Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

sakin okumayin

Kitap Tanıtımı

Size bugün bir kitap tanıtacağım. Ama siz tanıttığıma bakıp da sakın okumayın! Levh-i Mahfuz yayınlarından! Hayatınız ve ebediyetiniz için daha önemli bir kitap yok. “Oku” diye başlıyor. Ama siz okumayın! “Oku”nun ne anlama geldiğini siz nereden bileceksiniz, okumayın! 1400 yıl önce çıkmış! İsmi Kuran-ı Kerim. Yazarı Allah. Okurları için yazdığı son kitabı. Sana gerekmiyor yani, sadece okurları için! İlk baskısı Mekke ve Medine’de çok rağbet görmüş! Ama siz on dört asır önce çıkmış bir kitabı ne diye okuyasınız! Dünyanın en çok satılan ama satılma oranına göre anlamak için belki de en az okunan kitabı! Çoğunluğa uyalım! Demek ki okumaya gerek yok! Ama illa ki okumak istiyorsanız sakın ha içinde ne yazdığını anlamak için çevirilerine falan göz atmayın, sadece orijinal diliyle hatta tecvidli okuyun! Sonra anlamaya falan başlarsınız Allah korusun! Okumayın! Anlamayın! Anlaşılmaz olun!!!

Fakat Kuran hariç her türlü din kitabını, ilmihalleri ve hadis kitaplarını okuyun. Onlar da Arapçadan çeviri ama olsun! Hadisler Allah’ın koruması altındadır (!) senetlidir, ittifaklıdır! Tevatür yoluyla kesintisiz gelmiştir! Çevrilirken asla anlam kaybı oluşmaz! Yalan karışmaz! Ama Kuran ayetlerini çevirirseniz farklı anlamlara gelir ve tevatür yoluyla değil direkt Allah’tan geldiği için yalan karışır, yanlış anlaşılır, siz de günaha girersiniz anlamaya çalıştığınız için! Allah’ı anlamazsınız ama velileri anlarsınız! Allah’ın değil kullarının kitaplarını okuyun, kullarını veli edinin siz! Böylece şirkten kurtulursunuz! Ama direkt Allah’ın hükümlerine bakarsanız şirke girer, kâfir olursunuz!!!

Kuran’ı anlamak için okuyalım diyenler hep sapıklar zaten! Kafaları hiç basmıyor! Kendileri sapmışlar, başkalarını da saptırmak için Kuran’ı okuyup herkesin gerektiği kadar anlayabileceğini ve yanlış anlamaktan korkulmamasını, çünkü Allah’ın adaletli olduğunu iddia ediyorlar! Vay sapıklar vay! Nasıl da Kuran’daki ilk emir olan “Oku” sözünü tekrar edip durarak doğru yoldan ayrılıyorlar!!!

Siz beni dinleyin! Allah’ın bu kutsal kitabını güzelce sarıp sarmalayın, duvara asın! En ulaşılamayacak yerlere koyun! Ona dokunmamak için üüüüfff, çok sebep var! Sağa sola taşımayın! Hele abdestsiz sakın dokunmayın! Kutsal şeye dokunulur mu hiç! Çarpılır marpılırsınız aman ha! İçindekilerin zaten senin için anlaşılır tarafı yok! Manasını okusan da anlamazsın! Onları okuduğunu ve anladığını iddia edenleri kendine şeyh edinir, üzerine düşeni yapmış olursun! Olmadı şeyhinin iki kaşının ortasını hayal eder, alnının çatısına bakarsın da kitapta ne yazdığını öyle anlarsın, hatta önce şeyhine, sonra oradan aldığın adresle kitabın yazarına ulaşırsın! Ya da eline binlik bir tesbih al, yetmişbin defa selavat getir, yazarın ne dediğini anlamayı da aşar üstüne borcun varsa ödemiş, hastalığın varsa iyileştirmiş, bin hac sevabı da almış olursun! Hatta üzerine yüz rekât tesbih namazı kıl ki amel defterin iki sene kapansın, hiç günah yazılmasın! Ama kitap öylece kenarda dursun! Cenazen olunca da bir hoca tutarsın, eline kitabı verir, parasını verir okutursun! Sen yine anlamazsın ama olsun, ölenler anlar nasıl olsa!!!

Niye okuyasınız ki! Ne yazıyormuş içinde! “Düşünmeyecek misiniz” yazıyormuş. Sen nasıl olsa düşünebiliyorsun! Bu mudur yani! Boşver düşünemeyenler okusun! Başka ne yazıyor? “Aklınızı kullanmayacak mısınız” diyormuş. Demek ki aklı olmayanlara yönelik! Senin bildiğim kadarıyla var! İhtiyacın yok o zaman! Başka? “Şükretmeyecek misiniz” varmış. Sen şükrediyorsun zaten! Hele hele bir beladan, hastalıktan ya da kazadan yakanı kurtarınca aklına geliyordur şükretmek! Demek ki bu da sana göre değil! Sen boşver! Kitap orada duruyor mu, bırak dursun! Hem çok okursan kafayı üşütürsün, aman ha! Bizim orada bir deli vardı, çok okuduğu için delirmiş aslında! Onun gibi olmak istemiyorsan çok da düşünme, iyi değil böyle şeyler! Birileri okur, bize anlatır! Riske girme! Sen dokunursan ne olur ne olmaz, çarpar marpar… Ama adam çarpmaz… (Sen öyle san)

Bütün bunlara gerek yok arkadaşlar! Sadece bir kelime-i şahadet getirmek yeter! Bir defa diyosun, ölene kadar yetiyor o sana! Bizim dinimiz hepi hepi bu kadar! Neydi o hani var ya eşhedü ennalahe, hah işte o! Ne mi demek? Geçen bi dizi filmde de geçtiydi ama… God bless you, God thanks gibi bişey. Neyse!

Son verirken hatırlatayım. Elinizin kiriyle sakın dokunmayın o kitaba! Oku’mayın! Sizin aklınız size yeter! Allah’ın sözlerine akılla anlam veremezsiniz ama okumamak gerektiği kararını aklınızla verebilirsiniz!!! Senin dinin en iyi din, en son din, en mantıklı din. Bunu biliyorsun ya tamamdır! Ötesini boşver, ya cübbeli hocaların veya nur yüzlü hocaannelerin sohbetlerine gidelim, ya da kişisel gelişim kitapları okuyup hayatın gizemlerini bulalım, yoga yapıp nirvanaya ulaşalım biz!!!

Kalemzade | Cengiz Yardım

Kategoriler: Kitapkurdu

14 yorum

Pabuç · 9 Mart 2013 10:23 tarihinde

O kadar önemli şeyleri okuyup düşünüyoruz ki (!) EN EN ÖNEMLİ kitabımızı okuma zahmetine giremiyoruz…Acınacak haldeyiz ve bu durumu mazeretlerle komufle etmeye çalışıyoruz..Malesef ,ne büyük bir gaflet içindeyiz!

thealico · 9 Mart 2013 15:30 tarihinde

Şimdi siz muhatap almak istediğiniz taklidi iman kitlesine bunu söylediniz ya, siz şimdi mümeyyiz bir akıl ile gücün yettiğince tahkik etmek istediğin hadis ve sünnetleri imamlarımız gibi kurana sorup hayatınıza alıyorsunuz ya, bu titizlik onların umurunda dahi olmayacaktır, senin haddine mi denip, süpürücü bir mantık ile kapı kenarına koyanların tayfasından ilan edilip “peygambersiz kuran” potasına indirgenerek tekfir edilmemeniz mümkün değil gibi.

Çünkü iman dünyasının yer altı babaları tüm kapıları tutup akleden kalplerin doğmaması için bu gibi girişimlere dahi aklını teslim almış olduğu kullarına bu konuda da dinlemeden atması gereken taşı vermiştir eline.

Şimdi çarşamba cemaati muhabbeti bol olan bir arkadaşımın yanına geçeceğim. Bu anlatıklarımı anlatabilir miyim zannetmiyorum, anlar mıydı yok onuda anlamazdı bence. Birde üstüne beni haşlar mıydı vallahi haşlardı. Mecbur aslan cübbeli kaplan cübbeli deyip idare edeceğiz.

Kalemzade Kamil · 25 Mart 2013 13:40 tarihinde

Yazımızı Azericeye çeviren Reşad Muradov’a teşekkürlerimi bildiriyorum.
http://www.arasdiraq.com/qurandaki-din/%C9%99sla-oxumayin.html

Əsla oxumayın!

Salam,

Bu yaxınlarda maraqlı bir sayta rast gəldim. Həyata dair elmi, dini və s. mövzuların yer aldığı bu saytın şüarı – “Hiss etdiyim zaman” qələm xəzinəsinə zamandan və zamanın sonrasından axanlar (“Hissettiğim Zaman” Kalem Hazinesine Zamandan ve Ötesinden Dökülenler) – adlanır. Bir mövzu diqqətimi çəkdi. Çox bəyəndim və yazıçı ilə əlaqə saxlayıb, mövzunu Azərbaycan dilinə tərcümə edib, sayta yerləşdirmək istəyimi bildirdim. Mövzunu tərcümə edib, sayta yerləşdirməyə icazə verdiyi üçün Kamil bəyə təşəkkür edirəm. Beləliklə mövzu….

Əsla oxumayın!

Kitabın təqdimatı

Sizə bu gün bir Kitab təqdim edəcəyəm. Amma siz təqdim etməyimə baxmayaraq, əsla oxumayın! Lövhi-Məhfuz nəşriyyatından. Həyatınız və əbədiyyətiniz üçün daha önəmli bir Kitab yoxdur. Amma olsun, oxumayın! “Oxu” ilə başlayır. Amma yenə də oxumayın! “Oxu”-nun nə mənaya gəldiyini siz hardan biləcəksiniz. Bu səbəbdən oxumayın! 1400 il əvvəl çıxıb. Adı “Qurani-Kərim”-dir. Müəllifi Allah. Oxucuları üçün yazdığı son Kitabdır. Sizə lazım deyil. Sadəcə oxucuları üçün yazıb.

İlk nəşri Məkkə və Mədinədə çox rəğbət qazandı. Amma siz on dörd əsr əvvəl çıxmış bir Kitabı niyə oxuyasınız. Dünyanın ən çox satılan, amma satılma nisbətinə görə anlamaq üçün bəlkə də ən az oxunan Kitabıdır. Çoxluğa tabe olaq! Deməli, oxumağa ehtiyac yoxdur. Amma oxumaq istəsəniz, əsla içində nə yazıldığını anlamaq üçün tərcümələrinə göz gəzdirməyin. Sadəcə ərəbcə və təcvidlə oxuyun! Birdən anlamağa başlayarsınız?! Allah qorusun! Oxumayın! Anlamayın! Anlaşılmaz olun!

Qurandan başqa hər növ dini kitabı, elmi-halları və hədis kitablarını oxuyun! Onlar da ərəbcədən tərcümə olunub amma olsun, hədislər Allahın “qoruması” altındadır! Üslubludur, ittifaqdır, ağızdan-ağıza dolaşaraq kəsintisiz gəlmişdir, tərcümə edilərkən əsla məna itkisi olmaz, yalan qarışmaz. Amma Quran ayələrini tərcümə etsəniz, fərqli anlamlara gələr və ağızdan-ağıza dolaşaraq yox, birbaşa Allahdan gəldiyi üçün yalan qarışar, yanlış anlaşılar, sadəcə anlamaq istədiyiniz üçün siz də günaha girərsiniz. Allahı anlamırsınız, amma vəliləri (mollaları, din alimlərini, axundları, imamları, müqəddəsləri və.s) anlayırsınız. Allahın yox, qullarının kitabını oxuyun, qulları özünüzə dost edin. Beləcə şirkdən uzaq olarsınız. Amma birbaşa Allahın hökmlərinə baxsanız, şirkə girər və kafir olarsınız. Quranı anlamaq üçün oxuyaq deyənlər onsuz da yoldan azıblar. Başları işləmir. Özləri yoldan azıblar. Başqalarını da azdırmaq üçün Quranı oxuyub, hər kəsin lazım olduğu qədər anlayacağını və səhv anlayacağını deyirlər. Bununla da, Allahın ədalətsiz olduğunu iddia edirlər. Vay yoldan azmışlar vay! Necə də Quranda ilk əmr olan “Oxu” sözünü təkrar edərək doğru yoldan uzaqlaşırlar.

Siz məni dinləyin və Allahın bu müqəddəs Kitabını qəşəngcə büküb divara asın! Ən yüksək əl çatmaz yerə qoyun! Bu kitaba toxunmamaq üçün çox səbəb var. Sağa sola daşımayın! Hələ dəstəmazsız heç toxunmayın! Müqəddəs bir şeyə toxunmaq olarmı? Cəddi sizə toxunar. Onsuz da içindəki yazılar sənin üçün anlaşılmazdır. Oxusan belə anlamayacaqsan. Kitabı oxuyub-anlayanın yalnız mollaların, şeyxlərin, imamların olmasını deməklə, üzərinə düşən tapşırığı yerinə yetirmiş olarsan. Bu da olmasa, şeyxin iki qaşı arasına baxıb, xəyallara qapılarsan və Kitabda nə yazıldığını anlayarsan. Sonra da şeyx sənə bir müəllifin adını söyləyər və gedib onun kitabını oxuyarsan. Ya da əlinə minlik bir təsbeh al, yetmiş min dəfə salavat gətir. Borcun varsa ödəmiş, xəstəliyin varsa sağalmış, üstəlik min həcc savabı da almış olarsan. Hətta üzərinə yüz rükət təsbih namazı qıl ki, əməl dəftərin iki il bağlansın, heç günah yazılmasın. Amma Kitab bir kənarda dursun! Ölün olanda da bir molla tutarsan, Kitabı verərsən əlinə, pulunu verib oxudarsan. Sən yenə anlamırsan, amma olsun, necə olsa ölənlər anlayır.

Niyə oxuyasınız? Nə yazılıb içində! Budurmu? Boş ver! Qoy düşünməyənlər oxusun! Başqa nə var? “Məgər düşünməyəcəksinizmi?” yazır. Deməli ağlı olmayanlar üçün nəzərdə tutulub. Amma sənin ağlın var. O zaman bu Kitaba ehtiyacın yoxdur. “Şükür etməyəcəksinizmi?” deyir. Sən onsuz da şükür edirsən. Hər dəfə bəladan, xəstəlikdən, qəzadan sağ çıxanda şükür etməyi düşünürsən. Onda bu Kitab sənin üçün deyil. Boş ver. Qoy Kitab durduğu yerdə dursun. Toxunma! Həm də çox oxusan basın xarab olar. Bizim bir dəli vardı. Elə oxumaqdan dəli olmuşdu. Hər halda onun kimi olmaq istəmirsən. Qoy başqaları oxusun, bizə də anlatsın! 最佳的在线扑克 Risk etmə! Toxunsan, bir şey olar. Qoy oturduğumuz yerdə oturaq.

Dostlar, bütün bunlara ehtiyac yoxdur. Kəlimeyi-şəhadəti söyləmək kifayətdir. Bir dəfə deyirsən və ölənə qədər bəs edir. Dinimiz də elə bu qədərdir. Əşhədu ən lə iləhə…Mənası nədir? Bir filmdə God bless you, God thanks kimi tərcümə edilmişdi. Nə isə…

Sonda bir daha xatırlayaq. Əllərinizin kiri ilə bu kitaba toxunmayın! Oxumayın! Sizin ağlınız sizə bəs edər. Allahın sözlərini ağılla anlaya bilməzsiniz. Amma oxumamaq əmrini ağlınızla verə bilirsiniz. Sənin dinin ən yaxşı, ən son, ən məntiqli dindir. Bunu bilirsənsə, kifayətdir. Sonrasını boş ver! Cübbə geyinənlərin və ya mollaların söhbətlərinə qulaq asmağa gedək, fərqli kitablar oxuyub, həyatın sirlərini tapaq, yoqa edək və nirvanaya çataq.

Kalemzade Kamil

Çox acınacaqlı bir vəziyyətdir. Toy mərasimində bəy və gəlini Quranın altından keçirirlər. Yas mərasimlərində ərəbcə heç kimin anlamadığı bir dildə Quran oxunur. Dəfn mərasimlərində xüsusi ritual ilə ölüyə ərəbcə: Mələklər qəbirdə gəlib səndən, dinin hansı, kitabın hansı, imamın kim və s. kimi suallar verəcəklər. Mələklərə de ki, dinim islam, kitabım Quran, imamım Əlidir.

Sonda Cəlil Məmmədquluzadənin gözəl deyimi yada düşdü: Ey mənim ölülərlə ərəbcə, dirilərlə rusca danışan millətim…”

Quran oxuyaq və düşünək…

Hörmətlə,

Araşdıraq

simsek · 13 Nisan 2013 22:07 tarihinde

sakın okumayın
başlıklı yazınızın her satırına imzamı atarım.harika bir yazı olmuş.diyecek hiç bir şey yok…

Fatih Özsavuran · 15 Nisan 2013 01:33 tarihinde

-Bir gecede dilimiz değiştirildi kuranı anlamıyoruz!
-O yüzden hadislere, o yüzden kasidelere, o yüzden külliyatlara, o yüzden şeyhlere, o yüzden hocalara, o yüzden imamlara, o yüzden atalara biat ediyoruz ve onları da dinde ve sosyal hayatta otorite olarak kabul ediyoruz.
Tamam, haklısınız kardeşim.
Şimdi bu konuşmaların hedef kişisi ya da kişileri bellidir, haklı sebepleriniz de olabilir, ancak Allah’a teslimiyet hususunda ve O’nun adaletine güven hususunda bence problemleriniz var.
Diyelim ki, o kişi tam bir din düşmanı, Kuranı ve islamı saçma sapan bulan ve insanlar bu saçmalıkları daha güzel anlayıp dinlerinden dönsünler diye bu şekilde bir manevra yapmış biri olsun. Böyle kötü niyetle Allah’a bir tuzak kurmuş olsun.
Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır(3:54) Eminim böyle bir ayet duymuşsunuzdur. En hayırlısıdır ki düşmanının eliyle yani o dönemki kendisine düşman olan otoritenin ‘’HİMAYESİNDE’’ insanların vahyinden uzaklaşmasına müsaade etmiyor. Bu Kuran’daki başka bir kıssayı da aklınıza getirmiştir belki.
Eğer anlayıp dönsünler diye değil de, hiç anlamasınlar diye Türkçeye çevrildi diyorsanız, o zaman şöyle bir durum ortaya çıkar. Kuran Türkçeye çevrilip resmi dilimiz Fransızcaya çevrilmedi. Yani, Kuranı anlamaya çalışmamız için önümüzde TEMBELLİKTEN başka bir engelimiz yok.
-Şimdi diyeceksiniz ki kardeşim tamam Türkçeye çevrildi ama baskı altında mı, art niyetle mi çevrildi? Nasıl emin olabiliriz ki?
Diyelim ki o dönemde art niyetli ya da baskı altında bir çeviri yapıldı, iyi de kardeşim bir gecede dil değişti demek bir gecede eski dil tamamen UNUTULDU demek değil ki. Aynı şekilde kuran-ın muhteviyatından haberdar olanlar herhalde bir gecede dilleri değişti diye Kurandaki hükümleri de unutmuş olamaz dimi?
Arapça bilen yine orijinal metinden Kuran-ı okuyabilir bunda bir engel yok, ayrıca yine Arapça bilen şahıslar Türkçe Kuran-ı tenkit edip doğrusunu ortaya çıkarabilirlerdi, ama her ne hikmetse cilt-cilt kitaplar yazmak daha kolay geldi sanırım bu şahıslara. Neyse, dolayısıyla bu da bir mazeret değil.
Diyelim ki geçmişteki dedelerimiz, babalarımız, GERÇEKTEN bilgiden-imkandan mahrum kaldılar, vahyi idrak edebilme hususunda zulme uğradılar, Rabbim merhametiyle muamele etsin. Şayet ahlaklı, erdemli, takva sahibi insanlar iseler o halde Allah onlara zulmeder mi sizce? Kuran-a bir soralım.
NAHL 30.Korunup sakınanlara, “Rabbiniz ne indirdi” dendiğinde şöyle dediler: “Hayır indirdi.” Bu dünyada güzel düşünüp güzel davrananlara güzellik vardır. Sonsuzluk yurdu elbette ki daha hayırlıdır. Gerçekten ne güzelmiş takva sahiplerinin yurdu!

Kaldı ki;
2:286: Rabbim kimseye kaldıramayacağı yük yüklemez

Buraya kadar tamam, o zaman şöyle düşünmek gerekir o şahıs iyi ya da kötü niyetli olsun. ”Benim” şahsi düşünceme göre bunun hiçbir önemi yok, buna dair kesin bir bilgimde yok bildiğim tek şey sonuç olarak Allah’ın nurunu Kuranı kimsenin söndüremeyecek olması.

Peki, bu zamanda ana dilimizin Kuran dili olmaması, bizim Kurandan yüz çevirip, Kuranı başka ‘’AÇIKLAYICI’’ kitaplara muhtaç kabul etmemiz için yeterli bir sebep mi? Hem de rabbim bunca nimeti hizmetimize vermişken. İster DİN ADINA yüz çevirin ister DİNSİZLİK ADINA yüz çevirin birinin diğerinden hiçbir farkı var mı acaba biraz düşünün. (43:36/37/38)
Kaldı ki dünya üzerinde Arapça bilmeyen Müslüman yok mu? Onlar da mı vazgeçsinler rabbimizin mesajından?
Bu bilişim çağında, diyorum çünkü birkaç saniye içinde bir ayetin bir çok kişi tarafından yapılmış meallerine ulaşabiliyorsun, muhakeme imkanın var, araştırma imkanın var, zaten incelersen aşırı fark olmadığını da anlayabilirsiniz. Yani burada aşırı şüpheci olmanın anlamı yok. Araştırmanın, düşünmenin en önemlisi de tüm benliğinle, tüm kalbinle Allah’a sığınmanın çok fazla anlamı var.
Duamız olmasa rabbimiz katında ne değerimiz olabilirdi ki? (25:77) Acaba Kuran merkezli düşünenlere muhalefet edenler bir kez olsun tam bir samimiyetle Allah’a sığınıp Sadece Kuran ile hidayete erebileceksem bana yardım et beni dosdoğru yola ilet rabbim diyerek yalvardı mı?
Ki bu yönde yalvarmasına engel olan bir ayet olmadığı gibi aksine yalvarması için birçok ayet var iken.
6:51 : O vahiy ile uyar!
29:51 :Okunmakta olan kitabı indirmemiz yetmiyor mu, iman edenler için rahmet ve öğüt vardır.
16:89 : Biz bu kitabı HER ŞEY için ayrıntılı bir KILAVUZ, rahmet ve müjdeleyici olarak indirdik. (Gibi..)
*(Kime indirildi? ‘’Peygamberimize’’-’’PEY-GAM-BE-Rİ-Mİ-ZE’’, yani ‘’MUHAMMED nebiye’’ lütfen peygamberimize saygısızlık yaptığımızı, peygambersiz kuran düşüncemiz olduğunu durmadan söyleyip de bizi mürted ilan etmeden önce biraz düşünün. Bir gün, bir yazı altında yaptığım bir yorumda bu düşüncelerimden dolayı karşı tarafın bana mürted demeye getirmesi – cevap vermediğim için bunu söyleme fırsatı olmadı—gerçekten çok ağırıma gitmişti. O gün bir kez daha ve kalbimin tam ortasında o ağırlığı hissederek anladım ki peygamberimizin çok fazla ağır bir yük yüklenmiş, mensup oldukları dinin kitabına çağırırken böyle bir tepki alabiliyorsam peygamberimiz zamanındaki cahiliye tepkilerini tahmin bile edemiyorum. Peygamberimizi gerçekten seven insan onun bizlere yaşamamız için emanet ettiği Kuran’a gerekli saygıyı ve önemi vermeli )
Sonuç olarak rabbimiz bizim için bu hayatı, bu coğrafyayı, bu dili, bu yaşamı seçti ve bizi dünyaya gönderdi, vay efendim geçmişte dilimiz Arapça imiş de, bir gecede değiştirilmiş, vay efendim meal tam karşılığı değilmiş de milletin kafası karışıkmış.
Yahu siz Rabbimizi ne sanıyorsunuz, Kamil Kardeşimizin yazdığı güzel bir yazı vardı,
Allah zalim mi arkadaşlar?
Allah adaletsiz mi arkadaşlar?
Allah cahil mi arkadaşlar?
Allah merhametsiz mi arkadaşlar?
Allah bizleri bu dünyaya zorluk çekelim çile çekelim diye mi, gönderdi arkadaşlar?
Hayır yalnızca ALLAH’a kulluk edelim diye gönderildik.
ZARİYAT 56.Ben, cinleri ve insanları sadece bana ibadet/kulluk etsinler diye yarattım.
Ve yalnızca Allah’a kulluk etmenin yolu da KURAN’dan Geçer.
HÛD 11/1-2-3.
Elif, Lam, Ra. Bu Kitap, hakim ve haberdar olan Allah tarafından, Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayetleri kesin kılınmış, sonra da uzun uzadıya açıklanmış bir Kitap’dır. Ben size, O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeciyim. Rabbinizden mağfiret dileyin ve O’na tevbe edin ki, belli bir süreye kadar sizi güzelce geçindirsin ve her fazilet sahibine faziletinin karşılığını versin. Eğer yüz çevirirseniz o zaman ben doğrusu hakkınızda büyük günün azabından korkarım.

  simsek · 15 Nisan 2013 09:02 tarihinde

  ALLAH razı olsun.
  ALLAH ilmini,bilgini,aklını kuvvetlendirsin.
  ALLAH sana hembu dünyada iyilik versin. hemde ahirette iyilik versin.
  ALLAH seni ve soyundan geleni barışcıl kılsın.
  ALLAH üzerüne sabır yağdırsın.
  ALLAH seni utandırmasın.
  ALLAH sana defteri sağ tarafından verilenlerden kılsın.
  saygılarımla

   Fatih Özsavuran · 15 Nisan 2013 23:14 tarihinde

   Bu güzel duaların cümlemiz için geçerli olsun Rabbim hepimizi dosdoğru yoluna iletsin inşAllah.şimşek kardeşim.
   Ben çok mutluyum dini yazılar sitesini daha sonra bu siteyi takibe başladığım için, çünkü Kuranı okumaya başladıktan sonra mevcut sistemle olan uyumsuzluklar bir hayli gözüme çarpmaya başlamıştı, Gerek senin, gerek kamil kardeşimizin, gerek diğer arkadaşların yazdığı yazıları her okuduğumda farklı bir bakış, yeni bir güzellik ve bunla bir ferahlama hissediyordum. evet bir tek ben değildim işte böyle düşünen birileri benden önce çıkmış bile bu yolculuğa 🙂
   Allah sizlerden çok çok razı olsun o kadar çok şey görmeme vesile oldunuz ki yazılarınızla,

   Buradan da şöyle bir sonuç çıkarıyorum, bilmem ne derece doğru düşünüyorum, yüce Rabbimiz kurandan herkesin zihnine bir şeyler süzüyor, bir kişinin aklına gelmeyen bir bakış açısı, başka birinden gelebiliyor, kimine az kimine çok ama, az olan çoğu çok olan azı arttırabiliyor, böylece bir zenginlik, bir güzellik oluşuyor, eksik yada yanlış anlayışlar ve bilgiler nedeniyle kirlenen zihinler bu şekilde yavaş yavaş temizleniyor, ve bu bence dinde tekelcilikten çok daha anlamlı çok daha verimli oluyor,

   Şimdi bu yorumu yaparken aklıma gelen şu ayetle sonlandırmak istiyorum, ne alaka diyenler olabilir ama 🙂

   BAKARA 148.Herkesin bir yönü vardır, ona döner.O halde hayırlarda yarışın.Nerede olursanız olun Allah sizi ”bir araya” getirecektir.Allah her şeye güç yetirendir.

   Saygılar Allah’a emanet olun.

  Deniz Dalyanoğlu · 1 Nisan 2015 16:03 tarihinde

  Fatih kardeşim yorumun için teşekkürler..Çok güzel..

  Hatice · 14 Nisan 2015 10:09 tarihinde

  Söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum. İyi ki kırkımdan sonra Kuran-ı Kerimimizi okumaya (Türkçe mealinden) başlamışım. Nasıl şükrederim bilmiyorum, en azından bu kapı aralandı. Kapanmasın daha çok aralansın diye uğraşıyorum. “Dini Yazılar” ve yazarları ve Kalemzade Kamil, bu kapıyı aralamamda çok yardımcı oldu. Allah hepinizden razı gelsin ve rahmetini esirgemesin.
  Bir gecede dilimiz değiştirilmedi. Sadece alfabemiz değiştirildi, dilimiz Arapça değildi ki zaten. Kuran Arapçasını konuşmuyorduk, Türkçe konuşup, Arap harflerine Türkçe seslerin karşılığı olan harfleri de eklediğimiz Osmanlıca denilen bir şey yazıyorduk. Gözden kaçırılan bir nokta var o da Türk Halkının o tarihlerde yüzde kaçının okuma yazmayı bildiğidir. Ne kadarının okul eğitimi aldığı, ne kadarının Kuranı Arapçasından anladığıdır. Çok kolay sığınılan bu mazereti ben kabul edemiyorum. O dönemde sanki herkes Arapça biliyor ve Kuranı çok iyi anlıyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Örneğin üstün, esre vb. işaretlerin kullanılmadığı Osmanlı alfabesiyle yazılan “havuç” sözcüğünün havuç hariç 60 türlü okunulabilecek bir ortamda Arapça Kuran-ı Kerimi kimler nasıl anlıyormuş ve okuyormuş ben de merak ediyorum.
  Haddim olmayarak bu konudaki görüşlerimi sizinle paylaşmak istedim.
  Allah hepimizin yardımcısı olsun. Sizlere de anlaşılma yolunda kolaylıklar versin.

Gökhan · 16 Nisan 2013 21:16 tarihinde

Hayatlarını kitaplaştıran insanlardan olmadım hiç,hep ben ile ilgili yazmama rağmen.
Kendimi bildim bileli dine karşı ilgim olmuştur,belki de çevremin etkisi de vardı.Annemin en mutlu gündür herhalde elime Elifba alıp camii gitmem.Hiç anlayamadığım bir havası vardı camii lerin,içinde iken tuhaf bir huzur buluyordum.Sonra arkadaşlarımla beraber öğrenmeye başlıyorduk, Elif,be ,te … en iyi kim öğrenirse o daha iyi müslüman olacaktı,her şeye sahip olduğumuz yerdi cennet.Hiç bir zaman zengin olmadım,hiçte şikayet etmedim hani,çünkü bir süre sonra küçük şeylerle mutlu olmayı öğreniyorsunuz.
Yine de bir çocuk dünyalara sahip olmak ister ve tek yol cennete gitmekteydi.Zamanla Kuran ı okumayı öğrendim,ama o da yetmiyordu bana,en iyi okuyan olmak istiyordum.Bazı sureleri ezberlemek,okuma sırası geldiğinde en iyi notu almak istiyordum.
Sonra Kuran dan başka kitaplar öğrenmeye başladık ve bu böyle yıllarca devam etti.Arapça öğretiliyordu lakin Kuran ı bir türlü kendimiz anlayamıyorduk,çünkü hem başkaları açıklamış oluyordu,hem ne gereği vardı ki,arapça okuyarak daha çok hayır kazanıyorduk.
İnişli çıkışlı çok zamanım olmuştur,bazı yanlışları görüp kızdığım,mantıksız gelen konularda sorular sorduğum,bazı özel güçlere sahip insanlar hakkındaki merakım vs…
Her şeye rağmen hiç bir zaman inançsız olmadım,bir yaratıcının olmama fikri bana hep uzak gelmiştir.Çünkü izahı yapılmasa da insan hissediyor bir şekilde varlığını bana göre..
Yaş ilerlemeye başlayınca ,bazı şeyleri oluruna bırakmaya başlyorsunuz,monoton denilen hayat kısacası…
Kitap okumayı hep sevmişimdir,biraz merak biraz hayattan kopuş,biraz da farklı dünyalar keşfetme…
Kuran ı hiç bilmediğimi farketmem daha bir kaç ay evvelline dayanır,o da bir arkadaşım ile yaptığım din konusundaki tartışmadan.
Bana verdiği cevaplar hep Kuran dan oluyordu,okuduğum fakat anlamadığım,üzerine hiç düşünmediğim ,başkalarından anladığım kitaptan.Ben ise ancak başkalarının bana anlattıklarını tekrarlıyordum.
Başımdan kaynar sular döküldü demek az kalır yanında resmen dünyam yerle bir oldu.O gün bugündür, bildiğim her şeyi sildim zihnimden,sadece Kuran ı okuyorum ama anlayacağım dilde..
Kendime kızmakla iyi mi kötü mü ediyorum bilmiyorum,okuduğum bunca kitap yerine neden hiç Allah ın gönderdiğini anlayarak okumadım.
Hep saygıyı o etraftayken düzgün oturmada,taşırken kalbimizin üzerinde koymada,evimizin en güzel yerine asmaktan ibaret sandım.
Merak ettim acaba bir tek kör olan ben miyim diye, var mıydı bu hayatta benden akılsızı ? bir ben varmışım demeyi ne çok isterdim.
Etrafımdakilere sordum acaba bilen var mı ne yazıldığını o kitapta,Allah ne demiş ne istemiş bizlerden…Lakin Allah tan başka herkesin dediğini duydum.
Okuyan da okuduğunu değil,filancanın filanca dan duyduğunu ..
Arapça da bilseniz,mealini de okusanız,düşünceleriniz ipotek altına alınmışsa ,okuduğunuz size bir şey vermez.
Allah herkese Kuran ı anlamayı nasip etsin.

Fatma · 26 Mayıs 2013 00:49 tarihinde

Okuduk okuduk, hic okumaz olurmuyuz.

Ne serüven romanlari okuduk zamaninda.
Ne komikler okuduk zamaninda ders kitaplarinin arasina gizleyerek siniflarda otururken.

Hep bildigimizi okuduk durduk. Halende okuyoruz.
Nefeslerimiz tükenene kadar salavatlar okuduk.
Salavatlarin bin bir cesidini okuduk, sayilarinda sasirmamak icin nohutlar, fasülyeler düzdük önümüze.

Ölülerimize her cuma, her bayram yasinler okuduk ölülerimizin hayrina sadakalar dagitana kadar, aclari doyurana kadar nefesimiz kesilene kadar okuduk.

Ilmihalleri okuduk durduk, e namaz yazmiyo ki Kur’an’da diyerek, Allah razi olsun imamlarimizdan diye dualarda bulunduk.

Sefaat ya Muhamed diye hic bir kandil gecesini kacirmadik, sms lestik aramizda.

Yahudilere hristiyanlara tas cikartisiya kadar her ne varsa uyguladik.

Kur’an’in dediklerinin tam tersini uyguladik. E okunmayan kitaptan haberimiz olmayinca…..

Rabbim! Sen hatalarimizi affet! Gec de olsa yoluna dönelmisligimizi kabul eyle Rabbim.

Bizlere terkettigimiz Kur’an’i yakalama gücünü verdiginden dolayi Sana sonsuz Hamd olsun Rabbim!

Allah cümlemize aklimizi calistirma kaabiliyeti versin, ilmimizi arttirsin.

Selam ve dua ile.

abdulmecit · 31 Mart 2015 23:44 tarihinde

kalemine,yüreğine akleden kalbine sağlık ağbey.

Deniz Dalyanoğlu · 1 Nisan 2015 16:01 tarihinde

Yazıları ile Cengiz kardeşimin, yorumları ile katılan diğer kardeşlerimin cümlesine Rabbim hayırlı ömürler versin inşaallah..Cümlemizi dosgoğru yolun yolcuları olmada muvaffakiyet nasib etsin inşaallah..Selam herkesin üzerine olsun..

KaaN · 29 Nisan 2015 10:27 tarihinde

“Ona temizlenenlerden başkası el süremez”

Yazı için teşekkür ederim. Aklımızı şirkten temizlemedikçe anlamını bilerek kuran okuyamayız. Gerçekten de durum bu. üzerimize indirilen pislik ve kalplerimizin gözlerimizin perdeli olması kulaklarımızda ağırlıkların olması, Kuran apaçık olmasına rağmen kuranı anlayamamızın sebebi sadece kirli aklımız… kişi kendi aklı ile çaba göstermedikçe çoğula uydukça temizlemediği sürece anahtar yerine geçen aklı o kapıları açamıyor…..

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.