Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

“Bugün Babalar Günü”

Birlikte çalışıp işi bitirmeye gayret ediyorlardı. Çocuk her ne kadar bıcır bıcır uğraşsa da yaptığı iş babasının yaptığının zerresi olamazdı. Fakat O; hem ekmek parasını kazanmanın zorluklarını kelimelere dökmeden anlatabilmek ve hem de onunla birlikte olabilmenin hazzını yaşamaya devam etmek için “çok iyi çalışıyorsun, aferin sana” diyerek oğlunu cesaretlendiriyordu. Bir süre daha geçti ve “Baba!” dedi çocuk “ben çok acıktım!”

Salam Ekmek

Baba yaptığı işi hemen terk etti. Temiz elbiselerini bıraktığı yere gitti. Pantolonun cebini karıştırdığında bozuk parası olmadığını anladı. Devrin en büyük ikinci banknotunu çıkarıp oğluna verdi. “Git bununla iki sokak aşağıdaki bakkaldan “salam ekmek yaptır iki tane, kendine de bir gazoz al gel” dedi. Çocuk parayı cebine koyup yola çıktı. Baba da çalışmaya devam etti. Bakkala doğru yaklaşmışken cebindeki paranın olmadığını fark etti. Düşürmüştü! Korka korka geri döndü ve “Baba parayı düşürmüşüm!” dedi çekinerek. Tepki beklediği babası “olsun” diyerek tekrar kıyafetlerinin yanına gitti. Aynı banknottan bir tane daha verdi oğluna.

Oğlan azarlanmamış olmanın sevinciyle parayı cebine koyup tekrar yola çıktı. Bakkala gittiğinde elini cebine attı! Tüh! Yine para yoktu! Bir de baktı ki cebi delik ve yol boyu hoplaya zıplaya gelirken para delikten paçalarına düşerek yine kaybolup gitmiş. Tekrar geri döndü ama bu kez ayakları geri geri gidiyordu. Nasıl söyleyebilirdi bir kez daha parayı kaybettiğini! Babasının yanına bile yaklaşmadan uzaktan iki elinin avucunu birbirine vurarak parayı yine düşürdüğünü işaret etti.

Babası bir an durakladı. Belki de o günkü yevmiyenin tamamı uçup gitmişti. Yine de kızmadı “gel” dedi oğluna eliyle işaret ederek. Cebindeki son banknotu çıkarıp oğlunun avucuna verdi ve “cebine koyma, elinde sıkı sıkı tut, para üstünü alıp getirirken de aynı şekilde getir” dedi gülümseyerek. Çocuk hala azarlanmamış olduğuna sevinerek çıkarken babası seslendi arkasından “sadece kendine al tamam mı, ben o kadar acıkmadım, yemeyeceğim!” …

O günün çocuğu bugünün babası diyor ki; “Hakkını helal et Baba, Babalar Günün Kutlu, Mekanın Cennet Olsun”


0 yorum

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.