Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

dendenci

Denden İşareti ve Dendencilik | Böyle Gelmiş Böyle Gidercilik

Bir zamanlar ne de çok kullanırdık şu denden işaretini. Ya da kullanmak zorunda kalırdık. Nedense hiç sevmediğim, sevemediğim bir noktalama işareti olmuştur hep. Sırf bu yüzden denden işareti yerine üşenmeyip aynı şeyleri alt alta yazdığım çok vakidir. Psikologların alanına çok da girmek istemem ama bu gibi bazı nedensiz gibi görünen hareketlerin insanın karakter yapısından kaynaklandığını ve gerçekte bir sebebinin mutlaka olması gerektiğini düşünürüm. Belki iyi ve düzenli bir alışkanlığın belki de ruhsal bir bozukluğun, takıntının ta kendisidir. Bilemem. Ama işte denden işareti de bu takıntılarımdan biri ve bunu kullanmak bana hep tembelliği, ardından kuru taklitçiliği ve sonunda ne alakası var diyeceksiniz ama boyun eğmeyi çağrıştırmıştır.

denden

Her türlü aptallığa, cahilliğe ve nedenini onaylamadığım dayatmaya karşı boyun eğmek durumunda kalmak; içinde olmak istemediğim bir durum olmuştur hep. Bu yüzden çokça hiddet patlaması ve bu patlamalarımdan ötürü sıkıntı da yaşamışlığım vardır. Bugüne kadar ne dendenci olmak ne de dendenciler tarafından yönlendirilmek istedim. Ama hayat bu! Bazen farklı etkenlerden dolayı dendencilerle bir arada bulunmak ve belki de kendinizi güçsüz hissetmenizden dolayı da güçlü dendencilere karşı sessiz kalmak zorunda kalıyorsunuz. Tahammül ediyor, sınırlarınızı zorluyorsunuz. Mutlu dendenci güçlülerin ve böyle gelmiş, böyle giderci olan halinden memnun güçsüzlerin içinde bütün sıkıntıyı çeken hep denden karşıtları oluyor. Taklitçiler ve tembeller hazıra konarken, tabu sevmez ve üretim peşinde olanlar çalışıp hep onları omuzlarında taşıyorlar.

Bir de biliyorsunuz denden işaretine çok benzeyen tırnak işareti var. Bakın işte onu çok severim. O benim gözümde sadece bir noktalama işareti asla değil! Çünkü iki tırnak işareti arasına doldurulabilecek o kadar çok şey vardır ki, dendene hiç ihtiyaç bırakmaz ve bunların bazıları doldurulamayacak kadar da kıymetlidirler. ” “

Kalemzade | Cengiz Yardım


0 yorum

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.