Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

bolukboluk

Buyrun Kartvizitim Diyenler!…

Düşünelim… Bir öte dünya tasavvuru… Azap sadece cehennemden mi ibaret? Ya hayal kırıklığının azabı! Ya çok büyük bir ümitse! Başka bir ümide gerek bile bırakmayan! Ki bu kadar büyük olursa umut! Hadi bir yolculuk yapalım hep beraber, bir sanal gerçeklikte. Bakalım neler olacak? Hadi bakalım ne hissederiz, eğer böyle olursa!…

103 Asr 1,2,3 Yemin ederim zamana: İnsanlar hüsranda. Ancak şunlar müstesna: İman edip makbul ve güzel işler yapanlar, bir de birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler.

Öyle kalabalık bir ortam ki iğne atsan yere düşmez. Hepsi merakla çağrılmayı ve pasaportlarının onaylanıp verilmesini bekliyorlar. Ellerinde çeşitli isimlere ait kartvizitler var. Kartvizitlerde isimleri yazılı kişiler de burada ve onların öncülüğünde otobüslere binerek yollarına devam edecekler.

Eveeet diyor görevli, ismini okuduklarım bir adım öne çıksın ve kimin (neyin) refakatinde buraya geldiklerini söylesinler…

“Adem Ademoğlu!”

“Burda! Buyrun kartvizitim!”

Görevli alıp evirip çeviriyor ve “bekleyen rehberlerin arasında sizin karttaki rehberin adı yok” diyor.

“İyi bakın efendim, Pardösülü Mehmet Efendi’nin grubundayım ben. Burada olmalı!”

Bir saniye diyor görevli ve kalabalığa doğru seslenerek Pardösülü Mehmet Efendi diye biri var mı aranızda diye soruyor. Önce ses çıkmıyor. Tekrar ediyor. Yine ses çıkmıyor. Bu sırada arka sıralardan birkaç kişi Pardösülü Mehmet’i ite kaka öne doğru gönderiyorlar. İstemeye istemeye öne çıkan Mehmet Efendi’ye bakarak “siz misiniz” diye soruyor görevli. Zar zor “evet” diyor Pardösülü.

Sizin kartvizitinizi göreyim diyor. Pardösülü Mehmet uzatıyor eliyle. Görevli evirip çevirip bakıyor. Seyit Zahit Efendi de yok rehberlerimiz arasında diyor. Pardösülü Mehmet Efendi sağa sola göz bebeklerini oynatıp, bir kez daha bakın diyor, olmalı! Aynı şekilde Seyit Zahit Efendi de kalabalığın arasından tekme tokat öne gönderiliyor.

Seyit Zahit’in kartvizitine bakılıyor. Kutbi Mahmut Efendi! O da arkalardan gelip Mehdi Macit Efendi’nin ismini veriyor. Aynı düzen devam ediyor. Gözüyaşlı Ferhat Hoca, İngiliz Işıkçıbaşı Efendi, Ebu Hümeyra Hatun, Hahami Yahud Efendi, Cadıavcısı Aziz Pedro, Papa Kırkbirinci Mr.Brown, Buzağıbaşı Kleopatra, Demirci Süleyman Ağa, Badeci Recep Efendi, Şeyh Rantçı Efendi, Ebu Cehil, Peçeci Kezban Hocaanne, Patrik Zeus, Burkalı Yahuda Hanım, Çarşafçı Rahibe Anne ve Samiri diye uzayıp gidiyor. Herbirinin takipçileri de peşlerinde oldukça kalabalık gruplar oluşturuyorlar. Önlerinde bir dağ gibi yığılan geçersiz kartvizitlerle ümitleri yıkılmış bir sürü beşer…

Arada bir ilim sahibi bazı kişiler çıkıp kendilerini rehber edinenleri “Biz doğru yolu işaret ettik ama onlar bizim sözlerimizi de saptırdılar” diye reddederek İsa, Musa, Nuh, İbrahim, Davut, Yunus, İsmail, Yakup, Yusuf, Muhammed gibi Allah’ın ayetlerini rehber edinenlerin takipçilerinin arasına katılıyorlar.

12 Yusuf 103 Şunu unutma ki: Sen, büyük bir kuvvetle arzu etsen bile insanların çoğu iman etmezler.

Gruplar tamamlanınca ayetleri rehber edinen gruplar süper otobüslere biniyor ve hoş bir heyecanla ışık hızının on dokuz katında yola çıkıp anında gözden kayboluyorlar. Büyük çoğunluk ise orada lastiği patlamış kamyon gibi kalıyorlar. Hepsi şokta! Büyük umutlarla çıkacakları sonsuz seyahate ulaşmaları pek de mümkün görünmüyor. Birbirlerine yardım edecek durumları da kalmıyor ve önce ithamlar, sonra aralarında bir kavgadır başlıyor. O sırada daha önce okumadıkları yazılmış bir ses canlı olarak işitiliyor…

37 Saffat 22-33 Yüce Allah meleklere şöyle emreder: O zalim müşrikleri, yoldaşlarını ve Allah’tan başka putlaştırdıkları nesneleri toplayın ve hepsini doğru cehenneme sevk edin! Hem tutuklayın onları, çünkü sorguya çekilecekler!

Ne oldu size, neden birbirinize yardım etmiyorsunuz?

Doğrusu bugün onlar birbirini yardımdan mahrum bırakıp azaba teslim etmişler, acz içinde kıvranmaktadırlar.

Birbirlerine dönüp itham ederek karşılıklı soru yöneltirler.

Tâbi olanlar önderlerine: Siz, derler, bize (en çok önem verdiğimiz taraftan), sağ cihetten gelir, ısrarla size tâbi olmamızı isterdiniz?

Hayır, bilakis! derler öbürleri, siz zaten iman eden kimseler değildiniz. Hem bizim, sizi zorlayacak bir gücümüz yoktu ki! Bilakis, siz azgın bir gürûh idiniz! Ne dersek boş! Artık Rabbimizin azap hükmü hakkımızda kesinleşti. Biz hak ettiğimiz cezayı mutlaka tadacağız. Evet, sizi biz kışkırttık, çünkü biz de azmış durumdaydık.

O halde o gün hepsi azap çekmekte müşterektirler.

38 Sad 59-64 İşte şunlar dünyada körü körüne maiyetinizde koşup giden güruhtur! Merhaba olmasın onlara, rahat yüzü görmesin o zalimler! Zira onlar cehenneme gireceklerdir.

Tâbi olanlar, onlara: Hayır, asıl size merhaba olmasın, rahat yüzü görmeyin sizler! Bu azabı bize getiren sizsiniz. O ne kötü yerdir! derler.

Sonra hep birden dua edip derler ki: Ya Rabbena, kim bunları önümüze yığdı ise, Sen onun azabını kat kat artır!

Azgınlar: Neden acaba, derler, dünyada kendilerini değersiz saydığımız birtakım adamları burada görmüyoruz? Aklımız sıra, onlarla alay ederdik! Yoksa gözlerimiz onlardan kaydı da onun için mi kendilerini göremiyoruz?

İşte bu, yani cehennemliklerin dâvalaşması kesin bir gerçektir.

38 Sad 67-68 De ki: Bu Kur’ân pek mühim bir mesajdır. Ama siz ona sırtınızı dönüyorsunuz.

Kalemzade | Cengiz Yardım


4 yorum

Berat Bilgin · 16 Nisan 2013 08:53 tarihinde

Merhaba, “sanal gerçeklikte” yazısını kalın ve altı çizili yapar mısınız? Kuran rehberliğinde anlaşılır şekilde betimlemiş siniz, yüreğinize sağlık. Rehber silsilesi de harika olmuş 🙂

Fatih Özsavuran · 16 Nisan 2013 17:31 tarihinde

🙂 Bu tarzda okuduğum ikinci yazınız, düşündürmek adına farklı ve bence çok çok etkili bir tarz..

Aklınıza, elinize, kaleminize sağlık

Saygılar…

Fatma · 4 Temmuz 2013 15:44 tarihinde

Yarasi olan gocunsu!

ALLAH kahretsin onlari/kahredecek zaten, nasil da uyduruyorlar.

Aptalin iyi niyetiyle arti ve eksilerle Allah katinda kendine parsel ayirdigini zannedenleri ALLAH kahretsin.

Yüce ALLAH Celle ve Celaluhu elimize imtihan Kitabini sorulariyla ve cevaplariyle apacik sunmus iken, nasil oluyorda torpili imamindan, hocasindan, gavsindan, seyhinden bekleyebiliyorlar.

Rabbimiz diyor; Ben insanlari ve cinleri sadece bana ibadet etsinler diye yarattim.

Hepimizin bir ana dili var, Kur’an meallerinden kendi ana dilimizden okuyup anlayana kadar, kalkipta ondan bundan bilgi edinmeye ne lüzum var.

Müslümanlarin kitabi olan Kur’an bir cok ayetlerinde Yahudiler ile Hiristiyanlar hakkinda verip veristiriyor/elestiriyor. Muhakkak ki bu Kur’an’i müslümanim diyenler büyük bir saygiyla okuyorlar, icinde bos laflar bulunmayan bu kitabin her ayeti bir maksat ile indirilmistir, bosu bosuna degil.

Ibret alin, örnek alin deniliyorsa, ibret ve örnek alacak olanlar Müslümanlardir.

Halen örnek almiyormusunuz?

Yoooo….

Alsaydik bu günkü halimizde olurmuyduk? Bölünmek ne kelime, kirilan cam bardak o kadar paramparca olmus ki, restore etmek icin dünyanin tüm ustalari toplansa, belki, belki eski bicimine sokulabilir.

Paramparca kirik bardak kimsenin isine yaramaz, onunla ne bir seyler icilebilinir, nede vitrinler süslenebilinir. Recyling yapilabilinir en sonunda, ama o bardak bardakliktan cikar, tamamen baska bir nesne olur.

Kitabimiz Kur’an’i da Kur’an olmaktak cikarmisiz, taninacak hali kalmamis. Tevrat ve Incil ile evlendirmisiz, ortaya cikan veletleri de kimse evlatliga dahi kabul edemez hale gelmis.

Onlar da bölünmeye devam ediyor, bozuk hücrelerden olusan bölünmeler devam ediyor.

Ahiret günü sorusunda, sana bir elciyle bir kitap gönderdik haberin oldumu dense ne diyecegiz. Hangi kitap diye soruya soruyla mi cevap verecegiz?

Gidecegimiz son duragin dönüsü yok. Ona göre en faydali olan, en lazim gelenleri götürmeliyiz oraya, ki ap acik oratda kalmayalim.

Herkes kendini düsünmesin. Birbirimize fikirlerimizde yardimci olalim, birinin unuttugunu öbürü tamamlasin, son duragin malzemeleri mükemmel tamamlansin.

Eskilerimizi, kullanacak, tutulacak bir yani olmayanlari bit pazari misali toplamayalim. Celiskisi, kusuru, noksani olmayan Kur’an’da bulabiliriz listenin tamamini. Allah tarafindan ölcüsüyle, dogrusuyla, en güzeliyle eksizsiz bir liste.

Ahmak miyim, budala miyim, geri zekali miyim ki onun bunun artilariyla eksileriyle listemi bes paralik edeyim.

Rehber belli, Elci belli, Buyruklar belli, Buyuran belli.

Anlayana/kavrayana/idrak edene! Anlamayan insa mühendisi dahi olsa, olmayan anlayisiyla ya köprüyü ya da gökdeleni yanlis bina eder. Icinde oturacak, üzerinden gececek olanlari vay haline! Toptan gittiler gürültüye!

Selam ve Dua ile.

Şükrü Çelebi · 4 Ağustos 2015 18:38 tarihinde

Maşşallah! Rabbim gayretini ve keyfini artırsın…

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.