Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

sevan nişanyan tepkiler çığ gibi

“Sevan Nişanyan ve Suçu Hakkında”

Dilbilimci ve yazar Sevan Nişanyan hakkında peygamberimize hakaret ettiği iddiasıyla “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan mahkûm edildiğini medyadan duymuşsunuzdur. Bu yazımda bu konuda oluşan fikirlerimi sunmaya çalışacağım. Fazıl Say’la ilgili söylemleri de hemen hemen bu kapsamda görüyorum. Mahkeme kararından haberim olduğunda her Müslüman gibi ben de “Nişanyan acaba nasıl hakaret etmiş” diye şöyle bir araştırdım. Karşılaştığım ifadeyi okuyunca, Ahzab suresiyle ilgili yazı dizimde değindiğim hususun aynen oluştuğunu üzüntüyle gördüm. Nişanyan’ın İslam dinine atfedilen kaynakları inceleyip sorguladığı ve bunun neticesinde bizim beğenmediğimiz ve kabul edemeyeceğimiz bir sonuca ulaşıp, peygamberimize sui zanla bakarak olumsuz bir rol biçtiği açık. Ona göre peygamberimiz tanrıyla iletişim kurduğunu öne sürerek (!) bundan siyasi, mali ve cinsel menfaat temin eden (!) tarihi bir kişilikmiş! Gerçekten de rahatsız edici bir ifade. Ama şaşırmadım. Çünkü bunu ilk defa Nişanyan söylemiyor.

Peki, Nişanyan’ın bunu söylemesi bir suç mu? Kanunlarımıza baktığımızda… Evet, suçmuş. Yani Nişanyan’ı yargılayan hukuk memurlarının yapacağı pek bir şey yok. Çünkü önlerinde bir suç duyurusu ve onunla ilgili bir kanun maddesi var. Dolayısıyla onu uygulamak durumundalar. Uygulamazlarsa kendileri suç işlemiş olurlar. Pekii, bu kanun maddesi uygun mu? Bence hayır! Bence asla uygun değil. Burada Nişanyan’ın söylediklerini savunacağımı düşünmeyin. Çünkü benim dinim bana, Nişanyan’ın hatalı olduğunu söylüyor ve ben dinimin bu konuyla ilgili ifade ve işaretlerini reddetmiyorum. Nişanyan dilediği biçimde inanmakta özgürdür. Çünkü böyle olduğunu benim dinim söylüyor. Benim içimde kabaran öfke karşı bir sövüşe dönüşmeye çalışsa da, sabrederek ona diyeceğim tek şey “Senin dinin sana, benimki bana”dır.

Şimdi geleyim can alıcı noktaya… Mademki böyle bir kanun var, o halde benim dinime Nişanyan’dan çok daha fazla hakaret edip alenen aşağılayan diğer insanları neden tutuklamıyorlar? Mesela “Kuran yetim, Kuran’ın babası öldü” diye haykıranlar bırakın peygamberimi benim Allah’ıma hakaret etmiyorlar mı!!! Hem de milyonlarca kişiye ulaşarak yapmıyorlar mı bunu!!! Mesela Kuran’da yeminler edilerek “Biz onu anlayasınız diye kolaylaştırdık” diye belirtilirken, “Siz kendi aklınızla Kuran’ı anlayamazsınız” diyen takkeli jet ski tatilcileri hem beni aşağılıyor hem de benim Allah’ıma yalancı demiş olmuyorlar mı!!! O halde tutuklayın onları!

O halde perde arkasında ya da önünde peygamberi tanrılaştıranları, Kuran’da olmadığı halde kadınlara recm (taşlayarak öldürme) cezası var diye Allah’a iftira atanları, peygamberimin bir gecede dokuz eşiyle birlikte olabildiğini iddia eden uyduruk hadisçileri, peygamberimizin dokuz yaşında bir kızla evlendiğini, aklına geldiği an herhangi bir eşiyle hemen cinsel ilişkiye girdiğini iddia eden uyduruk kıssaları anlatan cahil ya da gafil ya da kasıtlı din adamlarını tutuklayın! Mademki böyle bir kanun var, işte açıkça peygamberime hakaret ediyorlar, benim inandığım dini değerlerimi alenen aşağılıyorlar, benim inandığım Kuran’ı yalanlıyorlar, kanun buysa tutuklayın onları!!!

Sonra da onların bu saçmalıkları öğrendikleri sözde din kitaplarını da toplatın! Kız gibi giydirilen oğlanların adamlara sunuluşunu anlatan mesnevileri, Allah’la görüştüğünü iddia eden imamların anlatıldığı parlak sayfaları, Allah’ın ipi diye sıfatlanan itikat kitaplarını, adım attığımızda kafir olduğumuzu öne süren tam ilmihalleri, türlü zenginlik ve şatafat içinde yüzerken (Kuran’da olmadığı halde) mehdi olduklarını ima edenlerin rengarenk kitaplarını, bizi obsesif ve düşünme özürlü sözümona dindarlar haline getiren türlü türlü ilmihal kitaplarını toplayın o zaman! Bizim dini değerlerimize en büyük hakaretleri edenler ve dini inançlarımızı en aleni şekilde aşağılayanlar Nişanyan gibiler değil, Kuran dışındaki sözde din külliyatları ve de bunları din diye anlatan din tüccarlarıdır. Nişanyan’ın değil asıl bu gibilerin bize zararı dokunmaktadır. Nişanyan’ın dini Nişanyan’adır ama bunlar benim dinimden olduklarını iddia ederken, benim dinimi değiştirip bana Allah’ın dini diye satmaya kalkmaktalar.

Nişanyan gibiler sorgulayan insanı temsil eder ve ibret vesileleridir. Yanlış sonuçlara ulaşmaları sadece kendi bilecekleri iştir. Siz Nişanyan böyle dedi diye peygamberinize hüsnü zanınızı mı kaybediyorsunuz? Eğer kaybediyorsanız siz Nişanyan’a atfettiğinizden çok daha derin bir yanılgı içerisindesiniz demektir. Nişanyan gibiler yarın bir gün bu sorgulayıcıkları nedeniyle bizim doğrumuza da ulaşabilirler. Ama biz sorgulamayarak iyi yaptığımızı düşünüyorsak devekuşundan zerre farkımız kalır mı? Hatta devekuşu bile fıtratına göre davrandığı için bizden daha doğru bir hareket yapmaktadır. Hatta ve hatta bize ibret teşkil etmektedir. Fıtratındaki gaye de belki de budur. Ama bizim fıtratımız düşünmek, sorgulamaktır. Kafamızı kuma gömmek değildir.

Aslında Nişanyan bize ibret olmakta, düşünme fırsatına vesile olmaktadır. Bence Sevan Nişanyan’dan çok, biz suçluyuz. Çünkü düşünmüyoruz. Aklımızı ve kalbimizi, Allah’ın verdiği nimetleri inkâr ediyoruz. Nişanyan peygamberimize hakaret etmiş.. Allah ıslah etsin… Sevan Nişanyan’ın tek hatası, aynı zamanda bir felsefeci olmasına rağmen önündeki dini anlatımlara ve olaylara sui zanla bakmış olmasıdır. Aynı sui zanla peygamberimize baktıktan sonra düştüğü derin mantıki hatayı fark ederek gerçek İslam’a yönelmiş ve doğru yolu bulmuş insanlar da var bu ülkede.

Ve son olarak, madem öyle “Kuran müslümanlığı diye bir sapıklık çıktı” diyenleri de tutuklayın!!! … İroni yapıyorum. Tutuklamasınlar elbette. Herkes özgür düşüncesini söylemeli, yanlışlar ortaya dökülmeli ki doğrular da dökülebilsin.


0 yorum

Pabuç · 23 Mayıs 2013 18:00 tarihinde

Aslında yazıyla ilgili söyleyecek çok fazla düşüncem var ama sanırım yazıya dökemeyeceğim.Karşılıklı sohbetlerle anlaşılır oluyor bazı konular ,onun için sadece okuduğumu belirtmek ve yazdıklarınızın çoğuna katıldığımı söyleyerek çekiliyorum 🙂

Saygılar..

Fatma · 23 Mayıs 2013 18:51 tarihinde

Ve onların Allah’ın astlarından yalvardıkları kimselere sövmeyin ki, onlar da bilgisizce, aşırı giderek Allah`a sövmesinler. Biz, her ümmete yaptıkları işi işte böyle süsledik. Sonra da onların dönüşü Rablerinedir. Sonra O, onlara ne yaptıklarını haber verir. En’âm / 108 -(H.Yılmaz)

Biz dinimizi geregince ögrenip uygulayamadiktan sonra, ne hakla kalkipta baskalarini suclayabiliriz.

Selam ve dua ile.

Gökhan · 23 Mayıs 2013 21:22 tarihinde

Adalet, bugünün tabiriyle güçlünün üstünlük hevesiyle kenara ittiği değer.Birgün herkese lazım olacağı söyleniliyor,keşke o gün gelmeden farkedilebilse ; yükselenler alçalanları unutmasa,güçlüler zayıfları ezmese…
Her inançsızdan bahsederken onlara lanet okuyan, her farklı görüşe sahip olanı sözleri ile katleden ,her anını dünya da kendisine yer açmaya başkalarına dünyayı dar etmeye harcayan,her bildiğini doğru sayan ,birgün düşen olursan sende arayacaksın o kimseye tanımadığın adaleti !
Sen insanlara adil oldun mu ki onlardan adalet bekliyorsun? Güçlüsün diye istediğini yapabileceğini nerden çıkarıyorsun,sen adamın değerlerine küfrederken sevap kazanıyorsun da o senin değerlerine hakaret edince neden ceza alıyoru sorgulamıyorsun ? Sen onlara bugün güç bende benim gibi yaşamazsan yaşayaMazsın diyorsun ,sonra iğne batsa parmağına adalet adalet diye kendini avutuyorsun.
Allah a hakaretler yağdırıyor duymuyorsun da peygamber e gelen tek söze yeri göğü yıkıyorsun, Allah için yapmadığını peygamberin için gözü körü yapıyorsun.
‘Sizin dininiz size,benim dinim bana ‘ Kafirun 109

Allah herkesi doğru yola iletsin

Kalemzade Kamil · 23 Mayıs 2013 22:52 tarihinde

Böylesini de ilk defa görüyorsunuz sanırım. Kendi yazısını eleştireni. 🙂 Yazımın bazı bölümlerini, meramımı tam olarak anlatamadığımı düşündüğüm ve verdiğim bazı örnekleri anlatmak istediğimle tam olarak örtüşmediği düşüncesiyle kaldırdım. Hatta bir noktada hatalı bir ifade de kullandığımı fark ettim. Ama o zamana kadar epeyce de okunmuş. Sağlık olsun. Bazen böyle olabiliyor, kusuruma bakmayın…
Saygılarımla…

Fatih Özsavuran · 24 Mayıs 2013 01:21 tarihinde

Yazı da yorumlarda harika, senin yorumun da farklı ve güzel abi 🙂

Bir şeyleri düzeltmeye önce kendimizden başlamalıyız diyerek, Maide:8 ayetini ekleyip lafı fazla uzatmıyorum. 🙂

Rabbimiz, dileyen herkesi dosdoğru yoluna iletsin.

Ey iman edenler! ADALET VE DÜRÜSTLÜĞÜN tanıkları olarak Allah için kollayıp gözetleyenler olun. Bir topluluğun ÇİRKİNLİK VE KÖTÜLÜĞÜ sizi adaletsiz davranmaya asla itmesin. Adaletli olun. Bu, TAKVAYA/KORUNUP sakınmaya daha uygundur. Allah’tan korkun. Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.

Fikret Arman · 24 Mayıs 2013 09:56 tarihinde

Gönlüne sağlık Kamil kardeşim… 10. köy nerede biliyorsun değil mi? 🙂
Selam ve Dua ile,

simsek · 24 Mayıs 2013 11:54 tarihinde

yazıyı şimdi okudum. nişanyan denilen kişiyi aklamak değil amacım.hesap günü hesabı önüne serilecek,benim dinim bana onun ki ona…
nişanyan gibileri bizim için tehlike arz etmiyor.
bizim gibi ben de sizdenim diyenler yokmudur.az bir paha karşılığı televizyonlarda peygambere atılan iftiralar sineye çekilmektedir.bunlar nişanyandan daha mı suçsuzdur?peygamberi allah a ortak koşan,uçuran,gaybı bilen,hatta peygamberle görüştüğünü söyleyen kişiler.nişanyandan dahamı suçsuzdur?
sorarım size
nişanyanı yargılayan hangi kurala göre yarğılıyorda,hocaları,imamları niye yarğılamıyorlar? yarğılamanın kuralı nedir?
nişanyan gibileri senede birkez hakaret eder.top model ünlü hocacıklar hergün her cuma yalan söyler.kitap dışı konuşur.el üstünde tütülür.
nişanyanın yarğılanması ağzımıza verilen lopitop şeker göz boyama…
yarğılayan da yarğılanan da bir tuhaf….
madem yarğılayacaksınız.alın size suçlu listesi (buhari,tirmizi,şafii,gazali,mevlana,hadimi,tebrizi,konevi,cübbeli,sakallı,takkeli,)…ve dahası liste kabarık

fatma arkadaşım doğrusunu söylemiş…

Ve onların Allah’ın astlarından yalvardıkları kimselere sövmeyin ki, onlar da bilgisizce, aşırı giderek Allah`a sövmesinler. Biz, her ümmete yaptıkları işi işte böyle süsledik. Sonra da onların dönüşü Rablerinedir. Sonra O, onlara ne yaptıklarını haber verir. En’âm / 108 -(H.Yılmaz)

Biz dinimizi geregince ögrenip uygulayamadiktan sonra, ne hakla kalkipta baskalarini suclayabiliriz.
saygılarımla

burhan · 25 Mayıs 2013 23:57 tarihinde

Bundan önceki yazınızda değindiğim bu konu üzerine görüşlerinizi paylaşıp,yazınızı okurken sanki ben yazıyormuşum hissini bana yaşattığınız için teşekkür ederim.Ve şunu ilave etmek istiyorum.Nişanyan Peygamberimizle beraber yaşamadığına göre ona hakaret niteliği taşıyan özellikleri acaba nerden ve kimlerden araştırıp bu karara vardı.Kuran bu konulardan bahsetmediğine göre tabiki Peygamberimize hakaretlerle dolu yüzlerce veya binlerce hadisler ve rivayetler.Yazınızda belirttiğiniz gibi esas cezalandırılması gerekenler bu hadis ve rivayet nakilcileridir.
Saygılarımla

Berat Bilgin · 15 Haziran 2013 18:07 tarihinde

Kasas-54:İşte onlar, gösterdikleri sabır ve sebattan dolayı çifte mükâfat alırlar. Onlar kötülüğe iyilikle mukabele eder ve kendilerine nasip ettiğimiz mallardan, Allah yolunda harcarlar. 55:Anlamsız, çirkin sözler işitince yüzlerini çevirip uzak durur ve şöyle derler: “Bizim işlerimiz bize, sizinkiler de size aittir. Selâm olsun size, hoşça kalın! Cahillerle arkadaşlık etmeyi arzulamayız biz”
Fussilet-34:İyilikle kötülük bir olmaz. O halde sen kötülüğü en güzel tarzda uzaklaştırmaya bak. Bir de bakarsın ki seninle kendisi arasında düşmanlık olan kişi candan, sıcak bir dost oluvermiş!
Tutuklamak ve cezalandırmak kolay olanı, zor olan ise sabır gösterip Kuran ın tavsiyelerine uymak
Benim görüşüm, Sevan Nişanyan ve Fazıl Say a yanlış uygulama yapılmış…
Diğer konuya hiç girmiyorum.

Berat Bilgin · 18 Haziran 2013 10:12 tarihinde

Fazla mı ılımlı davranmışım ki? Bu konuda uyarı(eleştiri) aldım. Benim savunmak istediğim şey insanların özgürlüğüdür. Fikrim ise din tüccarları yada putlaşan imamlar, hocalar, efendiler, reisler yerine Sevan Nişanyan! Kötünün iyisi gözü ile bakıyorum, kesinlikle yaptığı iyi demiyorum. Bu yaptıkları için de kendileri suçlu değildir, asıl suçlu; Kitabı terk edip, kendi elçilerini uydurma hadisler ile itibarsızlaştıran Müslümanlardır.

ugurbesiktepe · 17 Ağustos 2013 20:55 tarihinde

Bu adamın masum olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Allah elbette onun niyetini en iyi bilendir. Onun dönüp varacağı yer ne kötüdür. Onun Allaha dönüşü ne kötüdür. Bir bilseydi.

Dini Bütün Süpermenler | Hissettiğim Zaman · 30 Haziran 2013 12:02 tarihinde

[…] ele alarak acaba böyle mi yapıyorum diye sordum kendime. Sevan Nişanyan hakkında yazdığım “Dini Değerleri Alenen Aşağılamak” isimli yazımla “Gemiye Bindikleri Zaman Hatırlayanlar” isimli makalemi […]

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.