Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

yazhakkinda

Yaz Yazabildiğin Kadar…

Yaz… Bir mektup yaz hakkında… O bazen özlem olur… Özlersin… Beklersin, beklersin! Sonunda bir gelir pir gelir. Daha genel kabul görmüş mevsim başlangıcını (21 Haziran) bile beklemeden çok sıcak olacağını erkenden belli eder. Kimimiz için kimbilir neler getirir bu sefer, kimbilir hangi birimiz nerelerde yaşayıp nelere şahit oluruz? O terabaytlarla bile ifade edilemeyecek dağarcığımıza daha neler neler eklenir! Yaz bir mektup şu yaza, selam söyle zamana.

Yaz… Bir şiir yaz hakkında… O bazen şarkı olur eşsesliğinde… Yaz yaz yaz bir kenara yaz bütün sözlerimi dersin, belki silinirler aklından, anlarsın ki boşuna geçmiş bunca zaman diye üzülürsün… Bu kez boşuna geçirmemeyi ümit edersin önünde akıp gidecek yeni yazı, yeni zamanları, imkanları. Tahtaya bir kez daha yazıp Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın hesabı ödemesine bel bağlamadan kendi hesabın için defteri kitabı iyi tutmak lazım dersin artık. Yaz aklından silinecek olanlar silinmeden, yüreğinden gelenleri…

Yaz… Bir hikaye yaz hakkında… O çok zaman öykü olur… Yaz yazabildiğin kadar, hikayeleri, masalları, romanları. Yaz yazmak için fırsat bulamadıklarını, yazamadıklarını. Yaz hain baltaların ve ona sapını vermiş çınar ağaçlarının hikayelerini. Yaz yollarda gördüklerini, meydanlarda göremediklerini. Yaz hayvanların ve insanların nerede ayrılıp nerede birleştiklerini. Yaz denizleri, çölleri, dağları, ekinleri ve değirmenleri.

Yaz… Bir kitap yaz hakkında… O bazen gurbet olur… Aklına bile gelmeyen yerlere savurur cismini, hayallerini! Belki daha uzaklarda, daha sıcaklarda yepyeni ufuklara doğru gidip daha çok şey okuma imkanın olur. Kitabı da, kitaplar kadar dünyayı, doğayı, evreni, insanları da daha çok okumak olur belki fırsatın. Gurbet ilhamın mekanı, daha iyi hissedebilmenin zamanıdır. Gurbet olsun da garabet olmasın, yaz bir kez daha… Çok daha iyisini!… Hatta en iyisini!

Kalemzade | Cengiz Yardım


0 yorum

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.