adı anılmış olanlardan yiyin.

  İşte bu durumda En’am-119 neyin ne olduğuna açıklık getiriyor.

  En’am 119 O, size, çaresiz kaldığınız haller dışında, yasakladığı şeylerin tümünü ayrıntılı olarak bildirmişken, üzerine Allah’ın adı anılmış olanlardan niye yemeyeceksiniz? Evet, birçokları bildiklerinden değil, yalnızca çarpık arzularıyla insanları sapıklığa düşürüyorlar. Şüphesiz o ölçüyü aşanları en iyi bilen Rabbindir.

  İşte Nahl-115 inananlara yasaklananları belirtirken işte bunlar haramdır diyor. Ama buna rağmen Yahudi sünnetine ve geleneklerine uyanlar buna karşı çıkıyor. Hayır diyorlar, bize daha önce şöyle şöyle tırnağı olanlar yasaklanmıştı, şu şu hayvanın yağı, şu şu hayvanın falanca iç organları vs yasaklanmıştı diyorlar ve peygamberin getirdiği mesaja uymaya şüpheyle bakıyorlar ve Allah’ın adı anıldığı halde bazı gıdaları yemiyorlar. Yani bugüne izdüşüm yaparsak midye vs yemeyi bugün kendi kendine haram ilan edenler gibi.

  İşte En’am 118,119 da işte bu gibilere yanıt veriyor. İşte şu hayvanlar dışındakiler size haram kılındığı ve başkaları serbest bırakıldığı halde kendi kendinize haramlar uydurup yemiyorsunuz. Allah’ın ayetlerine inanmıyor musunuz da serbest bıraktığını yemiyorsunuz demiş oluyor.

  Bu da yetmiyor… Siz eklememişsiniz ama En’am 142den itibaren konuya açıklık getiriliyor ve Allah’ın söyledikleri dışındakilerin helal olduğu açıklanıyor. Şu ayetleri okuyun anlayacaksınız. Sekiz çift büyükbaş hayvan ve İsrailoğullarına şirk koşmaları sebebiyle daha önce haram kılınmış olanlar üzerinden İnsanları saptıranların ve işi zorlaştıranların kendi kendine haramlar uyduranlar olduğunu anlayacaksınız.

  En’am 142 Hayvanlardan gerek yük taşıyıcıları, gerekse sergi yapmakta yararlanılacakları yaratan da O’dur. Allah’ın size verdiği rızıklardan yiyin, fakat şeytanın adımlarına uymayın; çünkü o, sizin için açık bir düşmandır.

  En’am 143 Sekiz çift yarattı: Bir çift koyun, bir çift keçi. De ki: “İki erkeği mi, iki dişiyi mi, yoksa iki dişinin rahimlerindekini mi haram etti? Eğer doğru söylüyorsanız, bana ilme dayalı bir biçimde haber verin!”

  En’am 144 Deveden bir çift sığırdan da. De ki: “İki erkeği mi, iki dişiyi mi, yoksa iki dişinin rahimlerindekini mi haram etti? Yoksa, Allah size bu yasaklamayı emrederken, siz orada mıydınız?” Öyle gerçeği bilmeden insanları yoldan çıkarmak için uydurduğu yalanı Allah’ın üstüne atandan daha zalim kim olabilir? Kesinlikle Allah, zalimleri doğru yola çıkarmaz.

  En’am 145 De ki: “Bana vahyolunanlar arasında, ölü, dökülen kan, pisliğin ta kendisi olan domuz eti veya Allah’tan başkasının adı anılarak açık bir günahla kesilmiş hayvandan başkasını, yiyecek bir adama haram kılınmış birşey bulmuyorum. Her kim çaresiz kalırsa, başka bir çaresizin hakkına tecavüz etmek ve zorunlu miktarı aşmamak şartıyla, bunlardan yiyebilir; çünkü Rabbin gerçekten bağışlayan ve merhamet edendir.

  En’am 146 Yahudilere bütün tırnaklı hayvanları haram ettik. Bir de bunlara sığır ve koyunun, sırtlarında, barsakları üzerinde veya kemiklere yapışık kuyruk kısmının dışındaki yağlarını da haram ettik. Bunu onlara azgınlıkları yüzünden bir ceza yaptık. Şüphesiz Biz, her hususta doğru söyleriz.

  Yine de bir arkadaşın daha başka bir platformada o cümleye takılması nedeniyle yanlış anlaşılabilmesi ihtimali olduğunu görerek o cümleyi yazıdan aldım. Blogda yazmanın faydası bu olsa gerek. Birisinin görmediği şeytanın attığı fitneyi bir başkası görebiliyor. Teşekkür ediyorum.
  İyi bayramlar diliyorum.

Kalemzade Kamil · 13 Ekim 2013 20:58 tarihinde

Devamındaki şu ayetleri de ekleyeyim de konu tamamlanmış olsun…

En’am 150 De ki: Allah şunu yasak etti, diye şehadet edecek şahitlerinizi getirin! Eğer onlar şahitlik ederlerse, sen onlarla beraber şahitlik etme; âyetlerimizi yalanlayanların ve ahiret gününe inanmayanların arzularına uyma. Onlar, Rablerine eş tutuyorlar.

En’am 151 De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onların da rızkını biz veririz-; kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve Allah’ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar Allah’ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.

En’am 152 Erginlik çağına erişinceye kadar yetim malına yaklaşmayın. Ölçüyü ve tartıyı doğru dürüst yapın. Kişiye gücünün yetmediğini yüklemeyiz. Konuştuğunuz zaman akrabanız aleyhinde bile olsa doğru olun. Allah’a verdiğiniz sözü tutunuz. Bunlar, ders alasınız diye O’nun size verdiği öğütlerdir.

En’am 153 İşte bu benim dosdoğru yolumdur. Ona uyun, başka yollara uymayın; çünkü onlar, sizi O’nun yolundan ayırırlar. Bunlar, dinlersiniz diye O’nun size verdiği öğütlerdir.

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.