Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

elifkararli

Pabuç’un Düşünce Dünyası’ndan…

İyi bakmak lazım ki iyi görelim değil mi? Peki ama doğru olmayan o kadar çok şey var ki iyi görmek için zorlasa da insan kendini başaramıyor iyi görebilmeyi çoğu zaman.

Kutlu Doğum Haftasındayız bir çok program düzenleniyor, Peygamberimiz anılıyor, O’nun hakkında bilgiler veriliyor, O’na olan sevgiler dile getiriliyor. Ben de bu gün onlardan birine davetliyim gideceğim inş. Canım davet etti gitmemek olmaz… Ve sordum: ”Bu hafta Peygamberimizin doğum gününü içinde barındıran bir hafta mı?” diye. Ki bunun cevabını biliyordum yine de sordum işte… Ve cevap güzeldi: ”Evet değil ama Peygamberin anılması kötü bir şey değil” Doğru haklıydı, Peygamberin anılmasında kötü olan hiç bir şey olamaz. Dünyaya anlatılması adına da güzel bir fırsat! Bu kısımda sorun yok ama ben yine dayanamayacam bir de olumsuz tarafından bakacağım yaptıklarımıza /yapmadıklarımıza..

Peygamberimizi çok seviyoruz ondan şüphem yok ama O’nu ne kadar anlıyoruz ve ne kadar örnek alıyoruz işte asıl düşünmemiz gereken bu. Sevdiğimizi düşündüğümüz Peygamberimizi ne kadar anlıyoruz hiç düşündük mü? Ya da şöyle sorayım; O’nu çok seviyorsak ve örnek de alıyorsak (!) dünyanın şu anki hali nedir? O’nu örnek alan ümmetsek neden dünyada Müslümanlar hep zulüm altında ve neden ümmetin çok az bir kısmı dışında hiç biri birlik olamıyor. Hem sevdiğimizden bahsedip hem de menfaatlerimiz yüzünden O’nun asıl örnek alınması gereken özelliklerini örnek almayıp sonra da seviyoruz demek ne kadar inandırıcı soruyorum önce kendime sonra herkese!

Peygamberimiz ”Din ahlaktır!” demiş neden onu uygulamıyoruz. Peygamberimiz ”Size Kur’anı Kerim’i bırakıyorum ona uydukça yolunuzu şaşırmazsınız” dediği halde Kur’anı okuma zahmetinde bulunmayışımızı nasıl izah edebiliriz. Hala okumuyor, ahlakımızda da yaralar bereler varsa nasıl sevmekten bahsediyoruz! Dünyadaki zulüm altındaki kardeşlerimizi kurtaramıyorsak onlara destek olamıyorsak sevgiden nasıl bahsediyoruz! Evet seviyoruz da çok büyük eksikliklerle seviyoruz sanki!.. Adaletsizlik, faiz, haksızlık, tolerans/torpil/iltimas, sahtekarlık, işimize geldiği gibi dini yaşamak, yükselmek için ezmek, işi ehline değil de yandaşına vermek, bizden olmayanları dost edinmek, komşusu açken bunu aklına bile getirmemek, kul hakkını masal sanmak gibi her türlü hatayı bilerek yapmaya devam ediyorsak ve bir süre sonra bunları da bir kılıfa sokuyorsak hangi sevgiden bahsediyoruz !

Çok da karamsar olmak istemiyorum belki toplu olarak aynı ses olamıyoruz ama yine de büyük bir aşkla Peygamberini ve Dinini seven ve ömrünü bu uğurda geçiren insanlar var. Rabbim onlardan olmayı nasip etsin, kuru kuru seviyorum deyip örnek almayanlardan olmak riyanın büyüklerinden çünkü! Peygamberi örnek almak Kur’an gibi yaşamak diye biliyorum; yanılıyor muyum ? Canlar canı ömrünü Kur’anı yaşayarak geçirmiş; O Kur’anın canlı örneği olmuştur tüm insanlığa… Bizden de başka hiç bir şey istememiştir; Allah yolunda ömürden başka… Menfaatlerimiz yolunda değil !….

Ben cahil biriyim; ara ara kendi kendime düşündüklerimi paylaşıyorum işte! Tabi ki ben de çok ama çok seviyorum Canlar Canı’nı ama tüm eksikliklerimi hatalarımı düşününce çok üzülüyorum/utanıyorum O’nu gerçekten örnek alamayışım yüzünden…

Her olumsuzluklar kadar olumlu şeyler de vardır şüphesiz; dünya bir denge üzerine yaratılmış çünkü..

İnsan işte eksikleriyle insan…

Elif Kararlı | Misafir Yazar

kalemzade.net


0 yorum

Pabuç · 20 Nisan 2013 19:32 tarihinde

Benim blogumdan bir yazıyı paylaşmanız benim için onurdur….

Saygılar..

Fatih Özsavuran · 21 Nisan 2013 01:10 tarihinde

Sevgili Pabuç,

Sade ve çok hoş bir yazı olmuş,
bütün bu saygıyı, söze değil uygulamaya döktüğümüz zaman, peygamberimize layık bir ümmet olacağız inşAllah.

Saygılar, sevgiler. ..:)

  Pabuç · 21 Nisan 2013 12:05 tarihinde

  Teşekkür ederim..Evet çok haklısınız sevgimizin gerçekliği uygulamayla kendini gösteriyor…Saygılar..

burhan · 22 Nisan 2013 00:01 tarihinde

Yazınızda Müslümanlar ın hep zulüm altında olan ve birlik olamayan toplumlar olduğundan bahsetmişsiniz.Kendilerine Müslüman diyen bu toplumlar acaba gerçekten Müslüman mı.Ya Müslümanlığın tarifi bilinmiyor yada uygulama yanlış.Veya gerçek Müslümanlar bizim onlara başka isim taktıklarımızmı.Hemen hemen son 20 senedir kutlanan -kutlu doğum haftası-ve yine aynı zamanlarda başlayan diyanet işleri başkanının cübbe sarıkla dolaşma adeti acaba neyin özentisi……..

  Pabuç · 22 Nisan 2013 11:51 tarihinde

  Müslümanlığı da dini de yanlış bildiğimizi düşünüyorum ve bunda suçu olanlar kim işte o konuda biraz kafam karışık

Gökhan · 22 Nisan 2013 00:11 tarihinde

Eğer siz inancınızı,değerlerinizi veya aklınıza gelebilecek diğer şeyleri, başkalarının size anlattıkları üzerine inşa ederseniz,er ya da geç hepsi sözden ibaret olmaya başlar.Günümüzün asıl sorunu da tam bu nokta da doğmaktadır.Yıllardır anlatılan din,akıl devreye sokulduğunda mantıksızlıkları hemen göze batmaktadır,ve ne yazık ki bu çoğu insanın Kuran daki dini araştırmak yerine inançsızlığa ya da kör inanca yöneltmektedir.Bana göre yeryüzünde müslümanlar kadar inancını sorgulamaktan daha çok korkan kimse yoktur.Nedeni inançla ilgili tüm bildikleri onlara toplum tarafından anlatılanlardan ibarettir.Müslüman mısınız sorusunu sorduğunuz da bile müslüman ın ne demek olduğunu tam bilemeden ,nerdeyse tamamı evet der. Allah ın gönderdiği dini aklınızı kulanarak öğrenmeden,inanç toplumdan dışlanmamak için kulandığınız yanlızca sahte bir araçtır. O yüzden 5 dakka önce kandırdığı kişini ile 5 dakka sonra camiide yan yana namaz da kılabilir.Yani inanç sizin kalbinize işlenmediği müddetçe o sadece duygularınızı geçici tatmin etmenize yarar.Diğer taraftan dinin yüzyıllar boyunca birçok kesim tarafından kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirilmesi, ve toplumun zamanla bu farketmesi de benzer sonuçlar doğurmuştur.Yani yüzyıllardır din sadece birilerinin aracı olmuştur,toplumu susturma vs…düşünüldüğünde Kuran da çizilen müslüman profiline ne kadar zıt müslümanlara sahibiz ;menfaatçi, yalancı,bilgisiz,…
Tıpkı sahip olduğunuz sahte inanç gibi diğer birçok değerimizde sadece sözden ibarettir.O yüzden böyle toplumlarda hele ki inançlı geçinenlerden düzgün davranış görmek malesef mümkün değildir.
Kuran da yazıldığı gibi :
“Ey Resulüm de ki: İşte benim yolum budur! Ben insanları Allah’ın yoluna, düşünmeksizin, taklit yolu ile değil, delile dayanarak, idrâklerine hitab ederek dâvet ediyorum. Ben de, bana tâbi olanlar da böyleyiz. Allah’ı bütün eksikliklerden tenzih ederim. Ben asla müşriklerden değilim.”(Yusuf 108)

Pabuç ,senin güzel yazının üzerine bir kaç söz ilave etmek istedim :))

  Pabuç · 22 Nisan 2013 11:54 tarihinde

  Gökhan,
  yazıyı sollamış bir yorum olmuş yine 🙂 Teşekkürler Allah hepinizden razı olsun..Kamil Beyi’in yazılarını okumak büyük zevk (ve kazanç) blogundaki yorumlarını okumak ayrı bir zevk (ve kazanç)…Selam ve dua ile..

Fatma · 7 Temmuz 2013 17:45 tarihinde

Yemek pisirmek kimi hatunlara göre mesele degildir. Annelerinden ablalarindan gördüklerini uygularlar.

Kimisi bu edindikleri bilgilerine arada bir ordan burdan yemek receteleri ve bir iki degisik malzeme katarlar, biraz daha hünerleri artar.

Kimisi de okuluna gider, mutfagin tüm özelliklerini A sindan Z sine kadar usta bir sekilde ögrenir. Tam bir klasse ASCI olur. Sansi yaver giderse hele birde, dünyanin en pahali en lüks lokantalarina sunar pisirdiklerini.

Birileri de varki, yemegin ne oldugunu oaradan buradan ismarlama ile, o lokanta senin bu taverna benim, mc donald nerde orda fried chicken.. elhamdülillah bu gün de karnim doydu der, tabii ki sükretmek aklina gelirse.

Hani bu misal sadece ascilik icin degil, her bir meslek icin gecerlidir.

Islam’i da bir meslek olarak ele alacak olursak…..

Peygamberimiz en mükemmel bir vazifeyle sereflendirilmistir, tüm Allah’in Elcileri gibi.

Rabbimiz tarafindan kalbine indirilmis olan Kur’an’i tüm insanliga teblig etmekle görevlendirilmis olan bu mübarek insan, ben bir insanim ve uydurma bir peygamber de degilim, Rabbim buna sahittir der.

Fatma dünyaya gözlerini acmis. Ne yemek pisiren var, ki örnek alsin. Yabanci bir iki görüs yoluyla yanar olmus tüm pisirelenler.

Sahi neredeydi su mübarek Son Elcinin müthis bir KATIP tarafindan önerilen receteleri?

Evet. Agiz yana yana, tuz biber eksik kala kala, ne hayatin tadi cikiyor ne agizin tadi yerini buluyor.

Son Model olan, receteleri sonsuza kadar aktüell kalacak olan bir KITAP gecti elime. Pisirmesi hele cocuk isi, o kadar kolay ve anlayisli, malzemeleri her yerde her zaman bulunuyor, sezon falan önemli degil. Yanma tehlikesi dahi yok 🙂

Hepimize afiyet olsun.

Selam ve Dua ile.

Pabuç · 7 Temmuz 2013 17:53 tarihinde

Güzel bir benzetme harik ifade teşekkürler 🙂

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.