Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

kumrular

Hiç camınıza vuran bir kumru gördünüz mü?

Ben gördüm. Kumru ya da diğer adıyla üveyik; güvercin ailesinden ama güvercinlere göre daha küçük, zarif ve sivri kuyruklu bir türdür. Bahçelerde, evlerin etrafında ve ağaçlarda yaşarlar. Değişik renkli türleri olmakla beraber genellikle kahverengi renklidirler. Çıkardıkları sesten dolayı bilimsel adı “tur tur” olup ülkemizde gugukçuk da denilmektedir. Senede iki yumurta yumurtlayan kumruların yavruları yumurtadan çıktıktan on sekiz gün sonra uçmaya başlarlar.

İşte bu kuşların en bilinen özellikleri eşlerin birbirlerine olan bağlılığıdır. Kumruların eşi öldüğü zaman diğeri ömrünün sonuna kadar bir daha çiftleşmez. Bu nedenle Anadolu’da birçok yerde “bir lokma et için hayatta kalan eşin bir ömür boyu mutsuzluğa mahkum edildiği” düşünülerek yakalanıp etlerinin yenilmesi hoş görülmez. Bu sadakat özellikleri dolayısıyla birçok şiire ve hikayeye konu oldukları kadar günlük hayatta birbirlerini çok seven insanlar ve mutlu evliliklere sahip karı kocalar için bu hususta deyimler türemiştir. En çok kullanılanı birbirlerinden kolay kolay ayrılmayan ve her yere birlikte giden sevdalılar için “çifte kumrular” denmesidir. Ülkemizin her yerinde görülmekle beraber özellikle küçük cinslerinin en çok İstanbul ve çevresinde yaşadıkları bilinmektedir. Bunun yanında Avrupa, Asya ve Afrika’da yaşayan pek çok çeşit kumru vardır.

Yabani olarak yaşamalarına rağmen alıştıkları evlerin pencereleri önüne ve denizliklerine sık sık konarak ekmek kırıntısı ve yiyecek bekleyenleri çokça görülmüştür. Hatta denizlikte herhangi bir yem bulamadıklarında cama vurarak ev sahibini uyarmak suretiyle yiyecek isteyebilirler. Eğer bir gün camınıza vuran bir kumru görürseniz bu okuduğunuz satırları hatırlayarak onu boş çevirmeyin. Pencereyi açtığınızda uçup gitse de oraya birkaç ekmek kırıntısı ya da tane bırakın, birazdan döndüğünü görürsünüz.

Kumruları ayırmayın, merhameti bilmek için…

Kalemzade | Cengiz Yardım


1 yorum

En Çok Paylaşılan Kalemzade Yazıları 2010-2013 - Kalemzade Blog · 17 Haziran 2018 15:43 tarihinde

[…] Cama Vuran Kumru | 13 Mayıs 2011 […]

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.