Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

karanliginutanci

Karanlık Utanır Sabahtan…

“Her sabah yeni bir başlangıçtır.” Hayatım boyunca olumlu yönde en çok etkilendiğim sözlerden biridir. O kadar kolay söylenebilen ama tam aksine çok derin anlamlar yüklü, sonu gelmez tozlu kitaplardan müteşekkil bir külliyat gibidir. Öyle bir söz ki bir hayat suyu gibi sarar bedeni ve ruhu. Kıtalara uzanan uzun ırmakların dağlardan doğduğu buz gibi serin ve berrak kaynaklardan akan su gibi bir deyiş. Akıl gibi akıllı, vicdan gibi vicdanlı, ahlak gibi ahlaklı ve heves gibi hevesli bir özden deyiş.

Her sabah yeniden başlamak, güneş gibi yeniden doğmak, günebakan gibi yeniden açmak, hissettikten sonra karanlığı gece boyu, yıkanmak çiğleri dökerken yapraklarından. Sıfırdan başlamak, elinizde olmayıp sorumluluk şartıyla en baştan ödüllendirilmiş olduğunuz hayata. Silmek sayfandaki karalanmış yazıları ya da yepyeni bembeyaz bir sayfayı çevirmek daha iyisini yazmak için. Ümitle uyanmak gündüze, sokaklara, evlere ve denizlere. Doğmak doğaya yeniden. Akordu tamamlanmış sazının yeniden teline vurmak, seslenmek en güzel bestenle sevdana bir kez daha. Daha bir kuvvetle, daha bir neşeyle, daha da bir inançla ve heves ederek.

En büyük hasretlerini göğsünde taş ettiğin gecenin şerrinden, kavuşmaya meyleden sabaha uzanmaktır pek de güzel olan. Zifiri karanlığın günün ışığından utandığını hissedersin hafiften esen sabah yelinde. Vazgeçersin karanlıkta meylettiğin kızgınlıklarından, kinlerinden, günahlarından. En affedilmezi bile soğuturken yüreğinde affedersin kızgınlıklarına neden olanları. Korkular korkar sabahın aydınlığından, kaçar gider yok olurlar aydınlığın zindanında. Dertlerini, sıkıntılarını bırakırsın yalnız başına karanlığın içinde. Başaracağım azmi ile dolar… cesaret dolar yüreğin. Kırmayacaksın kimseyi bugün der sana vicdanın, ezmeyeceksin bir karıncayı diye söylenir. Bitmiş gibi değil, başlamış gibi hevesle.

Vazgeçmezsin sabahleyin, vazgeçemezsin, vazgeçmemelisin sabahların ışığını gördükten sonra. İnancını, cesaretini, azmini, sevgini, gücünü, ümitlerini güçlendirme ve büyütme zamanıdır; hepsiyle birlikte yok etmek değil hayatı.

Kalemzade | Cengiz Yardım


0 yorum

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.