Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

kadinvedin

Zühruf Suresinden İzdüşümleri | 3.Bölüm

Zühruf Suresi, Allah’la ve O’nun vahyettikleriyle bilerek veya bilmeyerek alay eden, bilerek ya da bilmeyerek reddeden insanların geçmişteki yaklaşımlarıyla ve bu kapsamda Allah’ın bize verdiği öğütlerle devam ediyor. Klasik “erkek üstün” bakış açısının net bir şekilde ortaya serilip yerildiği aşağıdaki ayetlere rağmen, halen kimi Müslümanların kadınları ikinci sınıf gören bakış açısının devam ediyor oluşu hayret edilesi ve çağdaş bir cahiliye devrinin yaşandığının işaretlerini bize gösteren bir durum. Nasıl oluyor da müşriklerin bu hatalı yaklaşımını benimseyen, kız evladı veya torunu dünyaya geldiği zaman üzüntüyle bunu karşılayan bir Müslüman bugün cahiliye yaklaşımına değil de Kuran’a inandığını ve uyduğunu iddia edebiliyor!

43 Zühruf 15,16 Kullarından bazılarını O’na bir pay olarak ayırdılar. İnsan gerçekten apaçık bir nankördür. Yoksa Allah, yarattıklarından kızları kendine ayırdı da oğullarla seçkinleşmeyi size mi bıraktı?

Cahiliye anlayışı işte böyledir. Allah’a yakıştırdıklarını kendilerine yakıştırmazlar. Aşağılık (!) dişiler Allah’a, üstün (!) erkekler kendilerine! Bugün de kızları, kadınları ikinci sınıf bir malmış gibi gören erkekçi anlayış onu satmış gibi başlık parası alır. Süsünden, güzelliğinden istifadeyle paralar kazanma peşine düşer. Kendi namussuzluğunu örter de kendi yaptığının yüzde birini yapma ihtimalinde onu namussuzlukla suçlar. Hem onu aşağılık görür hem de suçlayıp en küçük iftirada evlatlıktan reddetmeye, kovmaya, taşlayarak, linç ederek öldürmeye kadar vardırır olayı. Oğlan yaparsa şanından, kız yaparsa namussuzluğundan, öyle mi!!! Peki Allah sadece kadınlara mı ölçülü giyinmeyi tavsiye ediyor ve fuhşun her türlüsünü yasaklıyor!!! Sen gözünü haramdan koru derken sadece erkeklere mi söylüyor bunu? Hayır bilakis her iki cinse de. Peki sen gözünü haramdan sakınmak için kadını çarşafa doluyorsun da, sen niye çarşafa girmiyorsun kadın için!!! Ona da aynı emir gelmiş değil mi, gözünü haramdan sakınsın diye?

24 Nur 30 Mümin erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar…

24 Nur 31 Mümin kadınlara söyle, gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar…

Diyeceksin ki, onlara verilen emir daha teferruatlı… Herhalde yani… Allah biliyor senin kalbinin künhünü de o yüzden olmasın!!! Sen kadını avretini saklamıyor diye suçlarken öncelikli meyledişin sende olacağını Allah biliyor olmasın!!! Kalbi hastalıklı olan taraf çoğunlukla sen olmayasın da Allah kadını koruyor olmasın!!!  Ama bak, ona da demiş gözünü haramdan koru diye. Sen niye göğsünü göbeğine kadar açıp geziyorsun o halde!!! Neden sen sadece göbeğinle diz aranı kapayıp, omzun göbeğin açıkta bağdaş kurduktan sonra ağacın gölgesinde çayını içiyorsun da kadın aynı güneşin altında sana iliğine kadar terlemiş halde çay ve hurma servisi yapıyor!!! O da abartmayıp ölçülü giyinse, sen de azıcık ölçülü olsan olmaz mı?

İşte cahiliye bakışı böyledir. Ben’cidir. Kızlardan faydalanır ama Allah’a yakıştırır. Oğlanlarıysa kendine, gururuna, kibrine! Sadece erkeklik ve dişilik tasvirinde mi bu böyle dersiniz! Allah’a (eksik ve kusurlu gördüğü için) kızları yakıştırdığı gibi… Zekâtta da böyle değil mi? Kadını kızı aşağılık ve eksik gören anlayış malının da kötü, eksik ve bozuk gördüğünü verdiğinde infak ettiğini sanır. Koçun besilisi kendine, zayıfı Kurban bayramına… Elbisenin yenisi kendine, giyilmişi yoksula… Malının 39’u sana 1’i zekâta. Tavuğun budu sana, kıçı geline… Kırk apartman dairesinin kirası sana, iki odalı bodrum katı akrabana… Mercedes sana az, doğan görünümlü şahin haddini bilmeyen (!) yoksula çok!!!

Caminin havzası sana, perdenin arkasındaki iki seccadelik yer kadına… Önde sen arkada o. Hani dinde özgürlük ve eşitlik? Neden ölçülü giyen bir kadın camide dilediği zaman namaz kılamıyor? Allah mescitleri sadece erkekler için mi rezerve etti!!! Böyle bir ayet mi var? Sen neden uluorta duvar dibine ve denize pisleyecek kadar rahatsın da kadına sıra geldi mi caminin helasına bile kilit vuruyorsun? Ortaçağ batısının kadınları cadı gören anlayışı ile bugünün doğusunun kadını şeytan veya şeytani gören anlayışı arasında ne kadar fark var!!!

43 Zühruf 17,18 Onlardan birisi, Rahman’a yakıştırdığı (kız çocuğu) ile müjdelenince, morali bozularak yüzü simsiyah kesilir:  “Süsler içinde yetiştirilmesine rağmen kavgada beceriksiz olan mı?”

Üstünlük bilekte mi? …… Üstünlük takvada kardeşim… Neden Kuran’ın şu emirlerine aykırı yaşamak bugün dinin gereği kabul ediliyor? İşte, apaçık Kuran’da Allah’a yakıştırdıkları gibi kızla müjdelendiklerinde yüzü simsiyah kesilen müşrikler eleştiriliyor. O halde kendisine Müslüman diyen nice adam neden kız çocuklarından utanıyor, erkek de erkek diyor? Bunların öyle versiyonları da var ki erkek çocuk sahibi olamamayı kadınlarının suçu görecek kadar cahildirler… Ve bunlarla aynı havayı teneffüs ediyoruz şu alemde!!!

43 Zühruf 19 Rahman’ın kulları olan melekleri, dişiler saydılar. Onların yaratılışına tanık mıydılar? Tanıklıkları yazılacak ve sorguya çekilecekler.

Zaten cahiller idrakleriyle tanık olduklarına değil, tahmin ve zanlarına inanırlar. Rüyalara, hikâyelere, rivayetlere, masallara, efsanelere, uçana kaçana inanırlar. İş akıl yürütmeye gelince “bu işler akılla olmaz” derler. Bu dünyada şahitlik ettikleri zanlar için bakalım ileride nasıl tanıklık edecekler? Bekleyip göreceğiz…

43 Zühruf 20 Dediler ki: ‘Eğer Rahman dilemiş olsaydı, biz onlara ibadet etmezdik.’ Onların bundan yana hiç bir bilgileri yoktur. Onlar, yalnızca ‘zan ve tahminle yalan söylüyorlar.’

Aynen öyle demiyorlar mı? Nasıl ki bu dünyada Allah’a, elçisine ve onun getirdiği kitaba inanmayan ateistlere anlatmaya kalktığınızda “Madem dediğin gibi bir Allah var, istese ben günahkâr olmazdım, reddetmezdim” diyorlar ya aynısını, bugün Kuran’ı anlamadan inandığını söyleyenlerin kıyam günü söyleyecek olmaları ne kadar manidar! Ha burada idrak edip inanmamışsın, ha burada zanla, rivayetle, hikâyeyle, taklitle inanmışsın! Ne kadar farkı var?

43 Zühruf 21 Yoksa bundan önce onlara bir kitap verdik de ona mı tutunuyorlar?

Öyle zannediyorlar… Hatta bazısı açıkça söylüyor; peygamberimize Kuran’la beraber ikinci bir kitap verilmiştir diye. O da yetmiyor bu da Kuran’dandır, şu da Kuran’dandır, hatta Kuran’ın bunlara ihtiyacı vardır diyor koca koca hocaefendi diye bilinenler… Kafadan sallayıp iftira atmıyorum ki ben bunları, aynen de böyle diyorlar. Elinizin altındaki videolarına tek tıkla ulaşabilirsiniz. Ama Kuran’a bakmayanlar bunu göremez ve onları evliya ve hatta Allah’ın gölgesi görürler. Tutundukları dalın kırılması yakındır…

43 Zühruf 22 Hayır! Hayır, şöyle dediler: “Bizler atalarımızı bir din üzerinde bulduk, biz de onların izlerince giderek murada ereriz.”

Gidin bakalım… Nereye kadar gideceksiniz! Hiçbir şeyden sakınmayıp Allah’ı dini umursamadan maddeperest, dünyaperest yaşayanlar gibi siz de atapersetliğe, evliyaperestliğe, şeyhperestliğe, risaleperestliğe, ilmihalperestliğe, kılperestliğe, kumaşperestliğe, peygamberperestliğe ve hocaperestliğe devam edin bakalım! Ah, keşke peygamberimiz çıkıp gelebilse de yüzünüze haykırabilse gerçeği… Biz pek beceremiyoruz bu işi… Gerçi Kuran haykırıyor, ama duyacak kulak lazım birilerine…

43 Zühruf 23 İşte böyle! Senden önce de hangi kente bir uyarıcı göndermişsek oranın servetle şımarmış kodamanları mutlaka şöyle demişlerdir: “Biz atalarımızı bir ümmet/bir din üzerinde bulduk; onların eserlerine uyarak yol alacağız.”

İşte bakın. Peygamberlerin hepsi aynı dertten muzdaripler. Atalar da atalar… Büyükler de büyükler… Gelenekler de gelenekler… Hocalar da hocalar… Ecdadlar, padişahlar, halifeler, evliyalar… Bizim büyüklerimiz hep böyle giyiniyorlardı… Bizim atalarımız sarık takıyorlardı… Bizim dedelerimiz takkeliydi… Sakallıydı… Uçardı kaçardı… Zamandan münezzeh manevralar yapan evliyalarımız yanıldı da siz mi doğruyu buldunuz!!! Belki biz en doğruyu bulmamış da olabiliriz ama sen öyle uzaklardasın ki… Bir kutup yıldızın, bir karınca yuvan bile kalmamış yönünü bulmaya… Sen ölmüş atalarını takibe devam et!!!

43 Zühruf 24 (Uyarıcı) : “Size atalarınızı üzerinde bulduğunuzdan daha doğrusunu getirdimse de mi?” deyince, onlar: “Biz sizin gönderildiğiniz şeylere inanmıyoruz” dediler.

İnanmıyorlar. İnanamıyorlar. Gerçeğin onların bildiği gibi olmadığına inanmak bile istemiyorlar. İlmi imanı sen verirsin elbet de kimilerinin almaya hiç niyetleri yok sanki.

43 Zühruf 25 Biz de onlardan intikam aldık. Bak, yalanlayanların sonu nasıl oldu?

Biz senin gibi uyaramıyoruz Allah’ım. Ancak diyoruz ki açın da şu kitabı bir okuyun. Okuyun da görün tehdidi. Okuyun da görün müjdeyi. Ama öylesine ZANnetmeye, öylesine ZANna alışmışlar ki ZANna devam edip, onları kandıranları veli ZANnedip “Kuran’ı oku” diyenleri ise bozguncu ZANnediyorlar.

Zühruf suresinin devamında inkârcıların tavırlarının izdüşümlerine devam etmek üzere…

4.Bölüm | Dosdoğru Yol Hangisi?

Kalemzade | Cengiz Yardım


12 yorum

Fikret Arman · 11 Ağustos 2013 19:21 tarihinde

Gönlüne, aklına, emeğine sağlık Kamil Kardeşim… Allah razı olsun.
Selam ve Dua ile,

Pabuç · 11 Ağustos 2013 19:34 tarihinde

Tekrar yorum yazacam ama şunu öncelikle yazayım istedim:
Sanırım kısaca müşrik,Allah’ı kandırabileceğini sanan zavallılara deniyor …Yoksa Kur’andan ayrı bir din uydurup ne diye ona tabi olsun ki aklı başında insanlar(bazı bazı insanlar)…Kendilerien has din uydurmuşlar bir de bunu inandırmışlar sonrada küçük tanrılar şeklinde salınıyorlar dünyada..Allah ıslah etsin müşrikleri ve münafıkları….

Pabuç · 11 Ağustos 2013 21:42 tarihinde

Kim demişti hatırlamıyorum tv de Ramazan programı sunanlardan biriydi sanırım şöyle söylemişti: ”Peygamberimiz,Peygamberlik geldikten sonra da eskiden giyindiği gibi giyinmeye devam etti.” Burdan bile çıkarılabilecek çok fazla ders var bence ;tabi ki anlayanlara…

Bir aile tanıyorum (çok da seviyorum kendilerini) kadın Arap usulü kapalı ve dış kıyafeti olmadan kimsenin yanına çıkmıyor.Sosyal hayatta çok fazla göremiyorum kendisini (akraba toplantılarında ,bayramlarda, düğünlerde ..) misafire de çıkmıyor (yalnız kadınlar varsa çıkıyor) ..Kınamak için yazmıyorum bunları çünkü herkesin yaşamına saygım sonsuz …Ama eşi her toplantıda var,eğlencelerde de var ,istediğiyle sohbet de ediyor,ne bileyim sinemaya gidiyor ,düğünlere de iştirak ediyor..İnsanın aklına ister istemez şu geliyor ”Dinin yasakları hep kadınlara mı gelmiş?” Hatta şu da aklıma gelmiyor değil:” Bu derece hayattan soyutlanmak gerkekten doğru mu?’ ve hatta ”Kaçınmak saklanmak ve uzak durmak neden kadınlara has bir şey ! Madem bu derece görünmez olacaktık neden yaratılmış olabiliriz ki? (sorularımda yanlışsam Rabbim affetsin)

Bu konu üzerine o kadar çok yazabilirim ki!…Doğru diye yutturulan şeylerin hesabını verecek birileri vardır değil mi ? Birileri kendi kafalarına sevaplar günahlar uydurdukları için hatta bazıları kadınların yaşam hakkında mülkiyet kurdukları için bir gün hesap verecektir değil mi ?

Rabbim mutlak doğruda sabit kılsın bizleri ve doğru bildiğimiz tüm yanlışlarımızdan sıyrılıp kurtulmamını nasip etsin inşaallah…

Selamlar…

  Kalemzade Kamil · 16 Ağustos 2013 00:03 tarihinde

  Elbette bunların hesabını verecekler. Allah, de ki diyor peygamberimize ve bizlere: O günün geleceğine inanmayanlar bekleyin görelim, ben de sizinle birlikte bekliyorum. Bekliyoruz kardeşim. Elbette hesabı verecekler.

  Berat Bilgin · 7 Ekim 2013 21:10 tarihinde

  Güzel sorgular… Dikkat, doğru diye yutturanların da yutanların da hesap vereceği kesin!

Fatma · 11 Ağustos 2013 22:19 tarihinde

Bir de üstüne üstlük cennette 70 huri ile mükâfatlandirilacaklarini ZANNediyorlar, hani yeryüzünde sürdürdükleri saltanat yetmemis gibi.

Hani anladiklari cesitten huri falan olmadigini bilselerdi herhalde yarim yumalak ibadetlerini de yerine getirmeyeceklerdi.

Ellerine saglik degerli Kardesim Kamil.

Siz vazifenizi hakkiyla yerine getirmeye calisiyorsunuz. Kusursuzluk Allah’a aittir. Yine de her konuda kusuru kendinizde aramayin. Kul dilemedikce Rabbimiz dilemez, kul kendini degistirmedikce Rabbimiz bir katkida bulunmaz.

Allah’in Son Elcisi dahi istedigi kisileri hidayete erdirememistir.

Rabbimiz! Biz müsriklerden degildik! diyenlerden kilmaz bizleri Yüce Allah hesaplarin görülecegi günde. InsaAllah.

Selam ve Dua ile.

  Kalemzade Kamil · 16 Ağustos 2013 00:06 tarihinde

  Çok güzel açıklamışsınız. Evet zanlar… İşte bu zanların peşinden gitmek var ya insanı yıkmakta da fark edip anlayanlardan olmamız temennisiyle.. Selam ve dua ile…

burhan · 12 Ağustos 2013 00:27 tarihinde

Sadece müslüman bir toplumda ve ailede dünyaya geldiğimiz için müslüman olan bizler Kuran ı da sahiplenerek genellikle bizden ne istediğini bilmeden sevap kazanmak için okunan kitap zannediyoruz.Halbuki Allah son peygamber vasıtasıyla son kitabı tüm insanlığa göndermiş ve ona inanıp gereklerini yerine getirenlere müslüman denmiştir.Genelimizin Kuran ın isteklerinden haberi olmadan nasıl müslüman oluyoruz bilmem.Acı gerçekler

  Narda · 13 Ağustos 2013 12:18 tarihinde

  sorunu doğru tespit etmişsiniz bence de öyle. Misal, Kuran mahluk mu diye abuk subuk sorularla uğraşan onca insan görüyorum, daha “ilk emri” anlamamışken bu tip şeylerin insana bu dünyayı ve hayatı anlamlandırmada ne faydası olabilir ki? …

Narda · 13 Ağustos 2013 12:14 tarihinde

kronik erkek egemenliğinin getirdiği bir yapı,yalpalama bu. “erkek İnsanın” kendine göre yorumlaması,çekiştirmesi, başkalarını da inandırması çoğunlukla. Dünyada, hristiyanlıkta da aynı sorunlar hep vardı, hatta hala var bazı mezheplerinde.Klasiktir Amish’ler filan… İslamiyeti sözde değil özde arayan Kuranı inceleyen, peygamberin sünnetini, sahih hadisleri okuyarak işini sağlamlaştıran, dolayısıyla bu çarpık anlayışı reddedip yerine doğrusunu koyan müslümanlar da var ki öyle bir aileyi okul yıllarımda tanıdığım için kendimi şanslı sayıyorum. Sorun şu: İslam denge der, ifrat ve tefritten kaçının der. Örneği de sünnette mevcuttur. Putlaştırma sünnette olmaz, (çünkü sünnet Kur’an kaynaklıdır, Kur’anı anlamada çok önemli bir kaynaktır),belki başka şeylerde ifrat edenler söz konusu olabilir. Mesela “şeyhine”. o kadar cahilane bağlananlar gördüm ki akıllarından şüphe ettim…. İlk konuya dönersek, biz kadınlar erkeklerin cezasını çekiyoruz hala:)

(Bu arada gmail hesabımla yorum yapamıyorum, neden olduğunu biliyor musunuz?)

  Kalemzade Kamil · 16 Ağustos 2013 00:11 tarihinde

  Narda tekrar hoş geldin. Yorumunuz için teşekkür ederim. Katıldığım ve katılmadığım noktalar var yorumunuzda. Diğer yazılarımda bunlara değindiğim için ayrıca açıklamak istemiyorum. Gmail ile ilgili bir sorun olmaması lazım. Belki tarayıcınızın çerezlerini silerseniz hata ortadan kalkabilir. Selamlarımla…

Vahiyle Edilen Alay | Kalemzade · 28 Mart 2015 14:30 tarihinde

[…] 3.Bölüm | Cahiliye Bakışı ve Kadın […]

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.