Kalemzáde Cengiz Yardım | Resmi İnternet Sitesi

“Dolandırıcı Kanunları”

Cep Telefonu AnayasalarıCep telefonu firmaları reklamlarında çeşit çeşit kanunlar koyuyorlar kendilerine. Müşteri bekletilmezmiş müşteri hizmetleri hattında, tarifesi hakkında bilgilendirilmesi gerekirmiş, tüketici hakkıymış önceden değişiklikler hakkında uyarılmak gibi temelde ticaret ahlakına yönelik maddeler sıralanmış durmuş. Anlaşılan o ki bu konuda kaymağı yemiş ve doyuma ulaşmışlar, artık başka yollarla müşterilerini kandırmanın çaresini bulmuşlar. Birbirine rakip gibi görülen GSM şirketlerinin hemen hemen aynı anda benzer reklam kampanyalarına girişmeleri esasında ortak hareket ettiklerinin kanıtı. Dolandırıcılar sizi!… Bunu anlayabilmek için çok zeki olmaya gerek yok. Senelerdir insanların cebinden çaldıkları paralarla imparatorluk haline gelen firmalar şimdi ticaret ahlakını öğretmeye kalkıyorlar.

Aklıma gelen ifadelerin ağzımdan çıkmaması ya da kalemimden akmaması için şu anda kendimi zor tutuyorum. Yıllarca kendi yaptıkları ahlaksızların, hırsızlıkların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız o reklamları seyredin. Çünkü söyledikleri şeyler kendi yaptıklarının itiraflarıdır. Akılları sıra biz böyle yapmıyoruz diye sundukları tüketici haklarını en çok yiyenler olduklarının cümle alem farkına varmalı. Dünyanın en pahalı iletişimini yaptırdıkları abonelerine iki müzik parçasını bile zor indirebileceği 10 MB’lık aylık internet kullanımını satan ve bununla övünerek reklamlar yapanlar uzaydan gelmedi. İkide bir kesintiye uğrayan, yavaşlayan, web sayfalarını açamayan, altyapısı yetersiz 3G aboneliklerini ve modemlerini bir buçuk iki senelik sözleşmeler ve fahiş ücretlerle satanlar başkaları mıydı! Sabit ücret adı altında satmadıkları bir şeyi satmış gibi tonla parayı cukka edenler Guatemala’dan mı gelmişti! Şimdi dakika başına kuruşlarla ifade ettikleri konuşma ücretlerini zamanında açıp kapattığınız anda 4-5 dakika konuşmuş gibi paralar ödettiren anlayış onların değil mi! Çeşit çeşit yan firmalarla anlaşarak kendi abonelerinin parasını boca etmek için parapuanlar, kontörpuanlar, bedava wap sayfaları diye tuzaklar kuranlar, hiçbir maliyeti olmayan ya da maliyeti sıfıra yakın olan hizmetleri büyük bir iş yapmış gibi abonelerine iğrenç fiyatlarla satanlar, esasında yeni yeni para tuzakları olan türlü türlü sözde tarifelerle sürekli insanları kafa karışıklığına sürükleyerek sömürenler şimdi kalkmışlar hukuk ve ahlak dersi vermeye kalkıyorlar.

Ben sizin ticaret ahlakınızı yerim. Siz kimsiniz sömürdüğünüz bu millete ahlak dersi vermeye kalkıyorsunuz! Hırsızlar ve dolandırıcılar kalkmış gelmiş haktan hukuktan dem vuruyorlar. Bu reklam kampanyalarına inananlar varsa onlara da tek kelimeyle acıyorum. Cep telefonu gibi bir cihazın bu kadar yaygınlaşacağı gün gibi açıkken, karlı bir alan olacağı kesinken ne gerek vardı bu kadar kandırmacaya. Doymadınız mı, doymaz mısın siz?


0 yorum

Görüşleriniz benim için önemli. Söz şimdi sizde.